Cilt BakımıBiliyor Muydunuz?

Uzun Süre Ağlamak Cildinize Ne Tür Zararlar Verir?

Ağlamak stres atmak elbette ki çok rahatlatıcı. Fakat ağladıktan sonra kıpkırmızı bir burun ve şişmiş gözlere sahip olmak pek de güzel bir durum değil açıkçası. Bunun yanında gözyaşlarında bulunan tuz içeriği cildinizdeki nem seviyesini düşürerek cildi kurutabilir. Bu da ciltte kırışıklığa ve çizilmelere sebep olabilir. Peki ya ağlamak cildimize başka ne tür zararlar verebilir? Haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

İyi bir ağlama seansı sizi çok iyi hissettirebilir fakat cildiniz üzerinde büyük hasarlara da yol açabilir. Ağlamak vücudun iç ve dış stresörlere karşı dengeyi korumaya çalışmasının yollarından biridir. Aynı zamanda iyi bir ağlama zihin durumunu iyileştirebilir, stres seviyenizi düşürebilir ve dengeyi yeniden kazanmanın bir yolu olarak size yardımcı olabilir. Ancak yine de tuz içeren gözyaşlarının cildinize bazı zararlar da verir.

Gözyaşlarında bulunan tuz; cildinizin sıvı dengesini bozabilir, nemi dışarı çekebilir ve dehidrasyona sebep olabilir. Ağlamak zor duyguların bir sonucu olsa da, stresi azaltmaya yardımcı olabileceği için zamanla stresle ilgili cilt sorunlarını kontrol altında tutmanıza faydalı olabilir. Bu çözümleri bulana kadar yüzünüzdeki kuruluğu ve tahrişi azaltmak için yüzünüze nazikçe bir nemlendirici uygulamayı unutmayın.

Gözyaşlarınızı peçete ile silmekten kaynaklanan sürtünme, cilt bariyerinizi bozabilir. Ağladıktan sonra cildinizi eski haline getirmek, korumak ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için yüzünüze serin bir bez koyabilirsiniz.

Bundan sonraki adım ise, tuzlu gözyaşları ve aşındırıcı peelingler tarafından bozulan cilt bariyerini onarmak olacaktır. Yüzünüze nazikçe bir nemlendirici uygulamayı deneyebilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak skualen, seramidler ya da hyaluronik asit bileşenleri içeren bir nemlendirici uygulamak, cildinizin su tutma merkezinin yenilenmesine ve tahrişin azaltılmasına faydalı olabilir.

Ağlama sonrasında ise çok fazla şişliğiniz olur ve bu durum kolay kolay geçmez. Ağladığınızda, göz çevresinde bulunan yumuşak doku bölgesindeki kan damarları ve bölgedeki artan kan akışı sebebiyle genişler, kızarıklığa ve şişkinliğe sebep olur. Bu sebeple göz bölgemiz ağladığımız zaman çok daha fazla şişer. Bu şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek kafein ve nergis içeren göz kremlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda buzdolabında bekletilmiş bir face roller ile de bu şişliklerin inmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ee kızlar uzun süreli ağlamalara devam mı yoksa bu süreyi kısaltmaya mı karar verdiniz? Haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu