Alışveriş

Parfümünüzün Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Parfümler, hem günlük hayatımızda hem de özel günlerimizde kullandığımız en özel ürünler arasında yerini alır. Öyle ki kişilerin teniyle uyumlu olan parfümleri seçmeleri, diğer insanlar üzerinde etki bırakmalarına yardımcı olmakla birlikte, yüksek miktarda ücretler ödeyerek edindiğimiz bu ürünlerin uzun süre boyunca kullanılması için uygun koşullarda saklanması gerekiyor. Aksi takdirde parfümler de kolaylıkla bozulabilmektedirler. Genellikle insanların gözünden kaçan bu duruma çok dikkat edilmesi gerekiyor. Peki parfüm nasıl muhafaza edilir? Parfümün bozulduğu nasıl anlaşılır? Merak edenler için işte detaylar…

Kalıcılık Testi

Parfümüzün bozulup bozulmadığından emin olmak istiyorsanız mutlaka kalıcılık testi yapmanız gerekir. Bunun için bir süre boyunca parfüm kokusunun teninizde ne kadar süre kaldığını gözlemlemelisiniz. Eğer parfümünüz aldığınız ilk günkü gibi uzun süre boyunca teninizde kalıyorsa bozulmamış demektir. Ancak hiç kalmıyor veya daha az süre kalıyorsa ne yazık ki parfümünüzün bozulduğunu düşünmeniz gerekiyor.

Koku Testi

Parfümlerin bozulup bozulmadığını anlamanın bir diğer yolu da parfümün kokusunu test etmek olacaktır. Eğer parfümün koku kalitesinde bir değişim söz konusu ise bozulmaya başlamış demektir. Ayrıca parfümünüz tamamen kokusunu yitirmiş, ekşimdi bir havaya bürünmüş de olabilir. Hatta plastik tarzında bir koku da ihtimaller arasındadır. Bu gibi durumlar meydana gelmişse parfümünüz bozulma evresindedir.

Son Kullanma Tarihi

Parfümlerin son kullanma tarihlerin üründen ürüne değişiklik gösterir. Ancak ortalama olarak kullanım ömrünün 3 yıl ile sınırlı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Parfümünüzü iyi olanaklarda muhafa ederseniz maksimum kullanım süresine erişebilirsiniz.  Eğer parfüm üzerinde bulunan son kullanma tarihi geçmişse parfümüzün bozulmaya başladığını bilmeniz gerekiyor.

Kapağı Açık Bırakmak

Parfümlerin bozulmasına engel olmak için kullanım işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka kapağını kapatmaya özen göstermek gerekiyor. Çünkü parfüm kapakları ürünlerin esansının etkisini yitirmemesi açısından oldukça önemli aparatlardır. Ürünlerin hava almasına engel olurlar. Bu nedenle ürün kullanıldıktan sonra mutlaka kapağının kapatılması gerekiyor. Aksi takdirde parfümünüz bozulmaya başlayacaktır.

Güneş Işığına Maruz Kalmak

Güneş ışığı ve ısıya maruz kalan parfümler çok hızlı bozulma eğilimine girmektedirler. Bu nedenle mutlaka parfümlerin yüksek sıcaklıktan uzak kalmasını sağlamak gerekiyor. Böylece ürünlerin kullanım ömrünü uzatmanız da mümkün olacaktır. En ideal saklama alanı ise buzdolap içeridir. Ayrıca ışık görmeyen çekmecelerde de parfümünüzün bozulmasına engel olabilirsiniz.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu