Ağız ve Diş BakımıGüzellikManşet

Gülüş Tasarımı Kaç Seanstan Oluşur?

Gülüş tasarımı işlemine olan ilgi her gün biraz daha artarak ilerliyor. Özellikle bu sürecin evreleri işlemi yaptıracak insanlar için en merak edilen konu.

Hem yurt içinde hem de yurt dışındaki pek çok hasta için merak edilen tasarım aşamalarını Diş Hekim Nazan Nur Arık anlattı.

gülüş tasarımı

“Gülüş tasarımında genel prosedür üç veya daha fazla seans öngörür fakat tedavinin uygulanacağı diş sayısı arttığında seans sayıları da artabiliyor. Ben genellikle beş seansta bu prosedürü tamamlayabiliyorum. Kısacası Gülüş Tasarımı uygulaması için ortalama beş seans gerekir diyebiliriz çünkü bu süreç üç seansta da bitebiliyor, beş ya da bazen yedi seansta da bitebiliyor. Bu süreç tamamen vakanın durumuna ve yapılacak uygulamalara göre değişim gösteriyor.”

Nazan Nur Arık seans sayısı konusunda önemli bir konunun da altını şu şekilde çiziyor:

“Şunu unutmamalıyız, seans sayısının artması olumsuz bir durum değildir. Seans sayısı ne kadar artar ise bilin ki hekiminiz bu işlem üzerinde oldukça titiz çalışıyor ve sizin için extra çaba sarf ediyor olabilir.”

gülüş tasarımı

Nazan Nur Arık, gülüş tasarımı prosedürünün aşamalarını ise şu şekilde açıklıyor:

“İlk aşama olan birinci seans, hastamız ile tanışma, fotoğraf analizi, hastaların çenesinden alınan bir ölçü ve ölçü analizini içeriyor. Bu analizden sonra hastalarımızın elimizdeki ölçü modellerine, dişlerin bitimiş halini tasarlıyoruz. Labaratuvar ortamında tasarlanan bu modele biz Wax-up modeli diyoruz. Wax up tasarımından sonraki ikinci seansımızda Mock-up dediğimiz bir prosedür ile hastaların ağızına dişlerin final halini uyguluyor ve hastalarımızın onayına sunuyoruz. Eğer, bu tasarım mükemmel, süper, hadi başlayalım diyebiliyorsak üçüncü aşamaya geçiyoruz.

Üçüncü aşamada uyguladığımız Mock-up üzerinden dişten minimum madde kaldırarak ufak bir preparasyon yapıyoruz ve böylece sadece dişin ön yüzeyinden bir aşındırma gerçekleşmiş oluyor. Daha sonra aynı gün ölçü alıyoruz. Bu seanstan sonra porselen lamineler yapılmaya başlıyor. Dördüncü seansta ben bir prova görmek istiyorum. Bu provada dişlerin uyumuna, ağıza oturuşuna, şekline ve her ayrıntıya bakıyoruz eğer her şey uygunsa beşinci seans olan simantasyon aşamasına geçiyoruz.”

gülüş tasarımı

Simantasyon süreci ve bu sürecin ayrıntılarından ise Nazan Nur Arık kısa bir şekilde şöyle bahsediyor:

“Simantasyon dediğimiz uygulama, porselen lamina dişlerin kendi dişlerinize daimi olarak yapıştırılması işlemidir. Ben bu seansa bütün günümü ayırıyorum. Bu sebeple prova haricinde ayrı bir gün bu uygulamayı yapmayı daha uygun buluyorum fakat tabii ki yurtdışından gelen hastalarımız için daha hızlı bir prosedür uygulayabiliyoruz.”

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu