GüzellikManşet

Dudaklar için Bakım Önerileri

Dudaklarımız yüzümüzde dikkat çeken en önemli yerlerimizden biri. Bu sebepten de sağlıklı ve güzel görünmesi dış görünüşümüzü doğrudan etkiliyor. Özellikle kış aylarında soğuklardan dolayı dudak derileri kuruyor ve çatlıyor. Bu durum kimi zaman da bir sağlık sorununa dönüşüyor ve hem kanamalara hem de yaralara kadar ilerleyebiliyor. Maalesef ki kullanılan makyaj ürünleri de bu durumu tetikliyor.

Siz de bu durumdan şikayetçiyseniz dudaklarınızı korumak ve daha güzel görünmesine yardımcı olmak için yazımızda yer verdiğimiz önerileri uygulayabilirsiniz. Haydi gelin bu önerilere hep birlikte bakalım!

Su

dudak

İlk kuralımızla başlayalım. Su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Dudak bakımı için ilk yapılması gereken şey gün içinde bol miktarda su tüketmektir. Vücudumuzun ve elbette ki dudaklarımızın kurumasının en önemli sebeplerinden biri susuzluktur. Yeterli su içmemek bütün cildinizde olduğu gibi dudaklarınız da olumsuz etkilere sebep olur. Bu sebeple su içmeyi asla ihmal etmemelisiniz.

E Vitamini

dudak

E vitamini cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olur. Bu sebepten de dudaklarınızı yumuşatır ve onlara iyi gelir. Eczaneden ya da güzellik marketlerinden aldığınız E vitamini kapsüllerini ezerek ürünü doğrudan uygulayabilirsiniz. E vitaminini kapsül olarak kullanmayı tercih etmez ya da edinemezseniz içeriğinde E vitamini bulunan kozmetik ürünlerini de tercih edebilir ve kullanabilirsiniz.

Peeling

dudak

Elbette ki hazırlayabileceğiniz pek çok peeling tarifi bulunmakta. Ancak biz sizler için her gün yapabileceğiniz pratik bir peelingden bahsedeceğiz. Dudakları fırçalamak. Ağız sağlığımız için hepimiz her gün dişlerimizi fırçalıyoruz. Bu esnada dudak bakımını da aradan çıkarabiliriz. Yani bir taşla iki kuş vurabiliriz. Temiz bir diş fırçası yardımı ile dudaklarınızı da fırçalayarak pratik bir peeling işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak yaparsanız farkı kısa sürede gözlemleyebilirsiniz. Ancak çok sert davranmamaya ve bir zarara yol açmamaya karşı dikkatli olmalısınız.

Ev Yapımı Peelingler

dudak

Dudakları hem beslemek hem de ölü derilerden arındırmak için peeling yapmak en etkili yöntem olarak biliniyor. Bazı markaların satışta olan ürünleri mevcut. Eğer dilerseniz bu ürünleri de tercih edebilirsiniz. Ancak evde bulunan doğal ürünlerle peeling karışımları hazırlamak da oldukça mümkün. Fakat bu adımda kullanacağınız malzemelere alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz gerekli.

Peeling Tarifleri

dudak

Zeytinyağı, Bal ve Şeker

Şeker pütürlü yapısı sebebi ile peelinglerin olmazsa olmazı arasında yer alıyor. Bal ve zeytinyağı ise nemlendirme ve besleme etkisi ile karışımı kullanışlı ve etkili bir peeling haline getiriyor.

Kahve Telvesi ve Bal

Kahve telvesinin peeling etkisini balın yumuşatıcı ve besleyici etkisi ile bir araya getiren bu karışıma siz de hayran olacaksınız. Hemen hemen her evde kolayca bulunan bu iki malzeme sayesinde canlı ve iyileşmiş bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ve Şeker

Hindistan cevizi yağı ise antioksidanlar ve yağ asitleri bulunduran bir yağdır. İyileştirici özelliklere sahip bir yağ olarak da bakımınızın vazgeçilmez unsurlarından biri olabilir. Yağın besleyiciliği bu karışımda şekerin ölü derilerden arındıran pütürlü yapısı ile adeta dans ediyor.

Tarçın, Zeytinyağı ve Bal

Bu karışımda zeytinyağı ve bal nemlendirici etkisi gösteriyor. Tarçın ise aynı şeker gibi pütürlü yapısı sebebi ile peeling etkisi yaratıyor. Aynı zamanda tarçının dolgunlaştırıcı bir etkisi olduğunu söylemeyi de unutmayalım.

Nane Yağı, Üzüm Çekirdeği Yağı ve Esmer Şeker

Nane yağı dolaşımı hızlandırır. Bu şekilde de canlandırır ve doğal dolgunlaştırıcı görevi görür. Üzüm çekirdeği yağı ise nemlendirici bir etkiye sahiptir. Fakat bu karışımı uygulamadan önce alerjiniz olup olmadığından mutlaka emin olmalısınız.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu