İyi YaşamBeslenme

Hardal Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Zengin içeriği ile oldukça değerli olan hardal tohumunun faydalarını sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

Not: Böbrek yetmezliği ve tiroid için tehlikeli bir üründür. Kullanmadan önce muhakkak uzmanınıza danışın.

hardal tohumu

Karpal Tünel sendromu ağrılarını azaltabilir.

Sinir hasarı olan bazı insanlara fayda sağlayabilecek bir yapıya sahiptir. Dürtüleri uyandırarak iyileşme sürecini teşvik etmede yardımcı olur ve sinirler üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Huzursuz bacak sendromunu geçirmede oldukça etkilidir.

Huzursuz bacak sendromu, kişinin rahatsız edici bir his nedeniyle bacaklarını hareket ettirmek üzere kontrol edilemeyen bir dürtü ya da ihtiyaç duyması ile ortaya çıkan, kronik bir hareket bozukluğudur.

Reyno hastalığına çare olarak gösterilmektedir.

Özellikle el ve ayaklarda üşüme olarak tanımlanan bu rahatsızlığa hardal tohumunun iyi gelebileceği düşünülmektedir.

hardal tohumu

Kanser riskini düşürebilir.

Yapılan bir araştırmada hardal tohumlarının içeriğinde bulunan antioksidanların varlığı ile kolon kanserini önlemeye yardımcı olabileceği bulundu. Aynı zamanda allil izotiyosiyanat açısından zengin hardal tohumu tozunun mesane kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceği de düşünülmektedir.

Sedef hastalığı belirtilerini ortadan kaldırabilir.

Yapılan bazı çalışmalar, sedef hastalığına bağlı enflamasyon ve lezyonları iyileştirmedeki etkinliğini doğrular niteliktedir.

Kalp sağlığında etkilidir.

Kalp krizinden şüphelenilen hastalara etkilerini değerlendirmek için yapılan çalışmalarda; kalp ritmi hızında, ventriküler genişlemede azalma ve bununla bağlantılı göğüs ağrısında olumlu sonuçlar göstermiştir.

hardal tohumu

Solunum yollarını açabilir.

Hardal tohumu; soğuk algınlığı ve sinüs sorunlarını tedavi etmedeki terapötik etkileri sebebiyle değerlendirilmiştir. Hava geçişindeki mukusun temizlenmesinde yardımcı olan harika bir dekonjestan ve balgam söktürücüdür. Hardal tohumu çayı ile gargara yaparsanız biraz daha rahatlayacağınıza eminiz.

Ağrıları hafifletebilir.

Romatizma ve kronik ağrılardan kurtulmak için hardal tohumlu ılık bir su hazırlayabilirsiniz. El ve ayaklarınızı bu suda dinlendirebilirsiniz.

Zehrin etkileri ile savaşabilir.

Hardal tohumu, zehrin vücut üzerinde bulunan etkilerine karşı koruyucu emetik özelliklere sahiptir.

Detoks etkisi yaratabilir.

Hardal tohumu, güçlü antioksidanların ve liflerin varlığına bağlı olarak vücudun detoks sistemini desteklemeye faydalı olabilir.

Saç ve cilt güzelliğinde de oldukça etkilidir.

Cildi, saçları canlandırır ve parlamasını sağlar.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu