GüzellikCilt BakımıMakyajSaç Bakımı

Hayatınızı Kurtaracak 11 Güzellik Tüyosu

Herkes gibi biz de küçüklüğümüzden bu yana öz bakımı öğrendik. Fakat bu bakımları yaparken hiç farkında dahi olmadan birçok yanlış yapıyoruz. Kullanacağımız ürünlerin üzerindeki yönergeyi ne kadar özenle okursak ve benimsesek bile bazen yine de yanlış yapmaya devam ediyoruz. E bunun nedeni de ''herkes böyle uyguluyor", "reklamlarda böyle uygulanmış" ya da "falanca ünlü böyle uyguladı" şeklinde benimsiyor oluşumuz. Biz de bu durumların önüne birlikte geçelim diye farkında dahi olmadığımız bu yanlış bakımların doğrusunu öğrenelim dedik. Haydi yazının devamına geçelim.

1. Tırnak Törpüleme

TIRNQAK

Tırnaklarınızı hızlı bir şekilde ileri ve geri törpülerseniz tırnaklarınıza zarar verme ihtimaliniz çok yüksek. Bunun aksine; köşelerden ortaya doğru hareketle ve yavaşça törpülemek daha sağlıklı bir işlemdir. Çünkü tırnaklarınızı hızlı ve acele bir şekilde törpülerseniz istemediğiniz halde çok kısaltabilirsiniz. E bu da haliyle yapmak istediğiniz tırnak şeklini uygulayamamanıza sebep olabilir.

2. Uygun Renk Tonu

renk

Yapacağımız şey doğru renk tonunda kapatıcıyı seçmekle başlamak olacak. Pek çok insan kapatıcıyı bileğinin içine sürerek renk tonunun doğruluğunu anlamaya çalışır. Ama bu doğru bir yöntem değildir. Bu yanlış yöntemi uygulayan pek çok insan mağazadan yanlış renk tonundaki ürünle çıkar. Doğru renk tonu seçme yöntemi ise kapatıcının boyuna sürülmesidir. Boynumuza sürdüğümüz kapatıcıyla doğru renk tonunu bulabiliriz.

3. Taşırmadan Ruj Sürmek

ruj

Ruj sürmenin en acılı yanı dudak çizgimizden dışarı taşırmamaktır elbette. Peki bu sorunu nasıl çözeceğiz? Bir kulak çubuğu yardımıyla bu problemi çözmek çok kolay. Kulak çubuğunu dudaklarınızın arasında tutup ısırarak ruju sürdüğünüzde hiç dışarı taşmadığını ve mükemmel göründüğüne şaşıracaksınız.

4. Cilt Darbelerine Dikkat

cilt

Her gün makyajımızı temizlerken genellikle disk pamuk kullanıyoruz. Fakat yüzümüz vücudumuzdaki en hassas bölgelerimizden biri. Özellikle göz çevremiz çok daha fazla hassas. Disk pamukla göz makyajımızı ovalayarak ya da bastırarak silmek cildimize zarar verebilir. Bunun yerine daha yavaş hareketlerle pamuğu dokundurup çekerek ve çok bastırmadan göz çevremizi temizlemeliyiz. Eğer bu şekilde temizlersek cildimiz pek fazla hasar almayacaktır.

5. Batık Oluşumunu Engellemek

batiik

Manikür ve pedikür yaptırmak veya yapmak mutlaka edinmemiz gereken bir alışkanlıktır. Fakat bunun için yeteri kadar zamanınız yoksa en azından ayak tırnaklarınızı kesmek için vakit yaratmalısınız. Tırnaklarınızı keserken, düz bir çizgi şeklinde kesmeniz gerekli. Eğer ki yuvarlak keserseniz tırnağınız derinin altından uzayabilir ve bu sizi zorlayabilir.

6. Doğru Eyeliner Çekimi

eyeliner

Göz kapaklarımızın derisi önemli ölçüde ince ve hassastır. Bu sebepten eyelinerınıza kuyruk yapacaksanız yüzünüzü yandan çekmemelisiniz. Yüzünüzü yandan çekmek yaşlanma sürecinizi hızlı hale getirecektir. Bu uygulamanın yerine sadece kafanızı yukarı kaldırarak eyeliner uygulaması yapmalısınız.

7. Bilinçsiz Temizlikten Kaçının

yuz yikama

Kullandığınız cilt bakım ürünleri ne kadar iyi olursa olsun onları doğru kullanmazsan doğru ve güzel sonuçlar alamazsınız. İnsanlar yüzlerini yıkarken hep aynı yeri yıkamaya odaklıdır. Bu bilinçsiz temizlik odağı yüzdeki bazı noktaların unutulmasına sebep olur. Bu sebepten yüz temizliğinde bütün noktaları eşit bir şekilde temizlediğimize emin olmalıyız.

8. Oje Sürmek

oje

Güzellik salonlarına gitmeden harika tırnaklaraa sahip olmayı diliyorsanız ojenizi sürmeye dipten değil de uçtan başlamalısınız. Sonrasında tırnağınızın ortasına bir çizgi çekin. Fırçanızı da tırnağın ucuna doğru hareket ettirin. Farkı göreceksiniz.

9. Doğru Maskara Sürmek

maske

Rimelinizi kirpik diplerinizden yukarıya doğru zik zak hareketi yaparak yukarı doğru sürmelisiniz. Aynı zamanda ikinci kat rimeli, birinci kat kurumadan uygularsanız daha dolgun görünüm verebilirsiniz.

10. Doğru Işık

isik

Makyaj yapmak sadece kullanılan ürünlerin kalitesi ya da sizin makyaj yapmak konusundaki yeteneğinizden ibaret değildir. Yaptığınız makyajın kaliteli olmasını istiyorsanız gün ışığını tercih etmelisiniz. Gün ışığında makyajınızı yapmak; makyajınızda herhangi bir pürüz veya hata olup olmadığını görmeniz açısıdan büyük önem taşır.

11. Saç Kırıklarından Kurtulmak

kirik

Çoğumuz saçlarımızı uzatmaya çaba harcarken ne yazık ki saç uçlarımız kırılıyor. Saçı kırıklardan kurtarmayı vadeden çok sayıda ürün var fakat bunlar saç uçlarımıza maalesef ki etki etmiyor. Bu problemin önüne geçmenin tek yolu var: o da saç uçlarını kesmek.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu