Psikoloji

Anksiyeteden Kurtulmaya Hazır mısın? Anksiyete Nasıl Geçer?

Anksiyete toplum arasında kaygı bozukluğu olarak bilinen ve günümüzde oldukça yaygın bir psikolojik rahatsızlıktır. Anksiyete kişinin hayat kalitesini düşürecek belirtiler verir. Bunların başında panik atak, uyku problemi ve kaygı dolu davranış halleri gelmektedir. Anksiyete yani kaygı bozukluğu olan kişiler duygu durumlarını aşırı şekilde yaşayabilmektedirler. Giderek yoğunlaşan bu psikolojik rahatsızlığı hızlı bir şekilde nasıl atlatabileceğinizi biliyor musunuz? Gelin önce belirtilerine bakalım.

Anksiyete Nedir?

Anksiyete kaygı bozukluğu olarak da bilinen, sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Kaygı durumunda olan kişinin hayat kalitesi git gide daha da azalır. Bu nedenle daha da yoğunlaşmadan müdahale edilmesi ve daha da önemlisi farkına varılması gerekmektedir. Anksiyete durumu yaşayan pek çok kişi genellikle bu durumu kabullenmez ve reddeder.

Anksiyete Belirtisi Nedir?

Anksiyete belirtileri çoğunlukla kaygı altında hissettiğimiz zaman ortaya çıkmaktadır. Duyguyu, düşünceyi ve fiziksel durumları derinden etkileyen anksiyete git gide yoğunlaşarak kişinin hayatını ele geçirebilecek düzeye ulaşabilir. Endişeli, kaygılı olduğumuz durumlar hayatımızda mevcuttur. Özellikle gelecekteki planlarımızla ilgili kaygılarımız sık sık su üstüne çıkabilir. Kaygı sağlıklı ve normal bir duygu durumu olsa da aşırı yoğun ve sık hissedilmesi sağlığı yakından etkiler. İşte anksiyete belirtileri;

-Panik

-Korku

-Endişe

-Sakin Kalamama

-Uyku problemi

-Nefes darlığı

-Mide bulantısı

-Kalp çarpıntısı

-Baş dönmesi

-Ağız kuruması

Anksiyete Nasıl Geçer?

Anksiyete durumunuzun kendi çabanızla atlatılabilecek bir seviyede olduğunu düşünüyorsanız önerilerimize açık olabilirsiniz. Fakat anksiyete yani kaygı duyma durumunuz artık ilerlemiş ve yukarıda bahsettiğimiz tüm belirtilere sahipseniz yapmanız gereken profesyonel bir şekilde psikolojik tedavi almak olacaktır.

Olayı Tespit Edin!

Sorunun temelinde yatan şeyi keşfetmek her zaman iyi bir başlangıçtır. Derinlere inerek, anksiyetenizin nerede başladığını bularak not alın. Sizi kaygı duymaya iten anı yeniden yakalamaya çalışın.

Olumsuzlukları Belirleyin!

Yakaladığınız, sizde kaygıya neden olan o ana odaklanın. O an aklınızdan neler geçiyor? Kaygı durumuna girmenize neden olan olayı düşündüğünüzde vücudunuzdaki ruhsal ve fiziksel tüm olumsuz yansımaları not alın. Problemi bütün bir çerçevede görmek çözüm yapbozlarını yerine daha kolay yerleştirmenizi sağlayacaktır.

Kontrol Et!

Olumsuz düşüncelerinizi not ettikten sonra bu düşünceleri karşınıza alın ve uğrunda gerçekten sizi yıpratmaya değecek bir kaygı olup olmadığına karar verin. Kaygınız size aitmiş gibi değilde o kaygı durumuna uzaktan biri gibi bakıyormuşcasına değerlendirme yapın.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu