SorumlulukManşet

Yuvam Dünya Liderliğinde Kurulan İklim Kliniği Öğrenciler ile Buluştu!

Yuvam Dünya Derneği’nin Hacettepe Üniversitesi ve Koç Üniversitesi işbirliği ile başlattığı İklim Kliniği projesi, ilk etkinliğini 20 Mayıs tarihinde düzenlediği Sağlık Bilimleri Konferansı’yla hayata geçirdi. Konferansa katılan sağlık bilimleri öğrencileri, iklim krizinin sağlık açısından etkilerini farklı bakış açılarından dinleme fırsatı buldu.

İklim krizi her alanda dünyayı etkilemeye devam ediyor. Küresel çaptaki sağlık kuruluşları, insan kaynaklı iklim krizinin halk sağlığı için büyük bir tehdit olduğunu ilan etti. İklim krizinin sağlık üzerindeki etkilerini şimdiden gözlemlemeye başlamış olsak da, bu istenmeyen ve bazen yıkıcı sağlık etkilerinin önümüzdeki on yıllarda sıklık ve şiddetinin artacağını biliniyor.

İklim krizinin etkilerinin insanlar ve tüm canlıların sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunuyor. Bu etkilerin görüldüğü alanlar arasında aşırı hava olayları, hava kirliliği, su kaynaklı hastalıklar, vektör kaynaklı hastalıklar, gıda güvensizliği ve beslenme bozuklukları, ruh sağlığı sorunları yer alıyor. Diğer yandan, iklim krizinin etkileri sağlık hizmetleri ve sağlık sistemleri için de bir tehdit oluşturabiliyor.

İklim kriziyle mücadelede neslimizin hikayesini değiştirmek için yola çıkan ve toplumun her kesiminde dönüşümü amaçlayan Yuvam Dünya Derneği, iklim krizi ve sağlık alanında da yola çıkarak Hacettepe Üniversitesi ve Koç Üniversitesi işbirliği ile İklim Kliniği projesine başladı. İklim Kliniği iklim krizinin etkilerinden insanları korumak için farkındalığı ve bilgi düzeyini artırmayı, kanıta dayalı karar verme sürecine destek sağlamayı ve sağlık müdahalelerini hayata geçirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda ulusal sağlık politikasını şekillendirerek, sağlık sistemlerinin karbon ayak izini azaltmaya ve direncini artırmaya katkıda bulunmayı hedefliyor.

Eğitimler, konferanslar, araştırmalar, topluluk faaliyetleri, farkındalık çalışmaları, savunuculuk çalışmaları gibi farklı etkinliklerle gerçekleşecek projenin ilk etkinliği İklim Kliniği Sağlık Bilimleri Konferansı, 20 Mayıs günü 1300 kayıtlı katılımcı ile gerçekleşti. Yuvam Dünya İklim Elçisi Kerem Bürsin’in de iklim krizi ve sağlık konusunda geleceğin sağlık çalışanlarına mesajlarını verdiği konferans 115.800 tweet ile 6 ülkede trend topic listesine girerek yaklaşık 15.1 milyon kullanıcıyla ulaştı.

yuvam dünya

İklim Kliniği Konferansı’nda 7 panel düzenlendi, 35 konuşmacı katıldı.

20 Mayıs’ta ücretsiz ve çevrimiçi olarak düzenlenen Sağlık Bilimleri Konferansı’na birçok üniversiteden sağlık bilimleri öğrencileri ve ilgililer dinleyici olarak katıldı. Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Kocabıyık’ın konuşmasıyla başlayan konferans, 7 oturum ve 35 konuşmacıyla tamamlandı. 

Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Üyesi ve Effect BCW CEO’su Gonca Karakaş moderatörlüğünde, “Paydaşların İklim Krizi ve Sağlık Üzerine Paylaşımları”, Yuvam Dünya Eğitim Koordinatörü Banu Binbaşaran Tüysüzoğlu moderatörlüğünde “İklim Değişikliği Nedir? Dünyanın Yaşamsal Bulguları ve Gezegenin Sınırları Nelerdir? İklim Krizi Biyoçeşitliliği Nasıl Etkiler?”, Yuvam Dünya Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz ile Verilerle Bir Sağlık Acil Durumu Olarak İklim Krizi, Yuvam Dünya Bilim Kurulu Üyesi Dr. Zeynep Komesli moderatörlüğünde “İklim Krizinin Halk Sağlığı ve Sağlık Sistemi Üzerine Etkileri Nelerdir? Dünya’da ve Türkiye’de Paydaşların Rolleri Nelerdir?

Prof. Dr. Ceyda Açılan Ayhan moderatörlüğünde “Allerji, Solunum Yolu, Enfeksiyon Hastalıkları ve Salgınlar”, Prof. Dr. Renzo Guinto ve Dr. Burçin İkiz ile “Bizim Gezegenimiz, Bizim Sağlığımız”, Planetary Health Report Card Türkiye Lideri Sıla Gürbüz moderatörlüğünde tıp öğrencileri ile “Planetary Health Card Raporu ve Türkiye’deki Öğrenci çalışmaları”, Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Üyesi Emir Medina ve Yuvam Dünya İletişim Direktörü Merve Selamet ile “İklim Krizinde Hikaye Anlatıcılığı: Hikaye Değişirse Her Şey Değişir” ve son olarak Yuvam Dünya Bilim Kurulu Üyesi Dr. Zeynep Komesli ve Kagider Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Gülsün Zeytinoğlu ile “Toplum Sağlığı Krizlerinde Liderlik” konuları panellerde konuşuldu.

Yuvam Dünya Genel Koordinatörü Funda Öztürk yazar Buket Uzunerile İklim-Kurgu üzerine sohbet ederken, kapanışı Yuvam Dünya İklim Elçisi Kerem Bürsin’in mesajıyla Kıvılcım Kocabıyık gerçekleştirdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ülke Ofisi’den Doç. Dr. Tufan Nayır, DSÖ’nün Türkiye özelindeki çalışmalarından bahsederken, UNDP Türkiye İklim Değişikliği ve Çevre Portföy Yöneticisi Nuri Özbağdatlı da UNDP’nin çalışmalarını aktardı. UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da açılış oturumuna katılım sağlayarak iklim kliniğine desteklerini sundu. Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği (EMSA) Türkiye Dış İlişkiler Koordinatörü Umut Can Öztürk de açılışta katılım gösterdi.

Oturumlar boyunca iklim krizinin etkileri ve sağlık sektörü üzerine getirdiği yükler tartışıldı. Bilim insanlarından sanatçılara, iletişimcilerden sağlık çalışanlarına tüm konuşmacılar iklim krizinin acil önlem alınması gereken bir sağlık krizi olduğunun altını çizdiler ve okullarda müfredata girerek bu mücadeleyi sürdürecek olan gençlerin donanımlı hale gelmesinin önemini vurguladılar. Tıp öğrenci birlikleri temsilcileri öğrenciler ise iklim krizinin ortaya çıkardığı tehditlere karşı direnci artırmanın daha donanımlı sağlık hizmetlerini gerektirdiğini ve bunun anahtarının müfredatlarda gezegensel sağlığa daha etkili bir şekilde yer vermek olduğunu ifade ederek okul yönetimleri ve hocalarının desteklerinin öneminin altını çizdiler. 

İklim Kliniği projesi kapsamlı bir şekilde devam edecek

İklim krizinin, etkilerinin çeşitliliği nedeniyle birçok alanı kapsayan, disiplinler arası ve çevre konusunu aşan bir kriz olduğunu vurgulayan Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Kocabıyık, doğanın sağlığının yanı sıra insan sağlığının da ciddi bir meydan okumayla karşı karşıya olduğunun altını çizdi ve “Bu nedenle iklim krizi aynı zamanda acil harekete geçilmesi gereken bir sağlık krizidir. İklim Kliniği çalışmamız da bu kapsamlı ve kritik küresel sağlık sorununa yönelik çözümler üretmemiz için geliştirildi” dedi. İklim Kliniği kapsamında bu çözümleri destekleyecek çok çeşitli eğitim, konferans, araştırma, topluluk faaliyetleri, farkındalık ve savunuculuk çalışmaları başlattıklarını söyleyen Kocabıyık, “İklim krizinin sağlık konusundaki etkilerine karşı yürütülen bu çalışmalar, daha dirençli bir toplumun yaratılmasında hiç kuşkusuz başrollerde olacaktır” dedi.

Viatris, Sanofi, Menarini ve Imuneks Farma desteğiyle ilk etkinliğini gerçekleştiren İklim Kliniği; öğrenci konferansının ardından özel sağlık araştırmaları, müfredat projeleri, özel iklim sağlık okulları ve dönüşüm projeleri ile sağlık alanında yer alan herkesin iklim krizi ile baş etme becerisini geliştirmeyi ve krizin etkilerine karşı direncini artırmayı hedefliyor.

İklim Kliniği Bilim Kurulu: Prof. Dr. Emine Didem Kiraz Evci, Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, Prof. Dr. Levent Kurnaz, Prof. Dr. Melih Elçin, Prof. Dr. Utku Perktaş, Prof. Dr. Ceyda Açılan Ayhan, Prof. Dr. Hasan Bayram, Prof. Dr. Cansın Saçkesen, Dr. Zeynep Komesli, Dr. Burçin İkiz

Detaylı bilgi için: https://iklimklinigi.com/tr/ 

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu