El ve Ayak BakımıGüzellik

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

İşin estetik boyutunun yanında daha aktif bir yaşam için ayak bakımı pek çok kişinin önem verdiği konulardan biridir. Bu sebepten de daha bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için medikal yöntemleri tercih edenlerin yanında kendi imkanları ile de ayak bakımı yapmak isteyenlerin sayısı çokça fazladır.

Sonuç olarak evde ayak bakımı nasıl yapılır? sorusu çok sıklıkla yapılan bir araştırmadır.. Ayak bakımının ihmal edilmemesi ve rutin bir şekilde yapılması çok önemlidir. Bu yüzden de içeriğimizin devamında evde nasıl ayak bakımı yapılır? sorunun cevabını inceleyeceğiz.

ayak bakımı

İnsan sağlığı söz konusu olduğunda vücudumuzun tüm organları ayaklarımızdan etkilenir. Bu anlamda da ayaklarda meydana gelen en ufak bir hasarın vücudun farklı kısımlarında başka sorunlarla karşılaşabileceğini söyleyebiliriz. Ayak bakımının düzenli bir şekilde yapılması, bunun rutin haline getirilmesi gerekir. Yani bu bakımı yapmak için ayaklarda herhangi bir şikayet olmasına gerek yoktur. Üstelik bu bakımı yapmak herkesin sandığının aksine çok da kolaydır. Evinizde uygun işlemleri takip ederek siz de bakımlı ayaklara sahip olabilirsiniz. Peki ya nasıl yapılır? Haydi sorumuzun cevabına geçelim.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Olur?

ayak bakımı

Kişisel hijyen denildiğinde büyük bir öneme sahip olan bu bakım rahatlıkla evde yapılabilir. Evde yapılan bu bakımın maliyeti düşük olmasının yanında oldukça pratik ve kolaydır. Sizler de aşağıda bahsedeceğimiz adımları takip ederek aynı profesyonellerden yardım almış gibi sağlıklı, yumuşak ve estetik ayaklara sahip olabilirsiniz.

 • Ayak bakımına başlamadan önce öncelikle ayak derisini güzelce yumuşatmalısınız. Bunun için ılık bir suyun içerisinde ayaklarımızı bir süre beklemeliyiz. Ilık suyu içine lavanta yağı ya da portakal yağı gibi yağlar ekleyerek ayaklarımızı besleyebiliriz. Suyun için ekleyeceğimiz bir miktar karbonat ise ölü derileri kaldırmaya yardımcı olur. Eğer dilerseniz kaya tuzu ekleyerek de şişkinliklerinizi yatıştırabilirsiniz.
 • Ayaklarımızı sudan çıkardıktan sonra güzel bir pedikür yapmak görünümü iyileştirecektir. İlk önce tırnaklarımızı kısaltalım ve etlerimizi tırnak fırçası ile geriye itelim. Pedikür makası ile ölü derileri alalım ve sonrasında törpü iler tırnaklarımıza nazik bir şekilde şekil verelim.
 • Geldik en önemli kısma… Topuklarımız en önemli kısımlardan biridir. Ayak tabanının yanı sıra topuklarımızı da ponza taşı ile ovarak deride biriken bütün ölü derilerimizi kaldıralım. Bu işlemi haftada en az 1 kez yapmaya özen gösterelim.
 • Ayaklarımızı tekrar sudan geçirelim ve bir havlu yardımı ile parmak aralarımız da dahil olmak üzere her alanı güzelce kurulayalım. Son olarak da uygun bir nemlendiriciyi ayaklarımıza masaj yaparak uygulayalım. Eğer isterseniz pamuklu bir çorap giyebilir ve bu şekilde uyuyabilirsiniz. Sabah uyandığınızda ayaklarınızın ne kadar yumuşak olduğuna siz de çok şaşıracaksınız.

Ayak Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

ayak bakımı

Gün içerisinde ayaklarımız tere, bakterilere ve bazen de darbelere maruz kalabiliyor. Oluşan şişlikler kötü koku ve mantar gibi çeşitli deri hastalıklarını da beraberinde getirebiliyor. Bu olumsuz etkileri azaltmak da tamamen sizin elinizde. O zaman devamlı olarak bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmanız için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Bunlar:

 • Ayaklarınızı gün sonunda yıkamalı ve kurulamalısınız.
 • Her gün aynı ayakkabıları giymemelisiniz.
 • Ayak bakımında kullandığınız aletleri her kullanımdan sonra temizleye özen göstermelisiniz.
 • Batık oluşumunun önüne geçmek için tırnaklarınızı hatalı bir şekilde kesmemelisiniz.
 • Her duş aldıktan sonra ponza taşı ile ayaklarınızın altında ve topuklarınızda bulunan ölü derileri temizlemelisiniz.
 • E vitamini ya da jojoba yağı içeren ayak kremlerini ve ürünlerini kullanabilirsiniz.
 • Tırnak sağlığınızı korumak ve sararmaları önlemek için ise ayaklarınızı uzun süre ojeli bırakmamalısınız. Tırnaklarınızın zaman zaman hava almasını sağlamalısınız.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu