Psikoloji

İlişkilerde Asla Kullanılmaması Gereken Cümleler

İkili ilişkileri yürütmek bazen oldukça zor olabilir. Acısıyla tatlısıyla yürütülen ilişkilerde sevginin ve saygının yavaş yavaş tükenmesine neden olan bazı cümleler vardır. İlişkilerin ömrünün kısalması karşı tarafa kötü hissettiren cümlelerden kaynaklanmaktadır. Şimdi sizlerle kısa bir ilişki analizi yapalım. Birazdan bahsedeceğimiz cümlelerden kaçını karşınızdakine kullanıyorsunuz buna bakalım.

İkili ilişkiler her zaman mükemmel gitmeyebilir. Birbirimizi anlamadığımızı düşündüğümüz, ya da her iki tarafında birbirlerini anlamadığını düşündüğü noktalarda yapıcı olmalı ve belli bir saygı çerçevesini aşmadan bu durumu düzeltmeye yönelik konuşmalar yapmalıyız. Hayatımızda her zaman mükemmel ve doğrucu olamayabiliriz. Bu gibi anlarda reddetme ve haklı çıkma psikolojisi ile karşımızdakini dinlediğimizde ortaya pek de hoşumuza gitmeyen durumlar çıkabilir. Peki ikili ilişkilerde asla kullanılmaması gereken cümleler nelerdir?

İlişkiyi Yıpratan Cümleler

İkili ilişkilerde görülen en büyük problemlerden birisi karşı tarafı tam anlamıyla, anlamaya açık yönde dinlememektir. Hayatımızdaki insanı daima anlamaya çalışmalı ve özellikle de bir tarafın problem olarak gördüğü durumları görmezden gelerek küçümsemememiz gerekmektedir. Bazı zamanlarda bizler için sorun gibi görünmeyen şeyler karşı tarafa derin şeyler hissettirebilir. Bu nedenle iletişime daime açık olmalı ve karşımızdakinin kırıldığı noktalara onun bakıç açısından bakabilmemiz gerekir. Şimdi geçelim ilişkiyi zedeleyen, asla kurulmaması gereken o cümlelere…

-Kafaya takmışsın

-Sen yanlış anladın

-Abartıyorsun

-Sandığın gibi değil

-Alakası bile yok

-Yanlış düşünüyorsun

-Ruh hastası gibisin

-Sorunlusun

-Alıngansın

-Senin psikolojin bozulmuş

-Anlamıyorsun

-Saçma şeylere takılıyorsun

-Gereksiz şeyler yapıyorsun

-Kafanda kuruyorsun

-Önemsemene gerek yok

-Buna mı takıldın?

-Görmezden gel

-Buna üzülmen saçma

Az önce bahsetmiş olduğumuz cümleler psikologlar tarafından da ikili ilişkilerde kullanılması yanlış olduğu söylenen cümlelerdir. Şimdi diyeceksiniz ki ”Bu cümlelerin yeri geliyor. Yine de kullanmayalım mı?” Bu cümleleri sınırlarınızı aşan bir olay olmadığı sürece kullanmak ilişkiyi yıpratıcı boyutlara götürür. Yerinde ve doğru bir iletişim için geçerli olmayan bu cümlelerin kullanımı yerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sakinliğinizi koruyarak, algılarınız açık bir şekilde karşınızdakini dinlemek ilişkinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Sizlerde ikili ilişkilere dair çok daha detaylı bilgiyi Güzelliğin Peşinde’yi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu