EstetikGüzellikManşet

Burun Estetiği ile İlgili Önemli Bilgiler

Bu bilgilerden sonra burun estetiğine farklı bir gözle bakacağınıza eminiz.

burun estetiği

Büyük bir burun yalnızca törpülenerek küçültülebilir. Uzun bir burun kısaltılamaz.

Burnun uzunluğu ile oynanamaz. Uzun bir burnu kısaltmak burun deliklerini keserek dahi mümkün değildir. Eğer doğuştan uzun bir buruna sahipseniz ameliyat sonrasında da uzun kalacaktır.

Burun ucu kaldırılarak kısa burun illüzyonu elde edilebilir fakat bu da yapay bir görünüme yol açabilir.

Doğal kalkık burunlar kısadır. Estetik cerrahi doğalı taklit ettiği için uzun bir burun kalkık da olsa göze doğal gelmeyecektir.

Burun ucu kaldırılması dudak ve burun arasındaki mesafeyi uzatır. Bu da burun estetiğinde genellikle istenmeyen bir görüntü oluşturur.

Pek çok insan burun estetiğinde burun ucunun kaldırılmasını ister. Genç ve estetik bir görünüm olsa da burun ucunun fazla kaldırılması dudak ve burun arasında bulunan mesafenin çok daha uzun görünmesine yol açabilir. Bunun ne önemi olduğunu sorarsanız, dudak ile burun arasında bulunan mesafenin azlığı özellikle kadınlarda çekici bir görüm yaratır. Aynı zamanda yaşlandıkça yer çekimi etkisi ile bu mesafe doğal olarak uzadığı için genç yaşta olgun bir görünüme sebebiyet verebilir.

Burun estetiği yaptıran pek çok kişi aradan belli bir zaman geçtikten sonra bu durumdan rahatsız olup dudak kaldırma işlemini düşünmeye başlar.

Dudak kaldırma işlemi; burun ve dudak arasında bulunan fazla derinin kesilmesidir.

burun estetiği

Yüz ifadesini değiştiren asıl faktör burun ucunun şeklinin değiştirilmesidir.

Burnun genel hatlarının değişimi yan profilden değişim sağlasa da genel simayı pek etkilemez. Yüz hatlarını değiştiren burnun önden görünümünün değişmesidir ve bu da burun ucu değişimi ile olur. Burun ucu yuvarlak olan biri sivri; sivri olan biri yuvarlak burun ucu yaptırırsa bütün yüzü değişecektir. Estetiğin anlaşılmamasını isteyen biri burun ucunu çok değiştirmemeli.

Kimsenin burun delikleri yüzde yüz eşit değildir. Ameliyat sonrası da muhtemelen eşit olmayacaktır.

İki gözümüz, iki kaşımız ve iki kulağımız benzerdir ancak yüzde yüz eşit değildir. Burun delikleri de öyledir. Estetik olsun ya da olmasın insanların büyük bölümünde burun delikleri farklıdır. Elbette ameliyat sonrası bu eşitsizliğin mümkün olduğunca giderilmesi beklenir. Eşitsizliğin göze çarpar şekilde belirgin olması başarısız bir operasyona işaret etse de burun deliklerinin farklı olması aslında çok normaldir.

Burun derisinin ince ya da kalın olması, sonucu belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

İnce burun derisi, ameliyat sonrası daha çabuk iyileşir ve daha zarif bir görünüm kazanır. Kalın derili burun, kemiğe tam oturmayacağı için daha şiş görünecektir ve geç iyileşecektir.

burun estetiği

Operasyonun açık mı yoksa kapalı mı olacağını doktor ve hasta ortak görüşle belirlemelidir.

Açık rinoplastide burun derisi kesilerek bütünüyle kaldırılır. Kapalı burun estetiği operasyonunda ise burun deliğinden içeriye bir kesik açılarak ulaşılır. İleri derecede deviasyon ve nefes sorunları olan, detaylı bir işlem gerektiren burunlarda açık operasyon uygulanmalıdır. Yalnızca kemerin düzeltilmesi gereken, sorunu az olan burunlarda ise kapalı rinoplasti çok daha avantajlıdır. Açık burun estetiği operasyonu daha geç iyileşir ve burnun alt kısmında küçük bir kesi izi kalır. Fakat ikinci operasyon ihtimali açık operasyonda daha düşüktür.

Her estetikte olduğu gibi burunda da daha fazlası daha iyi anlayışı yanlıştır.

Daha büyük dudak, daha büyük göğüs daha iyidir mantığı gibi burunda da pek çok insan kanatları dar ve köprüsü daha fazla inceltilmiş burunların çok daha estetik olacağına inanır. Fakat gerçekte bu tür burunlar doğallıktan uzaklaşacağı için kişiyi bir süre sonra rahatsız edecektir. Olmuşken tam olsun anlayışı yüzünden pek çok insan tekrar tekrar ameliyat masasına yatma riskini göze alır.

Çoğu doktor benzer burunlar yapar. Kişiye özel burun denilen, kişinin doğal burnudur ve aslında sonucu belirleyen asıl etken de budur.

Burun estetiğinde kişinin kendi burnu sonucu az çok belli eder. Kemiğe müdahale daha kolaydır fakat kıkırdak yapı itibari ile daha farklıdır. Kıkırdak hafızası diye bir şey vardır ve her kıkırdak şekillendirilse bile eski haline dönmeye meyillidir. Burun estetiğinde kişinin kendi kemiği ve kıkırdağı kullanıldığı için sonuç kişinin kendi doğal burnuna göre olacaktır.

Uzun ve kalın derili bir burundan kısa ve zarif bir burun çıkmaz. Eğer burun estetiği düşünüyorsanız ilk önceliğiniz gerçekçi beklentiler olmalı.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu