İyi YaşamCinsellikManşet

Bikini Bölgesindeki Kıllar Alınmalı Mı?

Bikini bölgesinde bulunan kılları almalı mıyız yoksa bizim için faydalılar mı? Peki ya alacaksak nasıl almalıyız? Haydi gelin bu soruların cevabını hep birlikte inceleyelim.

Maalesef ki ülkemizde cinsellik ve cinsel organlarla ilgili pek çok konu hala rahatça konuşulamayanlar arasında… Vulva kılları ya da halk arasındaki deyişle “bikini bölgesi” kılları da bu konulardan biri. Bu kılların alınıp alınmaması, alınıyorsa da nasıl alınması gerektiği hakkındaki soruların hepsini sizler için araştırdık ve derledik. Haydi devam edelim.

bikini bölgesi

Vulva kılları; ergenlik döneminde hem kalınlaşır hem de daha yoğun bir şekilde çıkmaya başlar. Bu kılların oradaki görevi bikini bölgesini olası mikrop ya da tozlardan korumak, vulvanın dış yapısındaki sürtünmeleri en aza indirmek ve bölgenin daha nemli kalmasını sağlamaktır. Fakat söylemekte fayda var; genital bölgenin sağlığını sağlamanın tek kriteri kılların olması değil.

Peki Kadınlar Neden Bu Kılları Alıyorlar?

bikini bölgesi

Hepimizin tahmin edebileceği gibi en önemli neden tabii ki estetik kaygılar! İkinci bir neden ise kılların kokuyu hapsetmesinden dolayı ortaya çıkan hijyen problemleri. Son olarak bahsedeceğimiz neden ise bazı insanların cinselliği daha rahat yaşayabilmek için kıllarını aldırması ya da kısalttırması…

Bikini bölgesindeki kılları almayı tercih edebilirsiniz ancak bilmeniz gereken bir şey var. Vücudumuzun diğer kısımlarında bulunan deri ile vulvanın derisi aynı değil. Genital bölgemizde bulunan deri çok daha hassas.

Ağda

Ağda, bikini bölgesinde tercih edilecekse bunu bu konuda profesyonel birinin uygulaması gerekiyor.

bikini bölgesi

Çünkü ağdayı uygulayabilmek için sıcak olması gerekiyor. Yanma ve kızarma gibi yan etkilerin görülmemesi ya da en az oranda görülmesi için işi bilen birinin yapmasında yarar var. Olumlu yönü ise uzun sürekli pürüzsüz bir görünüm yaratıyor.

Tıraş Bıçakları

pexels cottonbro 4156341 1

Pratikliği ile pek çok kadının tercih ettiği tıraş bıçakları aynı zamanda uygun fiyatlı da bir çözüm elbette. Tıraş bıçağının modeline göre fiyat değişiyor olsa da normal bir tıraş bıçağı görece ulaşılabilir bir fiyatta. Ancak tıraş bıçağı kullanmadan önce tıraş köpüğü kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Tıraş bıçağını kullanırken deriyi kesmemek ve tıraş bıçağını temiz tutmak gerekiyor. Aynı zamanda tıraş bıçağınızı asla bir başkası ile paylaşmamalısınız.

Cımbız

bikini bölgesi

Cımbız ince işçilik sevenlerin kullandığı bir ürün. Genellikle kıl temizleme işleminin son aşamasında kullanılıyor. Kılları aldıktan sonra bölgede kalan minik kılları almak için cımbız sıklıkla kullanılıyor. Çok fazla kılınız yoksa cımbızla hızlıca toplayabilirsiniz.

Tıraş Makinesi

bikini bölgesi

Tıraş makinesi; bazı uzmanların bikini bölgesinde bulunan kılları almada en fazla önerdiği yöntemlerden biri. Direkt olarak deriye uygulanan bir işlem olmadığı için deriye zarar vermiyor ve bu şekilde de deride kesik olmasının riskinin önüne geçiliyor.

Lazer Epilasyon

pexels алекке блажин 10316171 1

Her kadının hayatının bir döneminde yaptırsam da kurtulsam diye düşündüğü yöntemlerden biri de lazer epilasyondur. Herkesin kafasında bu yönteme dair soru işaretleri bulunsa da bugüne kadar lazer epilasyon yönteminin halk sağlığına zarar verdiğine dair bir araştırma sonucu bulunmuyor. Fakat lazer yaptırılan merkezlerin kullandığı malzemelere ve birlikte çalıştığı kişilerin uzmanlık seviyelerine dikkat etmek gerekli. Aynı zamanda belirtmemiz gereken bir şey var. Lazer epilasyon işleminden sonra kılların tamamen ortadan kalkacağının bir garantisi yok.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu