GüzellikSaç Bakımı

Saç Uzatmak İçin 9 Etkili Yöntem

Hepimiz uzun ve parlak saçlara sahip olmak istiyoruz. Ancak ne yapmamız gerektiğini pek de doğru bilmiyoruz.

Öyleyse haydi gelin hep birlikte saçlarımızı nasıl sağlıklı uzatabiliriz hep birlikte inceleyelim.

Diyet

saç

Dermatolog doktor Lindsey Bordone’a göre, saçlarımızın uzamasını etkileyen her şeyi kontrol edemeyiz. Fakat sağlıksız uzamayı ve dökülmeyi durdurmak için yapabileceğimiz şeyler var.

Bordone “Katı diyetler, saçın uzamak için ihtiyaç duyduğu besinlerin kaynağını kötü etkiliyor.” diyor. “Ve saçın uzaması, vücudun diğer kısımlarından daha öncelikli gelmediği için, uzaması katı diyetle beraber alamadığı besinler ve girdiği stres yüzünden duruyor. Sağlıklı bir diyete dönmenizin ardından birkaç ay boyunca bile dökülmeye devam eder.”

Protein

saç

Bordone “Eğer diyetiniz ciddi bir oranda kısıtlayıcı bir programsa, saç elbette uzamayacak ve dökülecek.” diyor.

“Yeterince protein alabildiğiniz dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak uzaması için önemli. Genelde her gün en az 50 gram protein alınmasını tavsiye ediyoruz.”

Kafein

saç

Kafeinin enerji verdiğini hepimiz biliyoruz fakat 2014’te yapılan bir çalışma ile aynı zamanda hızlı uzamasına da etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Yapılan bu çalışmaya göre, kafein kadın ve erkeklerde uzamasını moleküler, hücresel ve organ bazlarında arttırıyor.

Yağ

saç

Esanslı yağlar yalnızca güzel kokmakla kalmıyor aynı zamanda uzamasına da faydalı oluyorlar.

Yapılan bir çalışmada ise günlük alınan 400 miligramlık kapsül kabak çekirdeği yağının erkeklerde saç uzamasını arttırdığını kanıtladı. 24 haftanın sonunda erkek deneklerin %40 oranında daha hızlı uzadığı gözlemlendi.

Vitamin

saç

Genel sağlığınız için önemli olan mineraller, yağ asitleri ve vitaminler hızlı ve sağlık uzamasında da büyük bir role sahipler. Bu vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Biyotin
  • C Vitamini
  • D Vitamini
  • E Vitamini
  • Çinko
  • Demir
  • Omega 3 ve Omega 6

Yapılan bir çalışmada 6 ay boyunca Omega 3 ve Omega 6 takviyesinin dökülmenin önüne geçtiğini kanıtlandı.

Masaj

saç

Saç derisi masajı sizin rahatlamanıza ve stresten uzaklaşmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda 2016’da yapılan ufak bir çalışmada hızlı uzamasına yardımcı olduğu da kanıtlandı.

Yapılan bu çalışmada günde 4 dakika boyunca masaj yapmanın etkileri gözlemlendi. 24 haftanın sonunda araştırmacılar katılımcıların saçlarının deneyin başına kıyasla daha gür olduğunu gözlemledi.

PRP

saç

Yani Trombosit Zengin Plazma tedavisi… Bu terapinin dökülme problemi yaşayan kişilere sağlıklı sonuçlar sağladığı bilinmekte.

Yapılan bir çalışmada Trombosit Zengin Plazma tedavisinin dökülmeler için etkili bir tedavi yöntemi olduğu gözlemlendi. Bu tedavi, üç ay boyunca ayda bir defa yapılıyor ve sonrasında sağlıklı saçları kaybetmemek için ise altı ay aralıklar ile yapılıyor.

Isı

saç

Saçlarınızı ısıdan uzak tutmalısınız. Kurutma makinesi, maşa ve düzleştirici gibi cihazlar kırılmaya ve dökülmeye sebep olabilir. Elbette tam anlamıyla bu cihazları bırakmak çok zor olabilir. Bu nedenle en azından kullanımını en aza indirebilirsiniz.

2011’de yapılan bir çalışmada, ısı yalıtımlı şekillendirici kullanmanın kırılmaları önemli oranda azalttığı gözlemlenmiştir.

Boya

saç

Çok sık aralıklarla boyama işlemi yapmamalısınız. Çünkü boya işlemi yaptığımızda yüzeyi tam anlamıyla kimyasallara maruz bırakıyoruz. Tüm bu boyama süreci yıpranmaya ve kırılmalara sebep olabiliyor.

Fakat uzun aralıklar ile boyama işlemini gerçekleştirmek kırılma ve yıpranmayı nispeten azaltabilir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu