İyi YaşamBeslenme

Yatmadan Önce Su İçmek Sağlıklı mıdır? 

Merak edenler için gece yatmadan önce su içmek konusunu önemli tavsiyelerim bulunuyor. Bilmediğiniz ipuçları vereceğim hazır olun ve uykudan önce içmeniz gereken su miktarından bahsedeceğim.

Gece Yatmadan Önce Su İçmenin Faydaları

 Gece yatmadan önce su içmenizin birçok faydasını görebilirsiniz. Hatta cildinizin kendisini yenileme hızının daha çoğaldığını söylesem şaşırır mısınız? Yapılan birçok araştırmaya göre gece saatlerinde cilt kendini yenilemeye alıyor ve bu esnada suyu bolca bulan hücreler daha etkili ve hızlı bir şekilde yenilenebiliyor.

Her gün cildini temizlemek zorundasın ve tazelenen cildiniz için bolca su içmeniz ekstra avantaj sağlayacaktır emin olabilirsin. Suyu bolca tüketiyorsan gece saatlerindeki etkisi gün içindekine göre daha fazladır bunu bilmelisin.

Gece Yatmadan Önce Su İçmek Zayıflatır Mı?

Herkes için önemli olan bir konuya gelelim: Uykudan önce su içmek size toksin attırıcı etki yapacağından yağlarınızın da azalması hız kazanabilir. Önce şunu bilmelisin, gece saatlerinde vücut tüm günü değerlendirmeye alır ve suyla tazelik kazanılır. Yağların toksinler atılmadan yanmıyor ve bunu da sağlayan en önemli kriter hızlı şekilde gereksiz fazlalıkların gitmesi olacaktır.

Fazla Tuzların Giderilmesini Sağlar

Vücudunuzdaki fazla tuzların giderilmesi için suyu gece saatlerinde içmek gerekiyor. Tuzun neden olduğu ödem gereksiz şişlik ve huzursuzluk hissi verebilir. Tuzun en kolay atıldığı terlemeyi de sürdürmek için uyandığında da su içebilirsin.

Suyu içerken beslenmede de suyu bol gıdalara odaklanmalısın. Bunu neden mi söylüyorum, en faydalı su alım yöntemleri besinlerle alınan sudur. Vitaminler etkisini daha çok gösterecektir.

Suyu Çok İçmenin Sınırı Nedir?

Suyu bolca içmek iyidir ancak günlük limit olan 2,5-3 litreye uymalısın. Bunu neden söylüyorum, sağlıklı bir kan yenilenme sürecinde aşırı suyun kötü etkileri de olabiliyor. İçerisindeki ekstra görünmeyen maddeler kan yenilenme hızının yavaşlamasını da beraberinde getirebilir. Yani 3 litreden çok su içildiğinde kana karışan diğer maddeler zararın olabilir.

Kendini Daha Mutlu Hissedeceksin

Gece saatlerinde su içmek ruhsal durumuna doğrudan etki edebilir. Ferahlayan bir kişinin ruh haliyle sindirimde zorlananların psikolojisi farklı olacaktır. Düşük sıvı alımı yerine yüksek sıvı alımı beyninizdeki bağlantılara olumlu katkı sağlıyor, suyu gece saatlerinde içmek bu açıdan faydalı, bunu bilmelisin.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu