GüzellikCilt BakımıManşet

Evde Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buharlı cilt bakımı, sıcak su buharının cilde teması ile gözeneklere yerleşen toksinlerin giderilmesi işlemidir. Özellikle yağlı ciltlerde olumlu etkiler gösterir. Aynı zamanda da oldukça ekonomiktir. Buhar banyosu sırasında suyun içerisine uçucu yağlar ilave ederek bakımın etkisi arttırılabilir. Siyah nokta ve akne gibi cilt problemlerinin yanında bakım ürünlerinin de cildinize daha iyi etki etmesi için her zaman değil ancak ara sıra buharlı cilt bakımı yapmak iyi bir seçimdir.

Peki ya ev konforunuzda buharlı cilt bakımı nasıl yapabilirsiniz? Haydi gelin bu sorumuzun cevabını hep birlikte inceleyelim.

buharlı cilt bakımı

Gün içerisinde kir ve yağ gözeneklere yerleşir. Klasik yöntemler ile onları temizlemek pek çok zaman imkansızdır. Bu temizleme uygulaması için cildin derinlerine etki edecek yöntemleri uygulamak gerekir. Buhar banyosu cilt altına yerleşen fazla yağ, kir ve bakterilerin sökülüp atılmasına olanak sağlar. Gözenekleri derinlemesine temizlemek ve cildi iyi bir bakıma hazırlamak için yapılması gereken ilk şey buhar banyosudur. Buhar banyosunu yüzünüze ya da tüm vücudunuza uygulayarak cildinizin tamamen nefes almasını sağlayabilirsiniz. Peki ya evde buharlı cilt bakımı nasıl yapılır?

Buharlı Cilt Bakımı İçin Gerekli Olanlar

buharlı cilt bakımı

Malzemeler

  • Geniş ve derin bir kap
  • Kaynamış su
  • Orta boy bir havlu

Nasıl Yapılır?

Evde buharlı cilt bakımı yapmak için iki adet seçeneğiniz bulunmakta. Biz, ilk olarak yüzünüze uygulayacağınız buhar banyosundan başlayacağız. Buharlı cilt bakımı uygulamak için yapmanız gereken basit adımlar şöyledir;

Bir tencerenin içerisini su ile dolduralım ve kaynatalım. Kaynadıktan sonra ocaktan alalım ve uygun bir kabın içerisine aktararak evimizde bulunan bitkisel yağlardan birkaç damla ekleyelim. Argan yağı, avokado yağı ya da argan yağı… Hepsi cildimize yarar sağlayacaktır. Kafamızı bir havlu ile kapatıp yüzümüzü su buharı ile temas ettirelim. Ortalama 10 dakika kadar bu şekilde bekleyelim. Kendinizi kötü hissederseniz arada bir havluyu hafifçe kaldırabilirsiniz.

Banyoda Buharlı Komple Cilt Bakımı

buharlı cilt bakımı

Şimdi de sırada buharlı cilt bakımı için evinizde uygulayabileceğiniz kolay ancak çok etkili diğer yöntemi banyoda gerçekleştireceğiz. Banyoda sıcak suyu açalım ve öncelikle ortamın ısınmasını sağlayalım. Buharı hissetmemiz gerekli. Suyun boşa akmaması için sıcak suyu kovaya doldurabiliriz. Akan suyun sıcak buharı bütün vücudumuzda bulunan gözeneklerin açılmasına faydalı olacaktır.

Yüzünüze ya da vücudunuza uyguladığınız buhar işleminin sonrasında cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer dilerseniz doğal yağlar da kullanabilirsiniz. Nemlendiriciyi dairel hareketler ile bütün vücudumuza uygulayalım. Buharlı cilt bakımının ardından isterseniz cildinize maske uygulayabilir, tonik ya da serum gibi ürünleri de uygulayarak tam bir bakım yapabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu