GüzellikCilt Bakımı

Doğru Güneş Kremi ile Mükemmel Koruma Sizleri Bekliyor

Her güneş kremi cildinizde istediğiniz etkiyi yaratmayabilir. Cildiniz tarafından iyi emilecek ve zararlı güneş ışınlarından koruyacak bir güneş kremi, belirli özellikleri içeriğinde barındırmalı.

Dermatoloji uzmanlarından uyarı: Güneş kremleri sadece yaz günlerinde değil, her gün kullanılmalı!

Yaz aylarında herkesin dilinde ‘Sen hangi güneş kremini kullanıyorsun?’ sorusu dolaşıyor. Televizyonda ve internet sitelerinde yüzlerce güneş kremi reklamı karşımıza çıkıyor. Tüm güneş kremi markaları, her bir yandan çevremizi sarıyor. Peki güneş kremine verilen bu önem sadece yaz aylarında mı olmalı?

Tabi ki hayır!

Doğru güneş kremi seçiminin her yerde anons edildiği bu dönemde, aslında neden mutlaka kullanılması gerektiğinin de açıklaması yapılmalı. Evet, güneş sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan D vitamini miktarının büyük bir kısmını karşılıyor olsak da bu güneşin cildimize zararını maalesef silmiyor. Güneşten gelen ultraviyole ışınlar, cildimize temas ettikçe yıpratmakla birlikte kanser oluşum riskini de yüksek oranda artırıyor. O halde söyleyin.

Buna rağmen ‘sadece yaz aylarında’ güneş kremi kullanımına devam edecek misiniz?

Eğer hepimiz güneş kremi kullanımının yılın her günü olmasında hemfikir isek, gelin doğru güneş kremi seçiminin nasıl yapılması gerektiğine bakalım.

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Her güneş kremi cildinizde istediğiniz etkiyi yaratmayabilir. Cildiniz tarafından iyi emilecek ve zararlı güneş ışınlarından koruyacak bir güneş kremi, belirli özellikleri içeriğinde barındırmalı. Peki bu özellikler neler? Güneş kremi seçimi yaparken nelere dikkat etmem gerekiyor? diyorsanız, Güzelliğin Peşinde ailesi olarak hemen bize kulak verin.

Cilt Yapınıza Uygun Güneş Kremi Tercih Edilmeli

Doğru güneş kremi seçiminde en önemli madde, cilt yapınıza olan uygunluğudur. Satın aldığınız güneş kremi her ne kadar yüksek koruma sağlıyor olsa da cilt tipinize uygun değilse göreceğiniz etki minimum seviyede olacaktır. Cilt tiplerine göre güneş kremleri nasıl olmalı diyorsanız;

  • Kuru ciltler için güneş kremi: Uzun süre cildinize nem kazandıracak su bazlı güneş kremleri tercih edilmeli
  • Akneli ve yağlı ciltler için güneş kremi: Yağ oranı düşük, su bazlı olmayan güneş kremleri tercih edilmeli
  • Lekeli ciltler için güneş kremi: Aydınlatıcı etkiye sahip, yağ içermeyen güneş kremleri tercih edilmeli

Güneş Kreminiz Mutlaka Geniş Spektrumlu Olmalı

Geniş spektrumlu güneş kremleri hem UVA hem UVB ışınlarına karşı koruma sağlayarak, cilt kanseri riskini minimuma indiriyor. Sadece UVA ışınlarına karşı etki gösteren kremlerin aksine güneşten gelen tüm ultraviyole ışınlarının zararını ortadan kaldırıyor.

30 SPF ve Üzeri Olmalı

Güneş koruma faktörü (SPF) 30 ve üzeri olan güneş kremleri, en iyi etkiyi sağlayan ürünlerdir. SPF oranı ne kadar yüksekse, cildinize sağlanacak olan yüksek koruma etkisi de bir o kadar fazla olacaktır. Özellikle 50 SPF güneş kremleri, daha uzun süre koruma sağlayarak hem cilt yanıklarından hem de hızlı yaşlanmadan korur.  Eğer doğru güneş kremi seçimi yapmak istiyorsanız, 50 faktör güneş kremi sizin için doğru tercih olacaktır.

Bahsettiğimiz bu üç maddeye dikkat ederek yüksek koruma sağlayacak bir güneş kremi seçimi yapabilirsiniz. Tabi dikkat etmeniz gerekenler sadece bu üç madde ile sınırlı değil. Bunlar haricinde;

  • Kolay sürülebiliyor olması
  • İyi emilim sağlaması
  • Alerjen madde içermemesi,
  • Cildi tahriş etmemesi ve
  • Uzun ömürlü olması

gibi özellikler, güneş kremi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir.

Doğru Güneş Kremi ve Doğru Uygulama

İşte şimdi asıl önemli konuya geldik. Buraya kadar herkes cildine uygun, yüksek koruma garantili güneş kremini seçti diye düşünüyorum. Alacağınız güneş kremi her ne kadar üstün özellikli olsa da doğru kullanılmadığı sürece hayalinizdeki etkiyi size göstermeyecektir. Cildinizin kremi iyice emmesi, uzun süre etki göstermesi ve korucuyu özelliğini yansıtabilmesi için doğru bir şekilde uygulamalısınız. Sonuç ise:

Doğru Güneş Kremi + Doğru Uygulama = Genç ve Canlı Cilt

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu