Güzellik

Bacak ve Ayak Sağlığı İçin 5 Müthiş Tavsiye!

Aktif bir yaşama dahil olmak isteyen hemen herkesin bacak ve ayak sağlığına özen göstermesi gerekiyor. Öyle ki insanlar gün içerisinde ortalama 7 bin 500 adım atma yeteneğine sahiptir. Ömür boyunca atılacak adım sayısı düşünüldüğünde ise inanılmaz bir mesafe ortaya çıkar. Bu mesafeyi yürümek, hayatı keşfetmek ve daha sağlıklı olabilmek için bacakların ve ayakların sağlıklı olması için düzenli bakımlar ihmal edilmemelidir. Peki ayak ve bacak sağlığı için neler yapılması gerekiyor? İşte bacak ve ayak sağlığı için 5 müthiş tavsiye sizlerle!

Islak Ayak Taşı

Ayaklar gün içerisinde ayakkabı içerisinde hapsolur. Bu da zamanla kuruma ve nasır oluşma gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Hem ayaktaki ölü derilerden kurtulmak hem de nasırları yumuşatmak için ayak taşı kullanmak en ideal çözüm yöntemi olacaktır. Uygulamayı daha güvenli bir şekilde tamamlamak içinse işlemi yapmadan önce ayak ve ayak taşı ortalama 10 dakika boyunca ılık suda bekletilmelidir. Daha sonra ise ayaklar kurulanarak masaj işlemine geçilebilir.

Jilet Kullanımına Aman Dikkat!

Bacakların daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlamak için kuru cilt üzerine kesinlikle uygulama yapılmaması gerekecektir. En uygun işlem yöntemi ise traş köpüğü kullanmak olacaktır. Bacakları su olmadan jiletlemek tahrişe yol açar. Aynı zamanda da batık ve cilt yanığı gibi sorunları beraberinde getirir. Gözenekleri daha derin olanlarda ise çilek bacak hastalığı oluşur. Bu nedenle jileti uygun bir şekilde kullanmaya özen gösterilmesi gerekir.

Rahat Ayakkabıları Tercih Edin!

Yapılan birçok araştırmaya göre dar ayakkabı kullanmak ayakların doğrudan şişmesine ve tahriş olmasına neden oluyor. Bunu önleyebilmek ve ayak sağlığını korumak içinse mutlaka ön kısmı geniş olan, tabanı düz ayakkabıları tercih etmek gerekiyor. Eğer satın aldığınız ayakkabıların tabanı rahatsız ise rahat tabanlıklardan satın alarak destek yapabilirsiniz.

Silikon Parmak Ayırıcı

Silikon parmak ayırıcılar bilindiği gibi özellikle de taraklı ayaklarda mutlaka kullanılması gereken ürünlerden biri olarak biliniyor. Silikon parmak ayırıcı kullanımı sayesinde ayak parmakları doğru bir şekilde hizalanabilmektedir. Böylece sürtünme de azalacağından ayakların tahriş olmasına da kolaylıkla engel olunabilecektir.

Pamuklu Çoraplardan Uzak Durun!

Özellikle de çok terleyen bir insansanız pamuklu çoraplardan kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Çünkü pamuklu kumaş nemi emer ve buharlaşmasına engel olur. Bu da tüm gün boyunca ayakların kötü kokmasına sebebiyet verecektir. Aynı zamanda nemli ortamlarda bakteriler de çoğalır. Daha sağlıklı ayaklar için polyester içerikli kumaşları tercih etmek çok daha doğru olacaktır.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu