VeganGüzellikİyi YaşamMakyajManşet

Bir Kozmetik Ürününün Vegan, Cruelty Free ve Doğal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

“Kullandığım kozmetik ürünlerinde hayvanlar üzerinde deneyler yapılıyor mu? Ürünler vegan mı? Bu ürünler hayvansal bileşenler içeriyor mu? Organik mi?” gibi sorularınıza cevap alabileceğiniz bu içeriği sizler için derledik.

Haydi gelin detaylara geçelim.

vegan

Vegan Kozmetik Nedir?

Hayvanlardan elde edilen hiçbir bileşeni barındırmayan ürünlere verilen genel bir isimdir. Bu ürünler; tamamen bitki bazlı ürünlerdir ve üretim aşamalarında hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde deney yapılmamaktadır.

Cruelty Free Ne Demek?

Cruelty Free, ortalama anlamı ile “zulüm içermeyen” demektir. Yani kozmetik ürününün üretim aşamasında hiçbir hayvana zarar verilmemiş ve hiçbir hayvan üzerinde deney ya da test yapılmamıştır.

Peki, Doğal Kozmetik Nedir?

Doğal kategorisine giren kozmetik ürünler insan cildine zarar vermeyecek maddeler içerir. Bileşenlerini; bitkiler, hayvanlar ve minerallerden alır. Sentetik boyalar, parfümler ve petrol ürünleri içermezler. Bu sebepten de insan cildine hiçbir zararları yoktur.

vegan

Kullandığınız kozmetik ürününün “Vegan” olduğunu nasıl anlarsınız?

Ürünün arkasında “Vegan”, “Vegan Friendly” gibi yazı ya da logolar olmalıdır. Ancak bu yazının kaliteli bir şekilde basılmış olmasına dikkat etmekte fayda var. Artık bazı firmalar ürünlerinin vegan olmamasına rağmen sahte ürün satmaya başvurabiliyorlar.

Vegan sertifikasının olup olmadığına bakın.

Çeşitli internet sitelerinde kullandığınız ürünün hangi sertifikalara sahip olduğuna bakabilirsiniz.

Hayvansal bileşen olup olmadığını etiketten okuyabilirsiniz. Bal, süt ve salyangoz özü gibi ürünlerin olup olmadığını kullandığınız ürünün etiketinden okuyabilirsiniz. Bu ürünler var ise elinizdeki kozmetik ürünü vegan değildir.

Bazı markalar bu bileşenleri açık bir şekilde yazmazlar. Bu sebepten hayvansal maddelerin olup olmadığına bakmalısınız. Kolajen, elastin, plesanta, lipozpmlar, guanin ve shellac gibi maddeler hayvanlardan elde edilir. Eğer kullandığınız ürünlerde bunlardan biri bile varsa, o ürün maalesef ki değildir.

vegan

Kullandığınız kozmetik ürününün “Cruelty Free” olduğunu nasıl anlarsınız?

Ürün etiketinin arkasında eğer zıplayan bir tavşan figürü varsa o ürün “cruelty free” yani “zulüm içermeyen” ürün anlamına gelir. Bu da hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını gösterir.

Her “Cruelty Free” ürün “Vegan” demek değildir.

“Cruelty Free” ürünlerin üretim aşamalarında hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını söylemiştik. Ancak bu ürün bileşeninde hayvansal bir ürünün olmadığı anlamına gelmiyor.

Peki ya bir ürünün “doğal” olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Karşımıza sık sık çıkan ibarelerden biri de “%100 Doğal”, “İçeriğindeki doğal özler sayesinde(…)” gibi ibarelerdir ancak organik ürünlerle çok fazla karıştırılmaktadır. Doğal ürünlerde genellikle bitki bazlı maddeler kullanılır. Cilt için zararlı sayılan hiçbir sentetik bileşene yer verilmez.

Doğal ürünler, organik ürünlere göre çok daha kısa ömürlüdür.

Organik ürün ile doğal ürün arasındaki en temel farklardan biri de tüketim tarihleridir. Doğal ürünlerin kullanma tarihleri, organik ürünlere göre çok daha kısadır. Kısa sürede tüketmek sağlığımız açısından önemli olacaktır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu