GüzellikManşetSaç Bakımı

Erkeklerin Yaşadığı Kepek Sorunu Nasıl Çözülür?

Kepek sorunu, kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülen bir problemdir. Bazı durumlarda seboreik dermatit, sedef hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi farklı problemler kafa derisinde pullanma, kaşıntı ve kızarıklıklara sebep olabilir. Bunun gibi cilt hastalıkları kepek oluşumunu arttırmaktadır. Bu durum, çoğunlukla yeniden oluşma eğilimi gösterir.

Eğer siz de kepek problemi yaşıyorsanız kepeğe iyi gelen doğal tedaviler ve şampuan kullanımı gibi yöntemlerden bahsedeceğimiz içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Haydi gelin erkeklerin yaşadığı kepek sorunu nasıl çözülür sorusunun cevaplarına birlikte bakalım.

kepek

Kepek, ölü cilt hücrelerinin saç köklerinde birikmesi sonucu ile ortaya çıkan bir durumdur. Kadınlar saç bakımı konusunda daha dikkatli ve özenlidirler. Tercih ettikleri bakım ürünleri konusunda genellikle daha titiz olmalarının yanında kullandıkları ürünlerin düzenli kullanımına da önem verirler. Bu sebeple de kadınlarda kepek sorununa erkeklere oranla daha az rastlanır. Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkeste özgüven sorunlarına yol açabilir. Peki ya kepek problemi erkeklerde nasıl çözülür?

Kepek Nedir?

kepek

Cilt pullarının ortaya çıkmasına neden olan bir kafa derisi problemidir. Bu duruma eşlik eden en önemli problemlerden biri de kaşıntıdır. Kişinin yaşı, stres düzeyi ve saç ürünleri gibi pek çok faktör kepek oluşumunu arttırabilir. Bu durum yetersiz hijyenden kaynaklanmaz fakat düzenli yıkanmayan saçlarda elbette ki daha belirgin bir hal alır. Bu problem ciddi bir hastalık değildir ancak pek çok zaman estetik kayıplara sebep olur.

Kepek Problemi Nasıl Çözülür?

kepek

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basittir. Bu problemi azaltmak ya da ortadan kaldırmak için uygulanabilecek pek çok yöntem mevcuttur. Ancak kepek problemi bazı cilt sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkıyor ise öncelikle buna neden olan hastalık tedavi edilmelidir. Aynı zamanda bu problem pek çok kez kendini tekrar edebilir. Kullanılan yöntemler bir süre etkisi gösterse de yeniden oluşum gözlemlenebilir.

Bu sorun hafifletmek ve tedavisini desteklemek için uygulanabilecek bazı doğal çözüm yöntemleri vardır. Bunlar;

Kepek Şampuanları

Bu problemi en hızlı şekilde tedavi etmek için kullanılan en basit tedavi yöntemi özel olarak tasarlanan şampuanların kullanımıdır. Salisik asit, selenyum sülfit, kömür katranı ya da çinko pirit gibi bileşenlere sahip şampuanları tercih edebilirsiniz. Fakat bu tarz şampuanlar kullanılırken kullanma talimatını dikkatlice okumalı ve o şekilde ilerlemelisiniz. Bu durumun ortadan kalkıp kalmadığını görmek için ise ortalama 1 ay kadar kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu tarz şampuanları eczaneden ya da süper marketlerden temin edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Bu duruma iyi gelen doğal yöntemlerin başında elma sirkesi gelmektedir. Elma sirkesini bir kabın içerisine dolduralım ve bir miktar su ile seyreltelim. Son olarak da banyo esnasında kafamızdan aşağı dökelim.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı bu durumu ortadan kaldırmanıza oldukça yardımcı olacaktır. İçeriğinde bulunan antienflamatuar ve antimiktobiyal özellikler sayesinde bu duruma sebep olan mantarlara doğrudan etki eder. Çay ağacı yağı keskin bir yağ olduğu için kafa derisinde tahrişe sebep olabilir. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı gibi farklı bir yağ ile karıştırarak saçlarınıza uygulamalısınız.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da çay ağacı yağı gibi antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Dolayısıyla bu duruma sebep olan mikrobik etkiler ile savaşır. Yüksek oranda nemlendirici özelliği sayesinde de cildin nem oranını arttırarak egzama gibi problemleri de önlemeye yardımcı olur.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu