Psikoloji

Erkekler Sevdiği Kadını Neden Terk Eder? Seven Erkeğin Kadınları Terk Etmesinin 8 Nedeni

Bir beraberliği sürdürmek için yalnızca aşık olmak veya sevmek ne yazık ki yeterli değildir. Özellikle de erkekler ne kadar aşık olsalar da sevdikleri kadınları bazı olumsuzluklardan dolayı terketme eğilimi içerisine girebilirler. Erkeklerin sevdiği kadınları terk etmesinin 8 nedeni sizlerle… İşte detaylar!

Erkekler hislerini belli etmek konusunda kadınlara göre daha başarısızdırlar. Genellikle duygularını kendi içerisinde yaşamayı tercih ederler. Yani sizi ne kadar çok severlerse sevsinler kendi içerisinde yaşadıkları kırgınlıklar veya bazı olumsuz duygular ayrılık kararı almasına neden olabilmektedir. Bu nedenle karmaşık duygular, erkeklerin sevdiği kadınları terk etmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

  • örmediğini Hissetmek

Erkekler hayatlarının her anında saygı görmek isteyen bir kişiliğe sahiptirler. Gerek dostluk ilişkilerinde gerek iş hayatlarında gerekse de aşk ilişkilerinde karşı taraftan bekledikleri en önemli şey saygıdır. Bir erkek partnerini ne kadar çok seviyor olursa olsun eğer fikirlerine ve de duygularına saygı gösterilmediğini hissederse, gururu incinir ve özgüven eksikliği yapar. Bu da ilerleyen süreç içerisinde ilişkiden uzaklaşmalarına sebebiyet verecektir.

Her insan bir bireydir. Yaşam deneyimleri insanların kendilerine sınırlar oluşturmasına neden olur. Bu sınırların aşılması durumunda ise özellikle de erkekler çok değişik tepkiler verirler. Eğer sevdiğiniz adamın kişisel sınırlarını ihlal ettiyseniz, onun hayat düzenine yönelik olumsuz söylemlerde bulunduysanız veya kararlarını eleştiriyorsanız, kendi başına karar almalarına izin vermiyorsanız, kişisel başarılarını küçümsüyorsanız, ondan gizli işlere kalkışmışsanız ve sevdiğiniz adamın zamanına değer vermiyorsanız sizi terk etmesine neden olabilirsiniz.

Erkekler, sevdiklerini kadının ilgisini çekmek ve onları mutlu etmek için zamanla kendilerinden taviz vermeye başlarlar. Mesela hobilerini veya arkadaşlarını ikinci plana atabilirler. Düşüncelerini söylemekten sakınırlar. Bu durum zamanda ilişkinin yıpranmasına neden olur. Çünkü erkekler hayattaki duruşlarını ve çizgisini kaybettiklerini düşünmektedirler.

Özellikle de ciddi ilişki aşamasında olan erkeklerin aldıkları sorumluluklar çok fazladır. Bu sorumluluklardan biri de ekonomidir. Elbette ki böyle büyük bir yükün altına girmek son derece zordur. Ayrıca erkeklerin sevdikleri kadınlarla bir ömür boyu birlikte olma kararı almaları da son derece zordur. Çünkü aileler de işin içine gireceğinden endişeler ortaya çıkar. Söz konusu sorumluluklar altında ezilen erkekler ise ayrılma kararı alabileceklerdir.

Erkekler genellikle sevdiği kadın için elinden gelen her şeyin en iyisini yapmak adına çaba sarf ederler. Fakat ilişki başladıktan sonra bu durum değişir. Özellikle de daha birbirini yeni tanımaya başlayan çiftlerde erkeğin gözünü korkutacak bazı olayların yaşanması ayrılık kararı alınmasına neden olabilecektir.

Türk geleneklerine göre ev geçindirmek vb. gibi maddi yüklerin büyük bir kısmı erkeklerden beklenir. Elbette ki erkekler de sevdikleri kadınların ihtiyaçlarını karşılamak ister. Fakat bu sorumluluk aşırıya kaçtığında ve erkeğin kendisini sorumluluklar altında ezildiğini hissetmesi durumunda kaçma eğilimine girebilirler. Özellikle de verilen emekler takdir görmüyorsa erkekler ne yazık ki partnerlerinden kolayca soğumaktadırlar.

  • örmesi

Her kadın sevdiği adama destek olmak ve yapacağı işlerde ona her daim cesaret vermek ister. Bu kısmi olarak olsa da sağlıklı bir ilişkinin işaretidir. Fakat sürekli eleştirilen ve azarlanan erkekler kendilerini ilişkide çocuk gibi hissedeceklerdir. Yani sizi annesi gibi görecektir. Söz konusu durum erkekleri ilişkide zorlayacak ve ne kadar severlerse sevsinler sizi terk etmesine neden olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu