GüzellikCilt BakımıManşet

Güneş Lekesi için Doğal Yöntemler

Yaz aylarının bitmesi ile birlikte bronz bir tene sahip olduk ancak ultraviyole ışınlara maruz kalarak lekelerle karşı karşıya kaldık. Yanak, alın, burun ve çene gibi güneşle daha çok temas eden bölgelerde yaygın olarak görülen güneş lekesi, bazen farklı nedenlerle de oluşum gösterebiliyor.

Şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri olan güneş lekesi için evde hazırlayabileceğiniz doğal karışımlar da mevcut. Peki ya güneş lekesi için doğal ve bitkisel çözümler nelerdir? Haydi istenmeyen bu koyu lekeleri ortadan kaldırmak için çözüm yöntemlerini birlikte inceleyelim.

güneş lekesi

Güneşlenmek vücutta D vitamini arttırmanın yanında erken yaşlanma ve kansızlık gibi hastalıkların önüne geçer. Aynı zamanda bronz bir ten de elbette ki hepimizin hayalidir. Fakat ipin ucu kaçırıldığında güneşin zararlı ışınları başta lekeler olmak üzere yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. Güneşlenme haricinde oluşan lekeler; hamilelik, doğum kontrol ilaçları, ileri yaş ve cilt enfeksiyonları sebebi ile de cilt üzerinde belirginleşebilirler. Doğal ve bitkisel yöntemler güneş lekelerinin zaman içerisinde açılmasını sağlar ve hatta bazen de yok olmasına yardımcı olur. Kolay ve etkili olmaları sebebi ile de sıkça araştırılan bir konudur. Peki ya bu yöntemler nelerdir? İşte güneş lekelerine hoşçakal demenin yöntemleri…

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

güneş lekesi

Piyasada güneş lekeleri için pek çok kozmetik ürün mevcut. Ve çoğu zaman kulağa cazip de geliyorlar. Fakat bu kremler ve jeller en az doğal ürünler kadar uzun vadede kullanıldığında etkisini gösteriyor. Bu sebepten de güneş lekelerini ortadan kaldırmak için pek çok kişi doğal ve bitkisel yollara başvuruyor. Siz de evde doğal yollarla güneş lekelerinden arınmak istiyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz doğal yollar ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

güneş lekesi
  • Limon suyu: Ansiteptik özelliği sayesinde cildinizi ölü derilerden arındırmaya yarayan limon suyu, lekelerin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Limon suyunu pamuğa damlattıktan sonra lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Ortalama 20-25 dakika sonra bol su ile durulayın.
  • Yeşil Çay: Yeşil çayı güneş lekelerinin üzerine sürerek açılmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için yeşil çayı içtikten sonra poşetini çöpe atmayın. Yeşil çay poşetini pamuğa sıktıktan sonra cildinize sürün ve lekeleri silin. Gün içerisinde 2 kez uygulamaya özen gösterin.
  • Süt: İçeriğinde bulunan laksit asit yardımı ile güneş lekelerinin açılması için sütten de yararlanabilirsiniz. Lekelerinizin bulunduğu bölgelere uygulayıp ortalama 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ise iyice durulayın.
  • Patates: Patates lekeleri açma ve cilt rengini eşitleme gibi pek çok özelliğe sahiptir. Lekeleri ortadan kaldırmak için, 1 adet patatesi rendeleyin ve süzün. Bu suya ortalama yarım çay kaşığı kadar bal ve 3-4 limon suyunu ilave edin. Sonrasında cildinize sürün. Lekelerden kurtulmak için haftada 1 kez uygulamanız gereken bu maskeyi ortalama 20 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu