GüzellikMakyaj

Allık Kullanılırken Dikkat Edilecek 5 Nokta

Allıklar kadınların makyaj çantasında mutlaka bulundurduğu bir makyaj malzemesidir.  Elmacık kemiklerinizin biraz daha ön planda olmasını istiyorsanız, sizde soluğu allıkta alıyorsunuzdur. Çünkü bu konuda fazlasıyla başarılı olan bir makyaj ürünüdür. Ancak allık kullanırken dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar mevcut. “ Ay canım, allıkta da mı dikkat edeceğiz bir şeylere.” diye söylenmeyin lütfen. Yaz elması gibi albenili bir görünüm için allıkta da bir şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Canlı ve sağlıklı bir elmacıklar için şimdi sizlere bazı püf noktalardan bahsedeceğim.

Teninizle Uyumlu Allık Seçimi

Kullanacağınız allığın ten renginizle bir ahenk içerisinde olmasına dikkat etmelisiniz. Cilt üzerinde uyumlu gözükmeyen allıklar, istenmeyen görünümlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tenle uyumlu allık seçimi ise şu şekilde olmalıdır:

Açık tonlu ciltlere sahip kişiler için şeffaf tonları; buğday cilt tonuna sahip olanlara şeftali tonları; koyu cilt tonlarına sahip olanlar ise koyu kırmızı, kahve ve turuncu allıklara yönelmeleri sağlıklı olacaktır.

Doğru Allık Formülü Seçimi

Evet evet yanlış duymadınız. Cildinizin kabul ettiği çeşitli formlarda allıklar bulunmaktadır. 4 çeşit allık formülü vardır. Bunlar:

  • Toz Allık (Likit Allık)
  • Jel Allık
  • Krem Allık
  • Kalem Allık

Bunların seçimlerini yaparken cildinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Hemen bir örnekle açıklayalım. Mesela, akneli ve yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişiler krem allıkları mümkün olduğunca kullanmaması daha uygun olacaktır. Cildiniz iyice yağlanıp yapış yapış hissi yaşamak istemezsiniz değil mi?

Fazla Allık Sürmekten Kaçının

Hayır hayır. Kesinlikle hayır. Çok fazla allık sürmek elmacık kemiklerinizi daha fazla öne çıkarmaz. Aksine tarafından “yüzünde tüp mü patladı” gibi kırıcı esprilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum sizi doğal görünmek yerine daha komik duruma düşürür. Yoksa geçmişinizde böyle bir tecrübeniz var mı?Endişelenmeyin! Bu sıkça rastlanan hataya kimi zaman ünlülerde düşebiliyor 😊

Allığı Düzgün Dağıtmamak

Aceleniz var ve allıkta sürmek istiyorsunuz. Evet olası bir durum. Ancak allık sürmeye kalkıştıysanız, allığınızı eşit bir şekilde dağıtmaya da ufak bir zaman ayırmalısınız. Zaman ayırmanın yanı sıra kullanacağınız allık fırçasının da nasıl kullanıldığı konusunda büyük önem arz ediyor. Uzmanlar genelde düz uçlu fırçaları kullanmayı tavsiye ediyor. Bir diğer öneri ise, fırçayı allığa sürdükten sonra direkt olarak yüzünüze temas ettirmeyiniz. Fırçadaki allık fazlalıklardan kurtulmak için fırçanın ucuna hafifçe üflemenizi tavsiye edilmektedir. O hafif üfleme insana biraz da “Allığı iyi kullanıyorum be” hissi vermiyor mu? 😊

Allığı Sürerken Gülümsemekten Kaçının

Şu an bunu okurken de gülümsüyor musunuz yoksa? Şahsen ben gülüyorum 😀 Ancak gülümserken yüze sürülen allıktan tam verim alamayabilirsiniz. Canlı görünüme sahip bir allık için yüz hatlarınızın sabit ve gergin olmasına dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu