GüzellikCilt BakımıManşet

Gece Duş Almanın Faydaları

Duş almak kadar ferahlatan ve rahatlatan bir şey olduğunu sanmıyoruz. Peki ya gerçekten de günün hangi diliminde duş almak daha iyi?

Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız haydi gelin içeriğimizin devamında gece duş almanın faydalarına geçelim.

duş

Kimileri sabah uyanır uyanmaz hızlı bir şekilde duş alır kimileri gece yatmadan önce kimileri ise nadiren…

Yukarıda bahsettiğimiz üçüncü seçenekteki siz iseniz, bu tercihin pek doğru olmadığını söylemekte fayda var. Dermatologlara göre günde ortalama 5-10 dakika kadar suyun altında olmak cildimize gerçekten de iyi geliyor. Sadece cilt sağlığı için de değil, hijyen açısından da duş almak çok büyük bir önem taşıyor. Hele ki bir de sıcak yaz günlerinde ve terlediğimiz günlerde….

Peki ya zaman olarak hangisi doğru? Gündüz mü yoksa gece mi?

duş

Bu sorunun “Kesinlikle böyle yapmanız gerekli!” şeklinde net bir cevabı yok fakat yapılan bazı araştırmalara göre gece alınan duşlar bize çok daha iyi geliyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Uyku

duş

Ilık bir su ile yapmış olduğunuz banyo ile birlikte hem vücudunuz hem de zihniniz rahatlar. Bunun nedeni ise suyun ısı sayesinde bedeninizin de ısısının düşmesidir. Bu şekilde vücudunuz çok daha kolay bir şekilde uyku moduna girer.

Saç

duş

Gündüz yapılan banyolar genellikle bir yere gitmeden önce olduğu için saçlarımızı hızlı bir şekilde kurutmaya çalışırız. Bunu yaparken de ne yazık ki saçlarımız yıpranır. Gece yapılan banyodan sonra saçlarınızın kurumak için herhangi bir acelesi olmadığı için kendi kendine sağlıklı bir şekilde kurur. Bu şekilde de saçlarınız daha canlı görünür.

Terleme

duş

Güne başlamadan önce yapacağınız bir banyo size hijyen açısından daha iyi bir fikir gibi gelebilir ancak gece yapacağınız banyo vücut kokusunu önleme açısından çok daha etkilidir. Gece yapacağınız banyo sonrasında gece boyunca terlemeniz de azalır. Bu şekilde güne ter kokusuz başlarsınız. Yani terleme probleminiz azalır.

Mevsimsel Alerjiler

duş

Mevsimsel alerjilerin azalmasını sağlar. Elbette ki bunu doğrudan gece aldığınız duş yapıyor diyemeyiz ancak dışarıda üzerinize ya da cildinize yapışan polen ve toz gibi alerjiye neden olan şeylerden kurtulmanıza yardımcı olur. Eğer uyumadan önce banyo yapmazsanız alerji maddeniz de sizinle birlikte yatağınıza gelir ve yatağınıza bulaşır.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu