GüzellikManşetSaç Bakımı

Trikotillomani Hastalığı Nedir?

Trikotillomani, insanın engel olamadığı bir dürtü ile kendi saçını koparıp yolduğu hastalıktır. Sadece bu hastalığı çekenin bileceği ve anlayacağı türden, ilginç olduğu kadar illet bir hastalıktır. Kişiye hem sosyal anlamda hem de psikolojik anlamda etkiler.

Trikotillomani kısaca saç yitimi ile sonuçlanacak şekilde, kişinin sürekli olarak saçlarını yolması olarak tanımlanır.

trikotillomani

Engellenemeyen, tekrarlayan ve kronik bir hale gelen saç koparmalarla karakterize bir dürtü denetim bozukluğudur da diyebiliriz.

Yunancada triko kelimesi saç, tillo kelimesi çekme ve mani kelimesi de delilik yani aşırı istek anlamına geliyor.

trikotillomani

1889 yılında Fransız dermatolog Francois Hallopeau tarafından hastalık bu şekilde isimlendirilmiş.

Her ne kadar ismi bir dermatolog tarafından koyulduysa da, trikotillomani dermatolojik bir hastalık olarak görülmez. Bu hastalık, “dürtü kontrol bozukluğu” denilen bir grupta sınıflandırılır. Yani hastalık dermatolojil değil psikolojik bir rahatsızlıktır. Hastalıkta “yanlış olduğu bilindiği halde tekrarlayan bir davranış biçimi, buna rağmen yapmak için karşı konulamaz istek” söz konusudur. Hatta bu anlamda takıntı ve tikle ile de benzerlik gösterir.

trikotillomani

Trikotillomani hastalığını sadece “saç” koparmak ile sınırlamak pek de doğrı değil. Daha çok saçların koparıldığı bir durum olarak karşımıza çıksa da kaş, kirpik, vücudun diğer tüyleri ve erkeklerde göğüs kılları gibi kıllar da koparılabilir.

Hastalık kaşların, kirpiklerin ve saçların tamamen dökülmesine sebep olacak şekilde de karşımıza çıkabilir. Ve bu dürtü günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.

Aslında düşünüldüğünde fazlasıyla can acıtıcı geliyor değil mi? Ancak hastalığı karşı konulamaz yapan da bu. Bu hastalığa sahip olanlar için durum tam olarak bunun tersi.

Bir çok trikotillomani hastası, vücudun farklı yerlerinden kıl koparmanın can acıtıcı olmakla hiçbir alakası olmadığını aksine rahatlık hissi verdiğini söylüyor. Tam olarak anlayamıyorsanız eğer, çok basit bir benzetme yapalım. Bir yeriniz çok kaşındığında ve kaşıdığımız zaman ortaya çıkan rahatlama hissi olarak düşünebilirsiniz.

Peki Ya Trikotillomani Hastalığı Neden Oluyor?

Hastalığın bilinen kesin bir sebebi yok. Sebepleri, hastalık sırasında beyinde gerçekleşen değişiklikler, diğer hastalıklardan farkları ve şiddetlendiren durumlarla ilgili araştırmalar hala devam ediyor.

Ancak ulaşılan noktadan bilinen şöyle bir bilimsel gerçek mevcut. Bu hastalık, nörobiyolojik bir süreç ve gelişiminde genetik faktörler de rol oynuyor.

Trikotillomani Nasıl Tedavi Edilir?

En önemlisi hastanın kendi durumunun farkında olmasıdır. İlaç tedavisi var ancak bu uzun bir tedavi süreci. Psikiyatrik kontroller ve psikoterapik tedavi şimdiye kadar bilinenler ışığında olmazsa olmaz gibi gözükmekte.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu