Psikoloji

Birini Unutmanın Kolay Yolu Nedir? İşte Eski Aşkınızdan Eser Kalmayacak Yöntemler…

Ah aşk acısı…

Sizi o kadar iyi anlıyoruz ki. Birini unutmak, bizlerde bıraktığı kötü etkiyi, enerjiyi silip atmak söylenildiği kadar basit olamayabiliyor. Yaşanmışlıkları, iyisiyle ve kötüsüyle tüm anılar hafızamıza kazındığında bunların üstünü örtmek, silmek ve hatırlamamak tabii ki de imkansız bir hal alıyor. Peki birini unutmak mümkün müdür? Birini unutmanın kolay yolu nedir? Güzelliğin Peşinde olarak eski aşkınızdan eser kalmayacak yöntemleri söylüyoruz…

Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin ‘’Bir türlü unutamıyorum’’ dediğiniz biri ya da birileri mi var? O halde doğru yerde olduğunuzu söylemek isterim. Geçmişin etkisinden kurtulamadan geleceğe odaklanmak oldukça zor olacaktır. Geçmişin etkisini üzerinizden atmaya hazır mısınız? O halde başlayalım.

O Kişinin Neden Hayatınızda Olmadığını Tekrar Tekrar Düşünün!

Kişilerin hayatlarımızda bazı rolleri vardır. Bu rol bittiğinde hayatımızdan çıkmak durumunda kalırlar. Hayatımızdan çıkan kişilerin yerine ise farklı rollerde insanlar gelir. Bu durum hayatımız boyunca bu şekilde ilerler. Şu an hayatınızda olamadığı ya da olmadığı için üzüntü duyduğunuz kişinin hayatınızda olamama nedenlerini kendinize tekrar tekrar hatırlatın. Bu durumun bilincini ve gerçekçiliğini daha da kavramanızı sağlayacaktır. İçinizde nazikçe kendinize sunduğunuz sebepleri değil dışınızdan gerçekten birlikte olmanızı engelleyen şeyleri haykırmalısınız.

Odak Noktanızı Kendinize Çevirin!

Olaylarla veya insanlarla ilgilenmek kafayı sürekli onlara yormanız anlamına gelir. Odak noktanızı kendinize çevirin. Kendi duygularınız, kendi haklılığınız, kendi sebepleriniz ve önemlisi de kendi hislerinizi önemseyin. Başkalarıyla ilgili kurduğunuz cümlede ‘’o da’’ şeklinde demektense ‘’bende’’ demeyi tercih edin. Roller, insanlar, isimler hayatınızda sürekli değişse de kalıcı olan tek şey siz olacaksınız.

İletişimi Tamamen Koparın!

Sürekli medeni olan taraf olmayı bırakmalısınız. Karşınızdaki kişi size ne yaparsa yapsın iyi niyetinizden dolayı iletişime geçmek, sizinle konuşmasına izin vermek sizi tekrar başladığınız noktaya itmekten başka bir işe yaramayacaktır. Kafanız bu noktada karışabilir ve yanlış kararlar verebilirsiniz. Yanlış kararlar büyük şeylere neden olabilir. Bu nedenle duygularınızı geri plana çekmeli ve mantığınızı kullanmalısınız.

Kendinize Farklı Hobiler ve Sosyal Alanlar Bulun!

Bütün hayatınız tek bir olay ya da kişinin etrafında dönüyorsa sürekli ona dair şeylerle ilgilenmek kolay olacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken hobilerinizi arttırmak ya da farklı sosyal alanlar yaratmak. Kendinizi daha önce hiç görmediğiniz insanlarla sohbet ederken bulmak, zamanınızı değerlendirebileceğiniz aktiviteler yapmak nefes aldığınızı hissettirecek ve düşüncelerinizi geri plana çekecektir.

En Önemlisi Affetmek!

Hayatınızda affedemediğiniz insanlar sürekli yüreğinize batar. Affetmek hem kalpte hem de beyinde bitirici bir etkiye sahiptir. Birini affettiğinizde kendinizi kafesten bırakılan bir kuş kadar özgür ve hafif hissedebilirsiniz. Bu neden affedici olun. Affetmek derken hayatınıza yeniden almak anlamında bahsetmiyoruz. Kendi içinizde affederek kininizi, öfkenizi ve kırgınlıklarınızı serbest bırakın.

Kendinizi Kandırmaktan Vazgeçin!

Sürekli içinizde gerçekleri söylemenizi engelleyen bir ses olabilir. Bu genellikle daha kibar cümlelerle daha iyi niyetli gibi görünebilir fakat durum göründüğü gibi değildir. Kendinizi o naif ses tonu ve iyi niyetli cümlelerle kandırmaktan vazgeçin. Gerçekleri, olduğu gibi haykırarak kendinize yalan söylemeyi bırakın.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu