GüzellikBeslenmeCilt Bakımıİyi YaşamMakyajSaç Bakımı

Farklı Kültürlerde Uygulanan 9 Güzellik Tüyosu

Farklı kültürler farklı güzellik hileleri… Farklı ülkelerin farklı kültürleri olduğu kadar farklı güzellik sırları da vardır. Dünya çapında bulunan kadınların birbirinden farklı, belki de hiç duymadığınız güzellik tüyolarını sizler için derledik. Gelin içeriğin devamına geçelim.

Salyangoz

Koreli kadınlar ciltlerini yumuşatmak için salyangoz kullanıyor. Hepimizin de bildiği gibi porselen görünümlü cilt Kore’de çok yaygın. Salyangozun sağladığı mukusun içerisinde bulunan kimyasallar sayesinde ciltteki ölü hücreler kurtuluyorlar. Aynı zamanda da salyangozlar, cildin daha az kırışık görünmesi için kolajen desteği sağlar.

Kakao

Panemalı kadınlar güzelliklerini korumak için her gün kakao içiyorlar. Karayiplerden ve özellikle de Panema’dan gelen kakao orada yaşayan yerlilerin yaşlanma karşıtı olarak kullandıkları sırlardan biri. Yapılan araştırmalara göre, günde beş bardak kakao içmek şeker hastalığını bile engelleyebilmekte.

Matcha

Japon kadınları saç diplerine matcha sürüyor. Matchanın pek çok faydası mevcut. Bunlardan bazıları; kilo vermek ve bağışıklığı artırmak. Bunların yanında saçlarınızı sağlıklı uzatmak istiyorsanız matcha kullanarak saçlarınıza yardımcı olabilirsiniz.

Zerdeçal

Hintli kadınlar zerdeçalı hem yemek hem de kozmetik malzemesi olarak kullanıyor. Hintli kadınların hem yemekte hem de güzellikte belki de en çok kullandıkları malzemelerin başında zerdeçal gelir. Favori Meksika yemeklerini tatlandırmanın yanında, zerdeçalın yüz maskesinde kullanıldığında cildi canlandırdığı yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Kaktüs

Meksikalı kadınlar ciltlerini nemlendirmek için kaktüs yiyor. Meksika’da yemeklerde kaktüslerin de bir malzeme olarak kullanılması oldukça doğal ve yaygındır. Fakat Meksikalı kadınların kaktüs yemesinin çeşitli sebepleri de mevcut. Kaktüslerin, özellikle de sukulentlerin içinde bulunan sıvı bol miktarda vitamin içermektedir. Hem tükettiğinizde hem de cildinize uyguladığınızda size bolca nem kazandıracaktır.

Pirinç Suyu

Çinli kadınlar yüzlerini yıkamak için pirinç suyu kullanıyorlar. Pirinç suyu, Doğu Asya’da güzellik için neredeyse bin yıldır kullanılmakta. Günümüzde de Çinli kadınları etkisi altına alan pirinç suyu hem cildi güzelleştirmeye hem de saçların sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor. Yetenekleri bitmek bilmeyen pirinç suyu bunların yanında da güneş kremi olarak bile kullanılabiliyor.

Zeytinyağı

Yunanistanlı kadınlar zeytinyağından vazgeçemiyor. Hepimizin de bildiği gibi Yunanistan zeytinleri ile ünlüdür. Yunanistanlı kadınlar da ülkelerinde yetişen bu ürünün en ünlü doğal kaynağının güzelliklerinin sırrı olduğunu çok iyi biliyor. Aynı zamanda zeytinyağı cildinizde kuruma ile oluşabilecek hastalıkların çoğunu da engelliyor.

Karite Yağı

Doğu Afrikalı kadınlar karite yağı kullanıyor. Karite yağı antioksidan ve vitamince zengin bir içeriğe sahip. Güzelleşmenin yanında karite yağının içerisinde bulunan maddeler yanıklara ve kuruluklara da çok iyi gelmekte. Karite ağacının meyvelerinin işlenmesi sonucu elde edilen karite yağı neredeyse bir ilaç görevi görüyor.

Yalancı Melisa

Taylandlı kadınlar yalancı melisa ile detoks yapıyor. Taylandlı kadınların genellikle kilo verme ve rejim konusunda en büyük dostları farklı çaylardır. Yararları en geniş olan çay ise yalancı melisa çayıdır. Stresten arınmaya ve güzel bir uyku çekmenize yardımcı olur. Yalancı melisa çayıyla detoks yaparak bünyenizdeki zararlı maddeleri de atabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu