İyi YaşamBeslenme

Gıdaların Uzun Süre Taze Kalmasını Nasıl Sağlayabiliriz?

Bazı gıdaların bozulması maalesef ki çok kısa sürede gerçekleşiyor. Bu yüzden dikkatlice saklamak gerekiyor. Örneğin et, balık, süt ürünleri, sebze ve meyvelerin taze kalma süresi birbirinden farklı. Yiyeceklerimin tazeliğini koruması için birkaç püf nokta mevcut. Elbette ki her yiyecek için farklı püf noktalar var anca bu gözünüzü korkutmasın. Bu püf noktaları uygulayacak yiyeceklerinizin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olabilirseniz. Hazırsanız haydi hep birlikte öğrenelim.

Peynir

cheese platter g636f46856 1920

Yiyecekler arasında en hızlı bozulan ve saklaması zor olanlardan biri süt ürünleridir. Bu ürünlerin başında ise her sabah kahvaltıda tükettiğimiz peynir çeşitleri geliyor. Peki ya peynirin bozulmamasını önlemek biraz zorsa nasıl uzun süre saklayabiliriz? Aslında peynirin uzun ömürlü olması için ilginç bir yöntem var. Peynirin bayatlaması ya da bozulmasını önlemek için kestiğiniz tarafa incecik bir katman yağ sürmeniz yeterli. Bir başka yöntem ise peyniri yağlı kağıda sararak saklamak olabilir. Bu şekilde peynirleriniz taptaze kalacak ve ilk günkü tada sahip olacak.

Taze Otlar

basil gd2c804073 1920

Salatalarımızın vazgeçilmezleri… Özellikle de yaz aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri genellikle salatalar. Yaptığınız salatanın lezzetli olmasını istiyorsanız içerisinde kullandığınız her malzemenin taze ve iyi seçilmiş olması çok önemli bir etken. Peki ya salatalarınızda kullandığınız bu otlar ne kadar süre tazeliğini yitirmiyor? Taze otları su içerisine koyup buzdolabınızda muhafaza ederseniz 3-4 güne kadar taze kalabilirler. Bu kolay yöntemi evinizde uygulayarak sonucundan memnun kalabilirsiniz.

Çilek

strawberry geda0e1025 1920

Çilek seven kişiler bu önerimize hayran kalacak. Bazen aldığınız günün ertesi günü bile taze bir şekilde kalmayan çilekleri nasıl taze tutabilirsiniz? Hemen biz size açıklayalım: Çileklerinizi buzdolabında saklamadan önce sirkeli suda güzel bir şekilde yıkamanız gerekli. Bu işlemi uyguladıktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz. Sonradan buzdolabından çıkarıp yemek istediğinizde çileklerin ilk günkü gibi görünüyor oluşu sizi çok şaşırtacak. Bu püf nokta ile lezzetli çilekler tüketebilirsiniz.

Süt

milk g9ea5a6547 1920

Neredeyse en zorunun süt ürünleri olduğundan bahsetmiştik. Çünkü süt kolay bozulabilir ve hızlıca tüketilmesi gerekir. Bu yüzden de sütü doğru bir şekilde saklamak çok önemli. Sütün uzun süre boyunca muhafaza edilebilmesi için buzdolabının en soğuk bölümünde konumlandırılması gerekiyor. Bu sebepten de sütü, buzdolabınızın en alt rafına ve en arka tarafına koymak sütünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Başka bir yöntem ise sütün içine biraz tuz ekleyip sütü çalkalamak. Eğer bu yöntemi uygularsanız aynı şekilde buzdolabına koyduğunuzda uzun süre bozulmadan tüketilebilir. Tuz koymak size pek cazip gelmediyse soğuk yerde saklama yöntemini deneyebilirsiniz.

Muz

bananas gbddad5205 1920

Evde sağlıklı bir tatlı yapmak istediğimizde hemen elimizin gittiği meyvelerden biri muz oluyor. Muz oldukça sağlıklı ve besin değerleri açısından da yüksek bir değere sahip. Fakat muzlar çok hızlı kararabiliyor. Bu sorunla karşı karşıya kalmamak için yine çok basit bir çözümümüz var. Muzların sap kısımlarını alüminyum folyo ile sararak kararmaların önüne geçebilirsiniz. Bu yöntemi uyguladıktan sonra bir daha muzlarınızın kararmadığını göreceksiniz.

Avokado

avocado g4a54edf04 1920

Avokado yeni yeni hayatımıza yerleşti. Bu sebepten de nasıl kullanmamız ve nasıl muhafaza etmemiz gerektiğini hala pek net bilemiyoruz. Bu yüzden yarısını kahvaltıda tüketeceğiniz diğer yarısını da daha sonra kullanabileceğiniz avokadoyu nasıl muhafaza etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Almış olduğunuz avokadoyu tam ortasından kestikten sonra daha sonra kullanmayı planladığınız kısma limon sürün ve sonrasında da streç filme sarın. Bir başka yöntem ise de avokadonun üzerine biraz zeytinyağı sürmek. Fakat zeytinyağı limona göre daha maliyetli olacağı için limon seçeneğini uygulamanız ekonomik açıdan daha doğru olabilir. Bu iki yöntem de avokadonun hava ile temasını kesecek bu sebepten de avokadonuz ne oksitlenecek ne de kararacak.

Ekmek

bread g1470c6809 1280

Son olarak ise her öğünde masamızda bulunan ekmeklerden bahsedeceğiz. Kimi zaman kendimiz yapıyoruz kimi zaman da fırından sıcacık alıyoruz. Ve sofralarımızın vazgeçilmezi oluyor. Fakat hızlıca tüketilmediği taktirde bayatlayabiliyor. Bu yüzden de ekmekleri muhafaza etmenin yöntemlerine hakim olmak büyük bir öneme sahip. Plastik poşetlerde muhafaza etmeye çalışmak ekmelerin bayatlamasını arttırıyor. Bu tarz poşetler yerine ekmekleri bir mutfak havlusuna sarıp ekmek sepeti veya mikrodalga fırın gibi kapalı yerlerde muhafaza ederseniz tazeliğini ve yumuşaklığını yitirmediğini göreceksiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu