GüzellikCilt BakımıManşet

Cilt Bariyeri Nedir? Nasıl İyileştirilebilir?

Son zamanlarda artan maske kullanımı, bunun yanında stres ve çevre kirliliği… Tüm bunlar cilt sorunlarını doğuran ana etkenler arasında yer alır. Peki ya hasar gören cildinizi nasıl onaracaksınız? Cildinizin en dış katmanı olan cilt bariyeri, farklı sebeplerden dolayı hasar görür ve onarılmaya ihtiyaç duyar.

Haydi gelin hep birlikte sağlıklı bir cilt için cilt bariyerinizi nasıl onaracağınızı öğrenelim!

cilt bariyeri

Cilt Bariyeri Nedir?

Cildimizin en dış katmanında bulunan ve cildimizi bir kalkan gibi koruyan bu bölgeye cilt bariyeri adı verilir. Bu bariyer, cildimizin ihtiyacı olan su kaybının önüne geçilmesine yardımcı olur. Cildin ihtiyacı olan suyun, ciltte kalmasına yardımcı olan bu bariyer aynı zamanda dışardan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı da koruyucu bir göreve sahiptir. Sağlıklı ve bozulmamış bir bariyer, cildinizin ihtiyacı olan nemi korur ve cildinizde tutar. Bu bariyer tüm bu bahsettiklerimizin yanı sıra bakteri ve mikropların dışarda tutulmasına da yardımcı olur.

cilt bariyeri

Cilt Bariyeri Nasıl Zarar Görür?

Bu bariyer farklı sebeplerden dolayı hasar görebilir. Bu sebepler kişiden kişiye değişebilir ve farklı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu bariyere zarar veren etkiler arasında fazla ürün kullanımı, güneşin zararlı ışınlarına ve kimyasal ürünlere maruz kalma, yaş alma ve zorlu hava şartları bulunur. Bu etkiler sebebiyle hasar görmüş bariyer de görevini yerine getiremez ve pek çok farklı yan etkinin ortaya çıkmasına sebep olur.

cilt bariyeri

Cilt Bariyerinin Zarar Gördüğü Nasıl Anlaşılır?

  • Ciltte kuru ve pullu bir görünüm meydana gelir.
  • Cilt sık sık kaşınır.
  • Akne ya da iltihaplı sivilcelerin sıklığı artar.
  • Mantar ve benzeri cilt enfeksiyonları ortaya çıkar.
  • Pürüzlü ve renksiz bir cilt tonu görünümü oluşur.
  • Ciltteki ışıltı söner ve soğuk bir görünüm oluşur.

Su Isısı

cilt bariyeri

Cildinizi yıkadığınız ürünlerin yanında cildinizi yıkarken ayarladığınız suyun derecesi de büyük bir önem taşıyor. Maalesef ki cildimiz çok soğuk ya da çok sıcak suyu kaldıramıyor ve zarar görebiliyor. Bu sebeple her an hassas davranmamız gereken cildimizi yıkarken ılık su ile durulamaya dikkat etmemiz gerekiyor. Ilık su, her zaman cildinizin ihtiyacı olan dengeyi ayarlamanıza yardımcı olur. Bunun yanında duş sırasında çok sıcak su ile yıkananlardansanız dikkat etmelisiniz. Yüzünüzü yakmamanız gerektiğini hatırlatmamızda fayda var. Cildinizin çok hassas olduğunu ve çok zor bir şekilde toparlanabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Çevresel Faktörler

cilt bariyeri

Kirli hava, zararlı güneş ışınları ve yanlış ürün seçimleri bir araya gelerek cildinizi oldukça kötü etkiler. Cilt bariyerinizin sağlıklı kalabilmesi için cildinizi çevresel faktörlere karşı iyi korumanız gerekiyor. Özellikle güneş ışınlarının verdiği etkileri en düşük seviyede tutmak için güneş koruyucu krem kullanmadan dışarı çıkmamalısınız. Cilt bariyerinizin zayıf olduğunu düşünüyor ve her gün güneşe maruz kalıyorsanız muhakkak cildinizi besleyecek güneş kremleri edinmelisiniz. Yüksek SPF’li güneş koruyucu kremlerin yanında antioksidan içeren ürünlere de göz atabilirsiniz.

Fazla Ürün Kullanımı

cilt bariyeri

Cilt bariyerinizi onarmak istiyorsanız cilt rutininizi kararında uygulamalısınız. Sağlıklı bir cilt bariyeri için temizlik çok büyük bir öneme sahip ancak her şeyin fazlası da zarar. Cildinizi fazla yıkamak, fazla ürün kullanmak ve benzeri aşamalar cilt bariyerinizde büyük zararlar bırakabilir. Bu sebeple cildinizin ihtiyacı olanı ona vermeli ve kararında bir temizleme işlemi gerçekleştirmelisiniz. Temizleyici ürünlerinizin ne kadar hafif olduğunu düşünürseniz düşünün cildinizi sık sık yıkamak sandığınızın aksine daha büyük sorunlara yol açar.

Peeling Kullanımı

natural cosmetics gf871be200 1920

Cildinizi ölü deri hücrelerinden arındırmanız hücrelerinizin yenilenmesi adına oldukça önemlidir. Ancak cilt bariyerinizin zarar gördüğü bir dönemde sıklıkla uygulayacağınız peelingler cildinizin yatışması yerine daha da zarar görmesine neden olur. Cildinizin sağlıklı bir ışıltıya sahip olması için bir süre peeling yapmamalısınız. Bunun yerine alternatif ürünler deneyebilirsiniz. Bu dönem cildiniz için kağıt maske tercih etmeniz en doğru yöntem olacaktır.

Parfümlü Ürünler

cilt bariyeri

Cilt bariyerinizin zayıfladığı bir dönemde kullandığınız ürünlerin içeriklerine daha da fazla dikkat etmelisiniz. Özellikle cildinizin kuru ve yıpranmış olduğu zamanlarda parfüm içerikli ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Parfüm içerikli ürünler cilt bariyerinizi zedeleyebilir ve incelmesine sebep olabilir. Bu bariyerinizdeki zararları onarmak için bu dönem besleyici içerikli ürünlere yönelebilirsiniz. Hyalüronik asit ve niacinamide gibi onarıcı ürünleri cilt bariyerinizi tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

PH Dengesi

cilt bariyeri

Cildinizin sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olması için pH değerinin korunması gerekir. Cilt bariyerinin zarar gördüğü bir dönemde cildinizde kullandığınız hiçbir ürün cildinizin pH değerini bozmamalı ya da zorlamamalıdır. Özellikle bu dönem asitli ve parfümlü içerikler cildinizi yıpratır. Hali hazırda kurumuş ve yıpranmış cildiniz adına ağır ürünlere yönelmemeli ve yatıştırıcı ürünlere göz atmalısınız.

Nem

cilt bariyeri

Cildinizdeki nemi hapseden cilt bariyeriniz, zarar gördüğü zaman bu görevini tam olarak yerine getiremez. Bu sırada da iş başa düşüyor. Cilt bariyerinizi güçlendirmek için doğru ve zamanında nemlendirmeyi unutmamanız gerekir. Aynı şekilde kullanacağınız ürünlerin besleyici ürünler olmasına da dikkat etmelisiniz. İçerik listesini kontrol edin ve doğru nemlendiricinizi bulun. Bunun ardından cildinize hassas davranın ve sağlıklı bir görünüm için yukarıda bahsetmiş olduğumuz adımları tamamı ile uygulayın.

Başa çıkamadığınız bir durum olduğunda ise bir dermatologdan yardım almayı unutmayın.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu