GüzellikCilt Bakımı

Arbutin’in Cilde Olan Etkileri

Günlük hayatımızda zaman zaman cilt lekeleri, lokalize ya da yaygın olarak karşımıza çıkabilir. Lekeler; genellikle yüz, omuzlar, dekolte bölgesi ve elde daha çok rastlanmaktadır. Bu lekeler aşırı rahatsız edici değil mi? Konuya Arbutin dedik ama cilt lekesinden bahsediyoruz. Evet haklısınız, Arbutin’e hemen değinelim.

Arbutin Nedir?

Çoğu insanın merak ettiği gibi Arbutin, cilt lekeleri konusunda tavsiye edilen bir maddedir. Cilt lekelerini gidermek amacıyla tasarlanan Arbutin, hücre yenilenmesinde aktif rol oynayan ve doğal bitki özleriyle yapılan bir maddedir. Bu nedenle Arbutin, bitkisel leke giderici olarak tanımlanabilir. Cilt lekelerine iyi geldiğinden dolayı birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Arbutin’in Cilde Olan Etkileri Nedir?

Çoğu leke giderici maddeler çoğunlukla doğal olmayan maddeler tarafından üretilir. Bu nedenle cildin doğal yapısı bozulur. Leke giderici olarak alınan ürünler genelde toksik cıva içerdikleri için insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Fakat Arbutin, içeriğindeki doğal malzemeler sayesinde cilt sağlığını tehdit edebilecek ürün içermiyor. Doğal bitki özlerinden elde edilen Arbutin, vücutta bulunan lekeleri gidermek amacıyla kullanılan doğal tedavi yöntemlerinin başında bulunur.

Arbutin, leke giderici olmanın yanı sıra düzenli kullanım sonucunda cilt beyazlatıcı etkisi yarattığı da bilinmektedir. Üretim süreci zorlu ve zahmetli olan Arbutin, içeriğindeki hammaddelerin bulunması ve harmanlanması uzun bir zamana tekamül etmektedir. Bu nedenle Arbutin, oldukça pahalı bir üründür. Doğallık oranı artış gösterdikçe maalesef ki fiyatta aynı şekilde değişiklik gösteriyor. İnsan vücudunda cilt lekelerinin oluştuğunu, Arbutin’in bu lekelere iyi geldiğini bahsettik. Fakat bu cilt lekelerin sebebi nedir? Hiç düşündünüz mü? Durun durun, sizlere hemen bundan da bahsediyorum.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt lekeleri, doğuştan gelebileceği gibi çeşitli dış etkenlere de bağlı şekilde gelişebilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Yaşlılık sürecinde cilt lekeleri oluşabilir. Zaman geçtikçe cilt taze formunu kaybedebilir. Bu gayet normal karşılanmalı, kendimizle barışık olmalıyız 🙂
  • Cilt lekelerinin aslında en önemli sebebi, güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanabilir. E güneşlenmek cilde zararı mı var? Tabi ki hayır. Ancak güneşlenmek için doğru zaman aralıkları tercih edilmelidir. Güneşten doğru bir şekilde faydalanılmadığında cilt lekeleri meydana gelebilir.
  • Bazı hormonsal bozukluklar sonucunda cilt lekesi oluşum hızı artış gösterebilir. Vücudunuzda lekeler gözlemlediyseniz, hormonlarınız için doktorunuza danışabilirsiniz.
  • Yanlış veya yapay olan kozmetik ürünleri cildinizde yan etki yapabilir. Bu nedenle cilt sağlığınızı tehdit edebilir. Seçtiğiniz kozmetik ürünlerini biraz araştırarak satın almanızda fayda var.
  • Hormon ilaçları ciltte lekelere neden olabilir. Kullandığınız bir hormon ilacı var ise lekelerinizin sebebi buna dayanıyor olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.
  • Hamilelik sürecinde hormonsal değişiklikler yaşanmaktadır. Bu yaşanan hormon değişiminden ötürü cildinizde leke oluşması muhtemeldir.
  • Beslenme alışkanlığının düzensizliği veya zararlı olduğu bilinen ürünlerin çok sık tüketilmesi cilt lekesiyle doğrudan bağlantısı olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu