İyi YaşamManşet

Duruşunuzu Bozan Günlük Alışkanlıklar

Duruşunuza gereken önemi vermeyi asla unutmamalısınız.

Çapraz Askılı Çanta Takmak

duruş

Vücudunuzda dengeli durmayan bir çanta takmak duruşunuz için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Her şeyi içerisine doldurmak için en büyük çantayı seçmek cazip gelse de çanta ne kadar ağır ise omurganızda oluşabilecek problemler de bir o kadar ağır olabilir. Çantanızı tek omuzda taşıyorsanız ve ağırlık eşit olarak dağılmıyor ise boyun ve omuz yaralanmalarına, kötü bir duruşa ve hatta baş ağrısına sebep olabilir. Eğer en sevdiğiniz çapraz askılı çantalarınızdan vazgeçemiyorsanız ara sıra içini biraz boşaltmayı denemelisiniz.

Telefonu Kulak ve Boyun Arasında Tutmak

duruş

Ofis masanızda aynı pozisyonda saatler boyunca oturmak duruşunuza hiç yardımcı olmaz ancak omurganıza tek zarar veren şey oturma şekliniz değildir. Telefonunuzu omzunuzla kulağınız arasında tutmak ellerinizi yazı yazmak için serbest bırakmanıza faydalı olabilir fakat sonunda sırtınız zarar görebilir. Boynunuz ve omuzlarınız bu pozisyonda uzun süre durmaya alışkın değildir ve bu alışkanlık sırtınızın üst kısmında bulunan kasları zorlayarak duruşunuzu bozabilir.

Dizüstü Bilgisayarda Çalışmak

duruş

Dizüstü bilgisayarınızla her yerden çalışma özgürlüğüne kavuşsanız da sandalye ya da koltuğa çökme ve yayılma arzusunu yenmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Kamburlaşıp ekrana bakmak kaslarınızı oldukça yorabilir ve bu da kötü bir duruşa sebep olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre sürekli olarak ekrana bakmak; kaslarınıza ve boynunuza 60 kiloluk bir ağırlık koymuş kadar zorlayabilir.

Kahveye Süt Eklemek

duruş

Süt ve diğer süt ürünleri sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olarak kabul edilseler de bu tür yiyecekler iltihaplanmaya sebep olabilir ve zaten sahip olduğunuz sırt ağrısını daha da kötü bir hale getirebilir. Aynı zamanda kafein, bel ağrısı için harika bir ortam oluşturabilir ve hatta kronik sırt ağrısına bile neden olabilir.

Çok Sık Ütü Yapmak

duruş

Ütü yapmak, sizi ütü masasının üzerine eğilmenize sebep olur ve bu arada duruşunuzu oldukça kötü bir hale getirebilir. Eğer çok sık ütü yapıyorsanız sırtınızı dayayabilecek yükseklikte bir sandalye kullanın ve kamburlaşmayı önlemek için arkanıza rulo bir havlu yerleştirin.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu