Beslenmeİyi Yaşam

Cildiniz için Tüketmeniz Gereken Besinler

Bazı besinler içeriğinde bulunan maddeler ile cildinizi harika bir hale getirmenize yardımcı olabilir. Bu besinleri düzenli olarak tükettiğinizde cildiniz canlanmaya ve parlamaya başlar.

Not: Elbette ki en doğru bilgi ve besin kullanım düzeni için uzmanınıza danışmayı unutmayın.

yeşil renkli çay demliği ve 2 fincan
Yeşil Çay

Polifenoller + Kateşinler = Yeşil Çay

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyan antioksidanlar (yine de güneş kremi kullanmanız gerektiğini unutmayın.) iltihaplar ile mücadele ederek cildin kızarıklığını azaltır.

Antioksidan + Antibakteriyel = Bal

Bal; doğal bir antibakteriyel, antioksidan ve nemlendiricidir. Bu sebeple cilt için bu kadar yararlı olması pek de şaşırtıcı değildir.

Antosiyaninler + Antioksidan = Yabanmersini

Genellikle süper besin olarak adlandırılan bu meyve, cildinizin serbest radikal hasarları ile mücadele etmesine ve içeriden onarılmasına yardımcı olan zengin bir antioksidan kaynağıdır. Yaban mersininde bulunan antosiyaninler kolajeni stabilize eder.

C Vitamini + Su = Portakal

Su, cildi içten nemlendirir ve kırışıklıkları önler. Aynı zamanda C vitamini bir antioksidan olmasına rağmen, kolajen üretiminde büyük bir role sahiptir.

Punicalagin + Elajik Asit + C Vitamini = Nar

Punicalagin’in vücudunuzun kolajeni koruma kapasitesini arttırdığına inanılıyor. Elajik asit serbest radikallerden zarar görür ve bunun yanında kolajen yıkımını yavaşlatır.

tabakta kesilmiş nar ve yanında bıçak
Nar

Karotenoid + C Vitamini = Domates

Domates; likopen, lutein, alfa-karoten ve beta-karoten gibi ana karotenoidleri içerir. Antioksidan, karotenoidlerin cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruduğu ve kırışıklıkları önlendiği kanıtlanmıştır.

E Vitamini + C Vitamini + A Vitamini = Ispanak ve Karalahana

A vitamini sebum üretimini kontrol eder, C vitamini kolajeni güçlendirir ve E vitamini cildi oksidatif hasarlardan korur. Hepsi birleştiğinde cildinizin nemlenmesinde, dolgun, kırışıksız ve lekesiz kalmasına yardımcı olurlar.

Laktik Asit + Probiyotikler = Yoğurt ve Kefir

Yoğurt ve kefir; kızarıklık, tahriş ve akne problemlerini azaltarak cildinizin genç görünmesine yardımcı olan canlı probiyotikler ile yüklüdür. Yoğurtta bulunan laktik asit, ince çizgileri azaltacak ve yüzünüze sağlıklı bir parlaklık kazandıracak yaşlanma karşıtı bir peeling özelliklerine sahiptir.

B9 Vitamini + C Vitamini + B6 Vitamini = Kırmızı Biber

B6’nın dermatit, egzama ve hormonal akne gibi cilt hastalıklarını önlediği ya da bunlar ile mücadele ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda folat, cildinizin sıkılığını arttırır.

Laktik Asit + Probiyotikler = Fermente Besinler

Fermente besinlerin bütünü bağırsaklarınızda bulunan kötü bakterileri dengeler, cildinizde ortaya çıkabilecek iltihabı yatıştırır. Aynı zamanda da yaşlanma karşıtı laktik asit içerirler.

tabakta öğütülmüş zerdeçal
Zerdeçal

Antiinflamatuar + Antioksidan = Zerdeçal

Sivilcelerin iyileşmesine ve kızarıklığın giderilmesine fayda sağlayabilir. Cildin oksidatif hasarını önleyebilir ve daha önce olduysa güneş hasarını onarabilir. Ve hatta cilt kanserlerini bile önleyebilir.

Resveratol + Magnezyum = Ham Kakao

Diğer bütün antioksidanlar gibi erken yaşlanma belirtilerini de engelleyerek güneşten zarar görmüş cildi korur ve onarılmasına yardımcı olur. Kakao aynı zamanda besindeki en büyük magnezyum kaynaklarından biridir. Cilt tahrişlerini azaltmaya yardımcı olan sakinleştirici bir mineraldir. Kakao (kavrulmuş kakao) ve bitter çikolata (kakao ile yapılan) da bazı resveratrol’lere sahiptir. Fakat neredeyse ham kakao kadar değildir. Bu sebepten en iyi sonucu almak için yoğurt ya da farklı ürünlere ekleyerek ham kakaoyu tüketmek en iyisidir.

Selenyum + Manganez + Çinko = Yulaf

Manganez; vücudunuzun kolin, biotin ve C vitamini gibi temel cilt vitaminlerini ve minerallerini emmesine yardımcı olur. Hepsi birlikte cildinizin elastikiyetinin korunmasına fayda sağlar ve serbest radikal hasarları ile savaşırlar. Yulaf aynı zamanda cilt iyileştirici çinko ve antioksidan selenyum içerir.

Omega 3 + Polifenoller = Zeytinyağı

Omega 3’ler cildinizi esnek ve nemli tutarken, polifenoller oksidatif hasara karşı koruma sağlar ve iltihaplanma ile savaşırlar.

Omega 3 + C Vitamini + B9 Vitamini + Selenyum = Kuruyemişler

Selenyum cilt için iyi bir antioksidandır ve C vitamini yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu