GüzellikCilt Bakımı

Yaz Mevsiminde Cildinize İyi Gelecek Tavsiyeler

Canlı ve taze görünen cildin en temel sırrı yaz mevsimi için cilt bakımı önerileri arasında cilt tiplerine en uygun olan yöntemleri uygulamaktır. Öyle ki mevsimlerin ve dolayısıyla da hava koşullarının değişmesi, cildin ihtiyaç duyacağı maddelerin de değişmesine yol açıyor. Özellikle de yaz mevsiminde deniz, havuz, güneş, aşırı derecede terleme derken, cilt bariyeri ciddi anlamda zarar görerek, çok daha fazla yağ salgılamaya başlıyor. Elbette ki tüm bu faktörler zamanla gözeneklerin de tıkanmasına sebebiyet vererek, lekelenme ve tahriş gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle yaz mevsimi boyunca cilt için onarıcı bir bakım rutini elde etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Cilt Temizliğine Önem Verin

Yaz mevsimi boyunca cilt bakım rutininin bir parçası da kesinlikle cilt temizliğine önem vermek olacaktır. Bu nedenle günde en az 2 defa uygun malzemeler kullanılarak cildin yağ ve kirden arındırılması gerekir. Yaz mevsimi için cilt bakım önerileri doğru bir şekilde uygulandığında çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan akne ve sivilce oluşumuna da kolaylıkla engel olunabilecektir. Fakat temizleyici malzemelerin olabildiğince hafif formda olmasına da özen gösterilmelidir. Aksi takdirde tahriş sorunu yaşamak da kaçınılmaz olacaktır.

pexels vitoria santos 2087954

Yatıştırıcı Tonikler Kullanın

Cilt bakım rutininin yaz mevsiminde olmazsa olmazı elbette ki yatıştırıcı tonikler olacaktır. Öyle ki kimi zaman temizleyici ürünleri kullanmak cildi temizlemek için yeterli değildir. Gözenekleri daha doğru ve derinlemesine temizleyebilmek için tonik kullanmak gerekir. Bu nedenle yaz mevsimine en uygun olan yaz mevsimi için cilt bakımı önerileri de dikkate alınarak tonik cildi yatıştırıcı ve arındırıcı etkisi bulunan tonikleri kullanmaya özen göstermek şarttır.

pexels sora shimazaki 5938286

Cildinizi Doğru Ürünlerle Nemlendirin

Cilt için en önemli şey nemdir. Özellikle de yaz mevsimi söz konusu olduğunda neme çok daha fazla gereksinim duyulur. Çünkü mevsim faktörlerine bağlı olarak cilt kurur ve bu kuruluk nemlendiricilerle giderilmezse kuruma oranı daha da artarak ciltte tahriş meydana getirir. Ayrıca kuruyan cilt kırışmaya da çok daha fazla meyillidir. Yani cildin erken yaşlanmasına sebebiyet verir. Tüm bu nedenlerden dolayı yaz mevsimi boyunca cildi nemlendirmeye özen göstermek şarttır.

pexels shiny diamond 3762877

Güneş Kremi Olmadan Dışarı Çıkmayın!

Yaz aylarında cilt bakımı için yapılabilecek en doğru hamle şüphesiz ki güneş kremi kullanmak olacaktır. Çünkü güneş ışınlarına aşırı derece maruz kalan cilt ciddi oranda zarar görür. Buna bağlı olarak lekelenme, kızarıklık, kırışıklık ve hatta tahriş sorunları da ortaya çıkar. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak içinse yüksek korumalı ve cilt tipiyle uyumlu güneş kremlerini kullanmaya özen göstermek şart!

young beautiful woman applying sun cream beach
Delicate face care in the summer

Doğru Beslenme ve Bol Su

Yaz mevsimi için cilt bakımı önerileri arasında yer alan bir diğer önemli faktör de doğru beslenmeye özen göstermek ve olabildiğince bol su tüketmektir. Bu kapsamda cildin aşırı yağlanmasına neden olan paketli ve kızarmış besinlerden uzak durulması gerekir.  Nem dengesini korumak içinse yeteri kadar su içmek şarttır.

pexels anete lusina 6331158

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu