Beslenme

Hamilelik Sürecinde Tüketilmemesi Gereken 7 Tehlikeli Gıda

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmeleri için anne adaylarının gebelik süreci boyunca yeme-içmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Öyle ki hamilelik boyunca anne beslenmesi bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli olacaktır. Peki hamile kadınlar hangi yiyeceklerden uzak durmalıdır? Hangi yiyecekler bebeklere zarar veriyor? Hamilelik sürecinde tüketilmemesi gerekenler nelerdir? İşte detaylar…

İşlem Görmüş Şarküteri Ürünleri

Şarküteri ürünleri doğal olduğunda ve yeteir kadar tüketildiğinde hem anne hem de bebek için çok faydalı ürünlerdir. Ancak işlem görmüş şarküteri gıdalarından hamilelik süreci boyunca uzak durmak gerekiyor. Bunlar sucuk, salam ve sosis gibi ürünler olmakla birlikte, ısıl işlem görmüş gıda maddeleri üzerine mikrop oluşumu oldukça yaygındır. Aynı zamanda da yüksek orada sodyum barındırmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse işlem görmüş şarküteri ürünleri gebelerde şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarını da beraberinde getirmektedir.

Çiğ Süt ve Süt Ürünleri

Pişmemiş süt ve süt ürünlerinde yoğun oranda zararlı bakteri bulunur. Bu bakterilere ise listeria adı verilmektedir. Gebelik süreci yaşayan hiçbir kadının tüketmemesi gereken çiğ süt ve çiğ peynir türleri bebeklerin gelişimini de annelerin de sindirim sistemini olumsuz etkiler. Bu nedenler tüketilmemesi önerilmektedir.

Aşırı Ciğer Tüketimi

Ciğer bilindiği gibi A vitamini açısından çok zengin bir besindir. Bu nedenle aşırı tüketim durumunda büyük riskler de söz konusu olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre gereğinden fazla ciğer tüketimi doğum kusurlarına yol açabiliyor. Aynı zamanda anne vücudu için de aşırı ciğer tüketimi sakıncalı olacaktır.

Cıva Oranı Yüksek Deniz Mahsulleri

Bazı deniz mahsulleri yüksek oranda cıva içermektedir. Bunları genel olarak köpek balığı, balinalar, iri boyutlardaki uskumrular, iri ton balıkları ve de kılıç balığı şeklinde sıralamak mümkündür. Elbette ki balık sağlıklı bir gıdadır. Ancak belirtilen balıkların hamilelik sürecinde aşırı tüketimi riskli durumları da beraberinde getirir.

Asitli  İçecekler ve Kutulu Meyve Suları

Hamile kadınların olabildiğince işlem görmemiş doğal gıda maddeleri ile beslenmeye özen göstermesi çok önemlidir. Öyle ki gebelik sürecinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek asitli içecekler ve kutulu meyve suları da kesinlikle tüketilmemelidir. Bu tür gıdalar çok şekerli ve yapay olduklarından annelerin sindirim sistemlerinde sorunlar yaratmaktadır.

Kafeinli İçecekler

Gebe kadınlar kafeinli içeceklerden olabildiğince uzak durmak zorundadır. Öyle ki kafein maddesi fetüs gelişimini olumsuz etkileyen bir maddedir. Elbette ki bu hamilelik döneminde hiçbir şekilde kafein tüketilmemesi anlamına gelmiyor. Doktor kontrolünde ve dozunda tüketimde herhangi bir sakınca yoktur.

Yüksek Karbonhidrat İçerikli Ürünler

Yüksek karbonhidrat ve özellikle de yüksek şeker içerikli ürünler hamile kadınlar için faydalı olmayacaktır. Yüksek karbonhidrat içerikli besinler arasında bilindiği gibi; pastalar, börekler, poğaçalar ve de çöreklerdir. Bu nedenle hamile kadınların beyaz un ve şekerden imal edilmiş ürünlerden uzak durması gerekir. Çünkü bunlar kaliteli kaloriler olmakla birlikte anne ve bebek açısından da sağlıklı değildir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu