GüzellikCilt Bakımı

Göz Çevresi Morarma Neden Oluşur? 

Göz çevresi morarma nedenlerini merak ediyor gibisin bunu hissedebiliyorum. Şimdi sana bu rahatsız edici durumun içsel ve dışsal nedenlerinden bahsedeceğim, hazır mısın? Fakat bu önerilerin doktor önerisi olmadığını unutmamalısın. Fikir edinmeni sağlayacak bilgiler olarak düşünebilirsin.

Göz Altı Morluğu Neden Olur?

Beslenmen düzensiz ve kötüyse bu göz çevrene yansıyacaktır. Genelde hazır yemek tüketenlerde ani cilt yorgunluklarına daha çok rastlanacaktır. Vücudunu besleyen gıdalar yemeye ve içmeye özen göstermelisin.

  • Uyku düzenini gözden geçirmeni öneriyorum. Uykunu az aldığında fiziksel olarak bu yorgunluk ve bitkinliğe dönüşecektir. Gözaltındaki renk değişimleri de bu nedenle meydana gelebilir.
  • Kemik yapısına bağlı gözaltı morlukların olabilir. Bazı kişilerin gözaltı kemikleri daha belirgin olduğundan çukur ve karartılı görünüm yaşanabilir. Bu durumdan rahatsız oluyorsan bir kapatıcıdan yardım alabilirsin. Göz çevresi bakım kremi ile cilt renginin daha aydınlık olmasını da sağlayabilirsin. Her gün cildini temizlemek zorunda kalabilirsin ancak başarılı sonuçlar alabilirsin.
  • Göz çevresinde ışınlara maruz kalan cildini iyi korumalısın. Güneşten gelen zararlı ışınlara karşı bir önlem almadığında sorun daha da derinleşerek morarmalara dönüşebilir.
  • Alerji nedenli gözaltı morarmalarına maruz kalabilirsin. Burun akıntıları, sinüzit gibi sorunlar yaşıyorsan ve uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısın.

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Gözaltı morluklarını kendi çabanız ve doktorların önerileri tedavisiyle, duruma uygun bir şekilde giderebilirsin. Ciddi bir tedavi sürecindeysen, örneğin kanser tedavilerinde de bu durum yaşanabilir ve sabırlı olmalısın.  Gözaltı kapatıcısı yaparak geçici çözümler bulabilirsin.

Evde Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Ev ortamında doğal yöntemleri kullanarak gözaltı morluklarını geçirmek için buzla pres yapabilirsin. Şimdi sana nasıl bunu yapabileceğini anlatacağım: Öncelikle temiz bir beze buz kütlelerini koymalısın. Bu buzu gözaltına birkaç dakikada bir ara vererek düzenli uygulamanı öneriyorum.

Hangi Vitamin Eksikliği Göz Altı Morlukları Yapar?

B12 vitamini eksikliğinde gözaltında morlaşmalar olabilir. Bu durumda bir uzmandan kan değerini ölçtürmeni öneriyorum.

Çocuğun Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Öncelikle çocuğunda bir hastalık olup olmadığını kontrol ettirmeni tavsiye ediyorum. Neden çocuğun gözaltı morlukları var diyorsan bunun nedeni genetik kökenlere bağlanabilir. 

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu