Güzellikİyi YaşamVegan

Doğa ile güzellik

Tek bildiğim ve istediğim yaşadığımız bu gezegende bu özel ülkenin topraklarında bir değer üretmek ve yıllarca profesyonel yaşamda öğrendiklerimi doğanın sunduklarıyla harmanlamaktı. 

Uzun yıllar global markalarda başarılı işlere imza atmış bir isim olan Neslihan Üner şimdilerde ‘doğa ile işbirliği’ tanımıyla profesyonel yaşamda öğrendiklerini doğanın sunduklarıyla harmanlıyor ve bunu köylü kadınlarla yaparak hayatımıza güzellik katmaya devam ediyor. İşte özgün ve ilham veren hikayesi.

Güzellik sözcüğü aklınızda ilk neyi çağrıştırıyor?

Güzellik bir insanın kendini olduğu haliyle iyi hissetmesidir. Giyiminizle, aksesuarlarınızla, cilt bakımınızla, yaptığınız makyajla,  kokunuzla, saç şeklinizle, duruşunuzla, iç dünyanızla hepsi bir bütün olan bir kavram bence.

Doğa ile işbirliği

Güzellik ve yaptığınız iş arasındaki bağlantı için neler söyleyeceksiniz?

17 sene güzellik sektöründe çalışmış bir kişi olarak beni en çok motive eden şey kadınların kendini iyi hissetmesine sağladığım fayda idi. Şu anki işimde de doğanın bizlere sunduğu güzelliği işleyerek insanların kendini iyi hissetmesine vesile oluyorum.

Toprağı işleyerek, yetiştirdiğim lavantaların çiçeklerini buhar yoluyla damıtıyorum ve onların uçucu yağlarını çıkarıyorum. Çıkardığım bu uçucu yağı doğal ürünler geliştiren kozmetik / aromaterapi markalarına hammadde olarak veriyorum.

Yoga, meditasyon, nefes çalışmalarında da uçucu yağların gücünü bilip kullananlara yağın saf halini minik şişelerde sunuyorum.

Güzellik sadece dıştan değil içten gelen de bir kavram olduğu için iç dünyanızı her gün beslememiz gerektiğini düşünüyorum. 

Doğa ile işbirliği

İş demişken biraz bugün neler yaptığınızı anlatır mısınız?

Kurumsal hayatı bırakarak doğa ile işbirliği yapmaya karar vermiş bir eski beyaz yakalı olarak şunu söyleyebilirim, tarım ile uğraşmak büyük bir emek ve özveri isteyen bir alan. Kış ayları lavantanın uykuda olduğu zaman. Baharın gelişiyle çiftlik işleri başlar, bitkiler uyanmaya başlar, arazinin çapalanması, gübreleme işleri yoğunlaşır. Civardaki köylü kadınlarla yapıyoruz bu işleri.

Organik tarım yapmanın en büyük sıkıntısı zehirli ot ilacı kullanmadığınız için çapalama işlerini manuel yapıyor olmanız.

Çiçekler olgunlaştığında ise hasat edip  KOSGEB İleri girişimci hibesi ile Edirne Lalapaşa Küçük Sanayi Sitesi içerisinde kurduğum distilasyon merkezine çiçekleri aktarıyoruz ve lavanta uçucu yağını/suyunu çıkarıyoruz.

Lavanta çiftliği olup da arılar olmazsa olmaz, ek servisler de gerekli diyerek lokal bir arıcı ile birlikte 10 kovanla butik arıcılık da yapıyorum. Onların dünyasını keşfetmek, çoğalmasına katkıda bulunmak ve ekolojik anlamda doğa katkılarını desteklemek benim kişisel sosyal sorumluluğum ☺

Doğa ile işbirliği

Nasıl başladınız, nasıl ilerlediniz?

Aslında her şey kurumsal hayatın döngüsünden sıkılmamla başladı. Çalıştığım şirketi çok seviyordum, zaten başka bir şirkete geçmeyi hiç düşünmemiştim.

İnsan ne istemediğini bilince ve de o konfor alanından çıkmaya cesaret edince hayat önünüze yolları açıyor.

Yoksa hiç aklımda lavanta dünyası yoktu ☺ Tek bildiğim ve istediğim yaşadığımız bu gezegende bu özel ülkenin topraklarında bir değer üretmek ve yıllarca profesyonel yaşamda öğrendiklerimi doğanın sunduklarıyla harmanlamaktı. 

Sizin için güzelliği ifade etmenin yolu nedir?

Güzelliğinizi kişisel bakımınızla, saçınızla, makyajınızla, giyim tarzınızla ve hayata bakış açınızla ifade edersiniz.

En başta söylediğim gibi güzellik sadece dıştan değil içten de beslenmesi gerekli olan bir kavram. Ve en güzel ifadesi ikisi birlikte var olduğunda ortaya çıkıyor. 

Lavantanın şifalı ruhuna dokunmak ve NLava Çiftliği’ne uğramak için nlava.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Dilan Perin fotoğrafı

Dilan Perin

Akdeniz Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Kariyerini İstanbul’da Dijital Pazarlama ve E-ticaret alanında devam ettiriyor. Kuaförümden, Ventoso, Bonobella ve Güzelliğin Peşinde sayfalarının pazarlama çalışmalarını yönetiyor. Hobi olarak blog yazıları yazmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu