GüzellikCilt Bakımı

Boyun Kırışıklıklarına İyi Gelecek 6 Yöntem

Yaşımız ilerledikçe aynı yüzümüz gibi boyun çevremiz de kırışır ve elastikiyetini kaybeder. Boyun bölgenizin erken kırışmaması ya da yaşınızı belli etmemesi için evde kolayca yapabileceğiniz yöntemleri sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

Uyku ve Yemek

Uyku pozisyonunuza ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. Uyku pozisyonunuz cildimizin kırışmasında büyük bir role sahip. Yan ya da yüz üstü uyuduğunuzda boynunuz kırıştığı için bu kırışıklıklar zamanla boynunuzda yer edebilir. Uzmanlara göre boynunuzun kırışmaması için en uygun uyku pozisyonu sırt üstü yatmak.

Aynı zamanda A vitamini ve beta karoten açısından zengin olan besinler tüketmek cildinizi güzelleştirecektir. Turunçgiller, kabak ve havuç, karotenoidler açısından oldukça zengindir.

Cilt Bakım Rutini

Cilt bakım rutininize boyun bölgenizi de etkilemelisiniz. Pek çok güzellik uzmanı, cilt bakım rutininize boynunuzu da eklemenizi önerir. Yüzünüze uyguladığınız krem ve serumları da boynunuza sürmeniz de fayda var. UV ışınlarından cildinizi korumak için içerisinde retinol ve C vitamini olan ürünleri kullanmanız yararlı olacaktır.

Cildimizin neme ihtiyacı vardır ve neme doymuş bir cilt daha dolgun görünür. Aynı zamanda yüzünüze sürdüğünüz güneş kremini boynunuza da sürebilirsiniz. Uyguladığınız ürünleri de aşağıdan yukarıya sürmeniz yer çekimine karşı koyduğu için kırışıklıklarınıza iyi gelir.

Ölü Deriler

Cildinizi ölü derilerden arındırın. Cildinizi ölü derilerden arındırmak cilt bakımımız için önemli bir adımdır. Gözeneklerimizde biriken kiri ve yağı temizlemek hem cildi arındırır hem de kullanılan ürünlerin emilimini arttırır. Cilt tipinize en uygun peeling ve soyulabilen maskeleri cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Yüzünüze uyguladığınız maskeleri boyun çevrenize de sürebilirsiniz.

Masaj

Düzenli olarak boynunuza masaj yapmalısınız. Masaj yaparak hem rahatlamış hissedersiniz hem de sağlıklı bir cilde kavuşursunuz. Anlayacağınız bir taşla iki kuş vurursunuz. Sıcak masaj yapmak kolajen üretimini arttırır. Kolajen de hücre yenilenmesinde önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda masaj yapmak kan dolaşımını arttırdığı için cildinize uygulayacağınız kremlerin etkisinin daha fazla olmasına yardımcı olursunuz.

Telefon

Telefonunuza eğilerek bakmamalısınız. Eğilip telefonunuza baktığınızda boynunuzun kırıştığını fark etmişsinizdir. Eğer devamlı olarak telefonunuza eğilip bakarsanız bu kırışıklıklar boynunuzda yer eder. Bu alışkanlığı değiştirmeniz hem boyun ağrılarınıza iyi gelir hem de kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Egzersiz

Basit boyun ve baş egzersizleri yapabilirsiniz. Evde oturduğunuz yerden kolaylıkla uygulayabileceğiniz egzersizleri yapmak hem sağlığınıza hem de boynunuzdaki kırışıklıklara iyi gelir. Dik otururken başınızı hafifçe yukarı kaldırın. Daha sonrasında ağzınız kapalıyken çiğneme hareketi yapın. Bu egzersizi 20 defa tekrarlayabilirsiniz. Çiğneme hareketi yapmak yerine öpücük atıyormuş gibi de yapabilirsiniz. Bu basit egzersizi düzenli olarak yapmak hem boyun kaslarınızı çalıştırır hem de kırışıklıkların oluşmasının önüne geçer.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu