Güzellikİyi YaşamManşet

Göz Masajı Nasıl Yapılır?

Evet yanlış okumadınız, göz makyajı değil göz masajı! Gözler sevincimizi, üzüntümüzü, endişemizi ve bunun gibi pek çok durumu en iyi anlatan organlar. Ancak günlük rutinler ve stres sebebi ile gözlerimiz çok çabuk yorulabiliyor. Aynı zamanda yıllar içerisinde de yıpranma ve yaşlanma belirtileri, ilk olarak göz ve göz çevremizden başlıyor.

Bu noktada en etkili yollardan biri ise gözlerimize masaj yapmak! Haftada birkaç defa gözlerimize doğru bir şekilde masaj yaparsak hem gözlerimiz daha az yorulur hem de kırışıklıkların önüne geçebiliriz. Peki ya göz masajı nasıl yapılır? Gözlerinize masaj yaparken kullanabileceğiniz teknikleri sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

Masaja gözlerimizi kapatarak rahatlatıcı bir teknik ile başlayalım!

göz masajı

Masaja başlamadan önce ellerimizi güzel bir şekilde yıkayalım. Sonrasında gözlerimizi sıkmadan rahat bir şekilde kapatalım. Bunu uygularken göz kapaklarımızın kırışmasına izin vermemeliyiz. Sonrasında ellerimizi alnımıza yerleştirelim ve parmaklarımızı kaşlarımızın ortasına koyalım. Parmaklarımızı yukarıya kaldırarak gözlerimizi rahatlatalım. Bu işlemi belli aralıklarla tekrar edebilirsiniz.

Parmaklarımızı kaşlarımızın üstüne koyalım ve masaja devam edelim.

göz masajı

Göz masajı tekniğini uygularken parmaklarımızı kaşlarımızın bitim noktasına kadar koyalım. Sonrasında parmaklarımızı yukarı doğru kaldıralım. Bu hareketi tekrar edelim ve masajı uygulamaya devam edelim. Bu masaj sayesinde gözlerimizin dinlenmesini sağlayabilir aynı zamanda da cildimizin kırışmasının da önüne geçebiliriz.

Göz kenarlarımıza da masaj uygulayarak kaslarımızı rahatlatalım.

göz masajı

Şimdi de geldik göz kenarlarımıza masaj yapmaya… Bunun için ellerimizi gözlerimizin kenarlarına yerleştirerek yuvarlak hareketler ile masaj yapalım. Bu tekniği uygularken parmaklarımız ile hafif bir şekilde baskı oluşturarak göz çevresi masajı ile kaslarımızı rahatlatalım. Bu işlemi haftada 2-3 defa uyguladığınızda yaşadığınız değişimi siz de hemen hissedeceksiniz.

Göz altı masajı ile devam edelim.

göz masajı

Göz altımıza uygulayacağımız masaj, kırışıklıkların giderilmesinde çokça etkili olacaktır. Bu masajı uygulamak için önce parmaklarımızı burun kenarlarımıza yerleştirelim. Sonrasında parmaklarımızı yukarı doğru çekelim. Bu tekniği uygularken parmaklarımızı her zaman yukarıya doğru hareket ettirerek göz masajımızı yapmaya özen gösterelim.

Akşamları yapacağımız bu teknik ile günün yorgunluğundan kurtulalım.

göz masajı

Gözlerimizi rahat bırakarak kapatalım. Dirseklerimizi masaya yerleştirelim ve avuçlarımızın iç kısmını gözlerimizin üzerine koyalım. Bu şekilde yaklaşık iki ya da üç dakika kadar bekleyelim. Gözlerimizi açalım, 5 saniye kadar mola verelim ve bu işlemi birkaç defa tekrar edelim. Bu masajı akşamları yapmanız gözlerinizi oldukça rahatlatacaktır. Çünkü gün içerisinde en çok yorulan organların başında gözlerimiz vardır. Neyse ki bu masaj, gözlerimizin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda migreniniz varsa bu göz masajı sayesinde ağrılarınızın azaldığını fark edebilirsiniz.

Göz kapaklarımıza masaj yapmayı ihmal etmeyelim.

göz masajı

Göz ve göz çevremize uyguladığımız masajdan sonra göz kapağımıza uygulayacağımız masaj da rahatlamamıza yardımcı olur. Bunun için işaret ve orta parmağımızı kaşlarımızın hemen altına koyalım. Gözlerimizi kapatalım ve hafifçe yukarıya doğru ufak bir baskı uygulayalım. Bu şekilde ortalama 5 saniye kadar duralım ve sonrasında gözlerimizi açalım. 3 saniye kadar ara verelim ve masajı 5 kez daha tekrar edelim. İkinci olarak işaret ve orta parmağımızı bu sefer kaşlarımızın üzerine yerleştirelim. Parmaklarımızı aşağıya doğru bastıralım ve bu esnada kaşlarımızı yukarıya doğru kaldıralım. Bu şekilde ortalama 5 saniye kadar bekleyelim ve süre bitiminde kaşlarımızı 3 saniye kadar dinlendirelim. Bu şekilde göz masajımızı 5 defa tekrarlayalım.

Masaj aletleri kullanabiliriz.

göz masajı

Gözlerimize masaj yaparken göz çevresi masaj aletlerini de kullanabiliriz. Bu aletler sayesinde göz çevrenize kullanma kılavuzunda yazan talimatlar doğrultusunda masaj yaparak kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Elbette masaj aletlerini tercih ederken iyi bir araştırma yapmanın gerçekten de önemli bir nokta olduğunu unutmayın.

Bebekler için etkili yöntemlerden biri, burun çevresine yumuşacık dokunuşlar yapmak.

göz masajı

Bebeklerde göz masajı hem onların rahatlamasını sağlar hem de sıkça görülen gözyaşı tıkanıklığının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu masajı uygulamak için gözyaşı kesesinin bulunduğu burun kökünden burun duvarına doğru hafif bir şekilde bastırarak masaj yapın. Bu tekniği bebeğinize günde 4 ya da 5 kez, 10’ar defa olmak üzere 5 dakika kadar uygulayın. Masaja ek olarak da bebeğinizin gözlerini günde ortalama 2-3 kez ılık su ile temizlemeyi unutmayın.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu