Psikoloji

Sevgilisinden Ayrılmak İsteyenler İçin 7 Önemli İpucu

Ayrılık üzücü ve zor bir süreç! Fakat ikili ilişkiler içerisinde meydana gelen bazı sorunlar, ne yazık ki ayrılmayı gerekli kılıyor. Elbette ki ayrılığın nedeni her ne olursa olsun kolay değildir. Bu süreci kolaylaştırmak adına ve karşınızdaki kişiyi de üzüp kırmadan yollarınızı ayırmanızın birçok yöntemi bulunuyor. İşte, sevgilisinden ayrılmak isteyenler için 7 önemli ipucu;

Karşınızdaki İnsana Saygı Duyun!

Birinden ayrılmayı istemek sizi asla kötü biri yapmaz. Eğer partnerinize karşı sevginizin bittiğinden eminseniz ve artık devam edecek gücünüz yoksa ilişkinizi bitirmek alabileceğiniz en doğru karar olacaktır. Çünkü partnerinize sevginizin bitmesi artık birlikte yürüyecek yolunuz olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle karşınızdaki insana da saygı çerçevesi içerisinde duygu ve düşüncelerinizi, düzgün bir üslup kullanarak anlatmanız ayrılık sürecini çok daha kolay hale getirecektir.

Doğru Yer Doğru Zaman

Ayrılma sürecini daha kolay hale getirmek için en doğru yeri ve en doğru zamanı seçmek gerekir. Öyle ki bu ortam yalnız kalıp, konuşmanızın bölünmeyeceği, sakin bir ortam olmalıdır. Fakat partnerinizin tepkisinden korkuyorsanız ve sizlere zarar verebilme ihtimalinin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka kalabalık yerleri tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda konuşmak istediğinizi, karşınızdaki insanı paniğe sokmadan dile getirmeniz de son derece önemli olacaktır.

Hislerinizi Açıkça Dile Getirin

Karşınızdaki insanın kırmamak adına duygu ve düşüncelerinizi en açık şekilde paylaşmak zorundasınız. Bu her iki taraf için de en sağlıklı yöntem olacaktır. Konuşmanıza başlamadan önce aldığınız kararı çok uzun zamandır düşündüğünüzü söylemeniz ortamı sakinleştirir. En azından karşınızdaki kişinin sizleri anlayabilmesini sağlar. Ayrılmak için gerekçelerinizi en açık ve yalın bir dille karşınızdaki insana bildirin. Böylece kırıcı bir konuşma söz konusu olmayacaktır.

Karşınızdaki Kişinin Hislerini Anlamaya Çalışın

Sizin sevginiz bitmiş olabilir ancak partnerinizin sizi hala seviyor olma ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Her ne kadar siz konuşmanızı saygı çerçevesinde yapmış olsanız da sürecin çok zor olacağını unutmamalısınız. Bu karar karşı tarafı üzüyor olabilir. Fakat sizi mutlu etmeyen bir ilişkiye devam edecek değilsiniz. Çünkü partnerinizi teselli etmesi gereken tek kişi siz değilsiniz!

Fikrinizi Değiştirmeyin

Partneriniz aldığınız ayrılık kararını pek hoş karşılamamış olabilir. Fakat siz bu konuda kendinizden eminseniz ve ilişkinize kesinlikle devam etmek istemiyorsanız üzüldüğünüz ya da acıdığınız için sakın geri adım atmayın. Çünkü ayrılık kararı alırken zaten hiçbir şeyin düzelmeyeceğini biliyordunuz. Fikrinizi değiştirmeyin ve kendinizden emin adımlarla ilerleyin.

Sık İletişim Kurmayın

Ayrılmak istediğiniz kişiden ne kadar uzak durursanız, o kadar kolay unutulursunuz. Özellikle de ilişkinizi sevdiğiniz hale bitirmek istiyorsanız sık iletişim kurmak iyi bir fikir değildir. Çünkü bu süreci hem daha çok zorlaştıracak hem de sizin onu unutmanızı zorlaştıracaktır. Bu nedenle mümkün olan en uzun süre boyunca görüşmeyin ve hiçbir yerden iletişim kurmayın.

Kendinizi Önemseyin

Ayrılığın nedeni her ne olursa olsun en önemli kişi sizsiniz. Bu nedenle kendinizi önemseyin ve değer verin. Hem siz hem de partneriniz ilişki bittikten sonra normal hayatına dönem zorundadır. Kesinlikle yaşamla ilişkinizi kesmeyin. Ve tabi ki bir daha aşık olmayacağınızı düşünmeyin. İlla ki bir gün doğru kişi karşınıza çıkacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu