Cilt BakımıGüzellik

Kadınlar için Yüz Tıraşı Hakkında Merak Edilenler

Bazılarımız yüz tıraşını tercih ederken bazılarımız da tercih etmiyor. Ancak bazen gerçekten de güzel sonuçlar doğurabiliyor. Tercih edilmemesinin sebeplerinden biri de bazı kadınların bu konuda tereddütlerinin olması.

Öyleyse pek çok kadının tereddüt ettiği yüz tıraşı hakkında merak edilen her şeyi biraz konuşalım.

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın pek çok yolu mevcut. Ancak bu seçenekler arasında en acısız ve en hızlı olanı için “yüz tıraşı” desek pek yanılmış sayılmayız.

yüz tıraşı

Tıraş olmak bazı kadınlar için olumlu deneyime bazı kadınlar için de kötü deneyime sahip bir konu. Tıraş bıçağını elinize almadan önce ilk olarak cildinizi kontrol etmelisiniz. Egzama, sivilce ya da sedef hastalığına sahipseniz tıraş olmak yüzünüzde oluşabilecek rahatsızlık hissiniz arttırabilir. Aynı zamanda enfeksiyona da sebep olabilir.

Temiz bir cilde sahipseniz elbette ki artılardan yararlanacaksınız ancak eksilerle karşılaşma ihtimaliniz olduğunu da unutmamakta fayda var.

yüz tıraşı

Bazı artıları şu şekilde açıklayabiliriz:

Temiz bir yüzey: Tıraş olmak tüyleri, kirliliği, fazla yağı ve ölü deri hücrelerini etkiler ve temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda da makyajınızın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Özgüven: Bazı insanlar yüzünde bulunan tüylerden çok rahatsız oluyor. Ve tıraş olmak da hepimizin diğer bölgelerinden de bildiği gibi insanı daha iyi hissettiriyor.

Öyleyse bazı eksileri de açıklamanın vakti geldi:

Batık: İnce ve renkli olmayan tüyleri tıraş etmek batık riskini oluşturmaz. Terminal kıllarınızı tıraş etmek acı ile patlayacak batıklar çıkmasına yol açabilir.

Zarar: Cilde zarar verebilir. Tıraş bıçağı kullanmak kesikler gibi riskleri de beraberinde getirir. Aynı zamanda jilet yanığı da canınızı çok acıtır.

Kuruluk ve kaşıntı: Kuru bir cilt tipine sahipseniz daha da kurumasına yol açmak cildinizi tahriş edebilir. Tıraş sonrasında hızlıca nemlendirici sürmek bu eksiden etkilenmemenize yardımcı olabilir.

Yüz Tıraşı Tüylerin Daha Kalın Bir Şekilde Çıkmasını Sağlar Mı?

yüz tıraşı

Saçlarınızın kenar alanlarını tıraş etmek, geriye doğru uzarken “kirli sakal” görünümü verebilir. Bu da saçınızın daha gür ve kalın çıktığını düşünmenize neden olabilir. Fakat yüzünüzü tıraş ediyor olmanız ne tüyünüzün rengini değiştirir ne de kalınlığını. Yalnızca terminal kıllarınız tam olarak uzayana kadar biraz sert bir hisse sahip olabilir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu