Cilt BakımıGüzellik

Duşta Neden Yüz Yıkanmamalı?

Duşa girdiğinizde özellikle ferahlık hissini vermesi ve tertemiz olduğunuzu hissetmek için yüzünüzü de yıkama isteği gelebilir.

Uzun uzun ve özellikle sıcak su ile duş almayı seviyor olabilirsiniz. Ancak çok ufak ve önemli bir detayı unutuyor olabilirsiniz. O masum yüzünüz bu sıcak suya hazır mı? Siz sıcak suyla keyifli keyifli duş alırken yüzünüz “İmdaaat!” diye bağırıyor olabilir mi? Duştan çıktığınızda yüzünüzün kızarıklığına bakacak olursanız, yüzünüzün size ne demek istediğini gayet iyi anlayacaksınızdır. Yüz hatları, vücudumuzda en hassas ve ince derilerden biri olduğundan dolayı aşırı bir şekilde uyarılmayı kaldıramamaktadır. Ne aşırı sıcak ne de aşırı soğuk ile temasta olması halinde yüzünüz reaksiyon göstermeye hazırdır. Bilhassa çok sıcak suyla yüzünüzün temas ediyor olması yüzünüzü tahriş edeceği gibi, akne oluşumunu da beraberinde getirecektir. Sıcak su sevgisi uğruna, güzel yüzünüzün sivilceyle dolmasına izin vermek istemezsinizdir herhalde…

Duşta Yüz Yıkamamanın Nedenleri

Duş esnasında yüzünüzü sıcak suyla yıkamamak için en başta gelen en büyük bir neden var; yüzünüzün doğal güzelliği. Sizce de fazlasıyla yeterince bir sebep değil midir? Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi aşırı sıcak suyla çok fazla vakit geçirmeniz halinde yüzünüzün pH dengesi bozulmaya çok müsait olacaktır. Ekstra hassas olan kişilerde ise duş sonrasında bile yüzde soyulmaların meydana geldiğini çevremizdeki kişilerden görmüş veya duymuşuzdur. Sıcak suyun kan dolaşımına etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Sıcak suyun yüzünüze temas etmesi halinde yüzünüz hemen kızarabilir. Paragrafın başından papağan gibi hep söylediğimiz bir şey var sıcak su sıcak su. Ben duşta yüzümü yıkamak istiyorum diyenleri duyuyor gibiyim. Üzülerek söylememiz gerekir ki duşta yüz yıkamamalısınız. Duştan çıktığınız gibi yüzünüzü özel olarak yıkamanız yüz sağlığınız adına oldukça yararlı olacaktır.

duşta yüz yıkama

Duştan sonra yüzünüzü yıkamanız için ikna edici bir başka nedenler de var aslında. Bunları hemen sizlere sıralayalım:

  • Duş alırken hemen hemen herkes şampuan, duş jeli, saç kremi, duş sabunu gibi çeşitli bakım ürünlerinden birini veya birden fazlasını kullanıyordur. Bu bakım ürünlerinin içerisindeki kimyasallar, özellikle şampuan, vücudumuzdan arınırken ufak bir miktar da olsa yüzümüzde bir tabaka oluşturabilir. Bu tabaka yüzde alerjen etkisi yaratabilir. Bu tabakayı duş sonrası yüzünüzü yıkayarak yüzünüzden uzaklaştırabilirsiniz. Bize sorarsanız fazlasıyla önemli bir detay.
  • Duş sonrası yüzünüzü ılık suyla yıkamanız halinde yüzünüzün terleme oranında da azalma olacağını fark edeceksiniz.
  • Yüzünüzle ayrıca ilgileneceğinizden dolayı yüzünüz zamanla daha ışıltılı ve pürüzsüz bir hale gelecektir. Yüzünüzle ayrıca ilgilendiğinizi karşınızdaki kişi fark edecektir. “Ne kadar bakımlı bir yüze sahip.” Yorumu sizce de çok hoş değil midir? Karşınızdaki kişi size söylemese de en azından içinden bunu geçirecektir…
  • Son olarak, Güzellik ve güzel yüz o kadar kolay oluşmuyor değil mi? 🙂

Yüzünüzü Ne zaman ve Nasıl Yıkamalısınız?

Yüz temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Düzenli ve günlük yapılan yüz temizliği cildinizi arındırır.

Yüzünüzün günlük yıkama rutini şu şekilde olmalıdır:

Saçlarınızı geriye doğru bir toka ile tutturarak başlayabilirsiniz. Kısa saçlı okurlarımızın yüzündeki tebessümü görebiliyoruz. 🙂 Sizler burayı pas geçebilirsiniz. Ellerinizle yüzünüzü narin bir şekilde ıslatarak başlayabilirsiniz. Sizde biliyorsunuz ki yüzünüze kullanacağınız sabun bunu sizden isteyecektir. Suyla temas eden sabun hızlıca köpüreceğinden dolayı yüz yıkama işlemeniz fazlasıyla hızlanacaktır. Köpüren sabunu yüzünüzden arındırmanız halinde sıra yüz toniğine gelebilir. Cilt yapınıza uygun olarak seçmiş olduğunuz tonikler ya da jellerle ekstra bir temizlik sağlamış olursunuz. Yüzün temizliğini arttırmak için miktarı arttırmayı düşündünüz mü? Sakın ola düşünmeyin. Miktarın artması temizliğin oranını değiştirmeyeceği gibi yine tatlı cildinize zarar verebilir. Çok az bir miktarda parmak uçlarınıza alıp yüzünüze dairesel masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Daha sonra cildinizi tabi ki ılık suyla durulayabilirsiniz. Yumuşak bir havludan yardım alarak hafif şekilde dokunarak silebilirsiniz. Sert havlular cildinizi tahriş edebilir. Yüzün hızlı kuruması adına yapacağınız sert hamleler yüzünüzün kızarmasına sebebiyet verebileceğinden dolayı aceleci tavırlardan da uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu