İyi Yaşam

Evde Yapabileceğiniz Adet Söktürücü Egzersizler

Zaman zaman adetimiz gecikebilir ve bu dönemlerde ilaçlara başvurmaktansa tamamen doğal regl söktürücü egzersiz ve hareketler yaparak adet döneminizi kontrol altına alabilirsiniz. İşte kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizler!

Squat

Alt vücut hareketlerinin en önemli ve etkililerinden biri squattır. Direkt olarak pelvisi ve karın kaslarını çalıştırır. Çalışan kaslar ile reglinizi söktürücü bir etkide bulunur.

Koşu

Koşu, tüm bedeninizi çalıştırır. Koşu antrenmanı karın kaslarınıza direkt etkide bulunur ve bu sebepten reglinizin daha erken gelmesini sağlayabilir. Burada önemli olan nokta en az 30 dakika koşmanız ve koşarken kollarınızı da hareket ettirmenizdir.

Ters Crunch

Ters crunch hareketi pelvik kaslarınızı çalıştırır. Bu hareketi 20-25 defa yaparak adetinizin erken gelmesini sağlayabilirsiniz.

Standing Twist

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açtıktan sonra alt gövdenizi sabit tutarken üst gövdenizi sırasıyla sağa ve sola doğru çevirdiğiniz bir harekettir. Bu hareket regl söktürücü hareketler arasında yer alır. Ekstra bir ekipman ya da yer gerektirmez bu yüzden de bulunduğunuz her yerde yapabilirsiniz. Karın bölgesini çalıştırdığı için de etkili sonuçlar verir.

Makas Hareketi

Bu hareket direkt olarak karın bölgesini çalıştırır bu yüzden de adet söktürücü egzersizlerin arasında gelir. Bunun yanında pelvik bölgesini de çalıştırdığı için daha erken sürede adet olmanızı sağlar.

Mekik

Evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz mekik hareketi de direkt olarak karın kaslarınızı çalıştırır. Bu şekilde reglinizin erken gelmesini sağlar. Ancak burada uzun setler yapmadan ve kendinizi yormadan 15 mekik çekerek egzersiz yapabilirsiniz.

Twisted Crunch

Karın kaslarını çalıştıran twisted crunch hareketi diğerlerine göre biraz daha efor ister. Ancak ektili sonuçları olan bir harekettir. Karın kaslarının çalışmasını sağlar bu şekilde de geciken reglinizin gelmesini sağlar.

Stability Ball Knee Tuck Hareketi

Mide kasları ile birlikte pelvik bölgesini çalıştıran bu hareket zor gibi görünür ancak pilates topu bu hareketi kolaylaştırır.

Bicycle Crunch

Bu hareket tüm karın kaslarınızın çalışmasını sağlar. Regl gecikmesi yaşadığınız dönemlerde ise çok etkili olacaktır. Karın bölgenizi çalıştırarak adetinizin gelmesini sağlayan bu hareket kasları çalıştırarak rahatlatır bu da regl döneminde yaşadığınız ağrıların azalmasını sağlar.

Kobra

Aktif bir yoga hareketidir. Kan akışını hızlandırır ve adet sökücü etki yaratır. Yapması oldukça kolaydır. Aynı zamanda kaslarınızı çalıştırırken de rahatlamasını sağlar.

Mountain Climber

Bu hareket karın kaslarınızı etkili bir şekilde çalıştırır. İsminden de anlaşıldığı üzere dağa tırmanıyormuş gibi yaptığınız bir harekettir. Kaslarınızı çalıştırarak adetinizin gelmesine yardımcı olur ve ağrılarınızı azaltır.

Kurbağa Oturuşu

Kurbağa oturuşu bir yoga hareketidir. Yumurtalıklarınızı rahatlatır ve esnetir. Bu şekilde de daha erken regl olmanıza yardımcı olur.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu