GüzellikMakyaj

En Uygun Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Makyajın mükemmel tamamlayıcısı fondötendir. Bu seçimi doğru yapmak büyük önem taşır çünkü doğru ürünle kusursuz bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz. Peki ya cildinize en uygun fondöteni nasıl seçebilirsiniz? Haydi gelin hep birlikte bu sorunun cevabını öğrenelim.

Cilt Tipi

Öncelikle cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Cilt tipleri kuru, karma, yağlı ya da hassas olabilir. Doğru fondöten seçimi için öncelikle cilt tipinizi öğrenmeniz gerekli. Hangi cilt tipine sahip olduğunuz, tercih edeceğiniz fondötenin cildinize uyum sağlaması açısından büyük öneme sahip. Örneğin, kuru bir cilt tipine sahip iseniz nemlendirici özelliği bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Yağlı bir cilt tipine sahip iseniz fondöten seçiminde kalıcı ve mat yapıdaki ürünleri tercih etmelisiniz. Hassas bir cilde sahip iseniz de ürünün içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Her cilt tipinin ihtiyacına ve sorunlarına uygun özelliğe sahip ürün seçimi yapmak son derece önemlidir.

Cilt Bakımı

Cildimizin hoş ve bakımlı görünmesi hepimizin en büyük istekleri arasında yer alıyor. Hatta belki de hayalimiz. Bu yüzden de en çok kullandığınız cilt bakım kremleri ile uyumlu bir fondöten seçmelisiniz. Böylelikle cildinizin her zaman taze ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Sivilce oluşumuna meyilli bir cilt tipiniz varsa cildinizle dost ve komedojenik olmayan bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Bu şekilde gözeneklerinizin tıkanmasını önleyerek sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cildinizde oluşan ince çizgileri kapatmak isterseniz de anti aging yani yaşlanma karşıtı bir fondöten seçmeniz gerekir. Cildinizi temizleyip nemlendirdikten sonra fondöteninizi uygulayarak cildinizin tahriş olmasının önüne geçebilirsiniz. Makyajınızı sildikten sonra da yüzünüzü temizlemeniz cilt bakımında önemli noktalar arasında yer almakta.

Önce Dene

Fondöten tercihinizi acele alınmış kararlarla yapmayın. Almayı düşündüğünüz ürünü önce inceleyin. Sonrasında da cildinizle uyumlu olup olmadığını test edin. Yüzünüze en uygun ürünü seçmek için önce dekolte bölgenize ürünü sürüp deneyebilirsiniz. Alacağınız ürünün rengini gün ışığında kontrol etmek ise en iyi sonucu verecektir. Fondöten seçimi yapacağınız zaman beklentinize göre kapatıcı özelliği yoğun ya da renk eşitsizliklerini dengeleyen hafif ürünleri seçebilirsiniz.

Mevsime Uyun

Fondöten seçiminde mevsime uygun olan ürünleri seçmelisiniz. Gözeneklerinizin tıkanmasını önlemeli ve cildinizin nefes almasına olanak sağlamalısınız. Kış aylarında kullandığınız ürün, yaz aylarında bronzlaşan teninize uyum sağlamayabilir. Kış mevsiminde bronzluğunuz yavaş yavaş eskiye dönmeye başladığında kullandığınız ürüne geri dönebilirsiniz. Tabii son kullanma tarihini kontrol etmekte fayda var. Mevsim gereği cilt tipinize uygun nemli ya da mat yapıda ürünleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Fondöten alacağınız zaman tercih ettiğiniz ürünün kullanıcı yorumlarından da yararlanarak daha doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Formüller

Pudra yapılı fondötenler hakkında bilmeniz gereken bir şey var. Bu ürünler cilt parlaklığını azaltan formüle sahiplerdir. Bu yüzden bu ürünü bu özelliğini bilerek kullanmanız gerekir. Yeni nesil jel formüle sahip olanlar ise cildinize bakım yaparken aynı zamanda kapatıcılık sağlar. Eğer gün içinde sık sık makyajınızı tazelemiyorsanız likit jel ürünleri tercih etmeniz sizin için uygun olabilir. Bunun yanında köpük ya da likit formüllü jel ürünler de sizin için ideal bir seçim olabilir.

Güneş Koruyucu Özellikli

Güneş koruyucu özelliği bulunan yani SPF özelliğine sahip olan fondötenler yaz aylarında kadınların vazgeçilmez ürünleri arasında yer alıyor. Zaman problemi olan kişiler için bu ürün kurtarıcı olabilir. Bu ürünler, içeriğindeki güneş koruyucu özelliği ile günlük cilt bakım rutininize eklemek isteyecekleriniz arasında olacak. Ayrıca SPF bileşenlerinden oluşan bu ürünler, cildinizin güneşin zarar ve yaşlandırıcı etkilerine karşı savaş açıyor. Böylelikle cilt bariyerini 1 kat daha güçlendiriyor. SPF bileşenlerinden oluşan ürünler eşsiz dokusu ve cilt bakımınızda günün güzel bir tamamlayıcısı olarak sizlerin tercihini bekliyor.

Cildinizi Sevin

Cildinizin üzerinde oluşan problemleri belirlemek, cilt bakımınızın size bir sonuç vermesi için büyük önem taşıyor. Bunun yanında cilt problemleriyle mücadele etmenizde de büyük adımlardan biri. Makyajınızın kusursuz görünmesi için cilt tonunuza uygun fondöten seçimi yapmanıza renk eşitleyici ürünler kullanmak da yardımcı olabilir. Böylelikle cildinizde bulunan lekelerin tamamen kapandığını görebilirsiniz. Cildinizde bir problem yoksa hafif renk tonlarına sahip ve renk eşitleyici ürünler sizler için doğru bir tercih olabilir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu