Ağız ve Diş BakımıGüzellikManşet

Daha Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak için 9 İpucu

Diş hijyeninin genel olarak sağlığımız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Fakat basit günlük fırçalama teknikleri ve çocukluğumuzdan beri kullanmaya alıştığımız ürünler yeterli gelmeyebilir.

Bu sebeple bilim adamlarının ve diş hekimlerinin en iyi uygulamalarını ve tavsiye ettiklerini uygulayarak dişlerimize düzgün bir şekilde bakabiliriz. Öyleyse haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

diş

Dişlerini fırçalamadan önce bekle.

Pek çok insan güne bir bardak meyve suyu ile başlamayı ve günü biraz meyve yiyerek bitirmeyi sever. Bütün bu ürünleri yedikten ya da içtikten kısa bir süre sonra dişlerimizi fırçalamamız gerekir.

Çünkü, meyvelerin diş minesini yumuşatabilecek ve zarar verebilecek yüksek asit içeriği mevcuttur. Bu sebeple, onları tükettikten sonra fırçalamak diş sağlığınız için yapabileceğiniz iyi bir şey değildir. Bu sebeple turunçgiller ya da domates tükettikten sonra, meyve suyu ya da soda içtikten sonra en az 30 dakika bekleyip ardından fırçalama yapmak gerekir.

En zor yerleri fırçalayarak başlayın.

Dişlerinizi temizlemek için pek çok teknik vardır. Fakat bunlardan yalnızca birkaçı günlük kullanım için yeterince güvenlidir. Uzmanlar her zaman fırçalamaya en zor yerlerden başlamayı ve kolay olanlarla bitirmeyi tavsiye eder. Pek çoğumuz bunun tam aksini yapar ve dişlerimizin iç kısmına diş sağlığımız için diğer pek çok önemli alana bakan ön dişlerimizi fırçalamaya başlarız.

Olması gereken ise ağız arkasında başlayıp sonra da iç kısım ile dış kısmı fırçalamaktır. Son olarak da fırçalamayı çiğneme yüzeyleri ile bitirmek en sağlıklısıdır.

diş

Diş macunu kullanmadan fırçalamak sorun değildir.

Diş macununuz yoksa su olmadan kuru fırçalama yapabilirsiniz. Diş fırçanızın kılları tek başına bakterileri ortadan kaldırabilir. Diş macunu yalnızca ek bir üründür. Aslında, araştırmacılar kuru fırçalamanın plak birikimini, kanamayı ve diş eti iltihabı en az %50 azalttığı gözlemlenmiştir. Tabii ki bu hiç diş macunu kullanmayacağınız anlamına gelmiyor.

Rutininize gargara suyunu ekleyin.

Tabi ki gargara; fırçalama ve ip kullanımının yerini alamaz. Gargara suyu dişlerinizdeki ve diş etlerinizdeki tüm bakteri yığınlarından kurtulmanıza fayda sağlamaz. Ancak yine de, iyi bir ek ağız sağlığı için faydalıdır. Kullanmak için en uygun zaman dişlerinizi iyice fırçaladıktan sonraki zamandır. Ve bundan maksimum yarar elde etmek için, durulandıktan sonra en az 30 dakika boyunca yemekten ya da içmekten kaçınmanız önerilir. Aynı zamanda gargara suyu her gün kullanılmamalıdır.

Sakız çiğneyin.

Yemeğinizi yedikten sonra sakız çiğnemek iyi bir alışkanlıktır. Asitleri nötralize etmeye faydalı olan ağızdaki tükürük akışını teşvik eder. Özelikle tükürük; dişlerinizi remineralize eden, mineyi güçlendiren ve hatta diş hassasiyetini azaltan kalsiyum ve fosfat ile doludur. Tek şart, zararlı oral bakteriler yediğimiz şekerler ile beslendiği için tüketeceğiniz sakızın şekersiz olması gerekir.

diş

Yumuşak kıllı fırça kullanın.

Diş fırçaları çeşitli kıl güçlerine sahiptir. Fakat sert bir fırça kullanıyorsanız belki de yumuşak kıllı bir fırça ile değiştirmenin zamanı gelmiştir. Orta kıllı fırçalar bile zamanla diş etlerinize ve dişlerinize çokça aşındırıcı zarar verebilir.

Çok sık fırçalamayın.

Dişlerimizi günde en az iki defa fırçalamamız gerektiği kesin olarak kanıtlanmıştır. Çünkü genelde bir kez fırçalamak temiz tutmak için yeterli değildir. Bunun yanında, bazı insanlar dişlerini günde üç defa hatta daha fazla fırçalamayı sever. Çok sık diş fırçalamak dişlere zarar verebilir.

Su, dişleriniz için en iyi içecektir.

Aynı tükürük gibi içme suyu da ağzımızı temiz tutar. Meyve suyu, soda ya da enerji içeceklerinden farklı olarak, dişlerinizde istenmeyen şeker bırakmaz. Su, ağzınızdaki bakteriler tarafından üretilen asitleri de seyreltir.

Lifli yiyecekler tüketin.

Taze ve gevrek yiyecekler çok sağlıklı lifler içerir ve dişleriniz için en iyi seçimdir. Bunlar arasında lif bakımından zengin çiğ meyveler, sebzeler ve kuruyemişler ilk sırada yer alır. Dişleri temizleyebilir, tükürük üretimini uyarabilir, ağzı nemlendirebilir ve bakteri üremesini azaltabilirler.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu