İyi Yaşam

Yürümenin 8 İnanılmaz Faydası ve Faydalı İpuçları

Yürüyüş harika bir aerobik egzersizdir ve metabolizmanızı başlatmanın etkili bir yoludur. Birçok bilgilere göre göre yürüyüş, kronik hastalıkların prevalansını azaltmaya yardımcı olur. Aslında yürümek (8 km/s’ye eşit veya daha yüksek hızlarda), aynı hızda koşmaktan daha fazla enerji harcar. Her gün yürümenin sağlığa faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yürüyüşün Sağlığa Faydaları

1. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Yürüyüş, kalori yakmanın ve kilo vermenin etkili bir yoludur.

Alabama Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, obez hastaları şehir içinde ve çevresinde hedeflerine birlikte yürüyen (‘yürüyen otobüs’ olarak bilinen bir kavram) içeren bir deney tasarladı. Sekiz hafta sonra kiloları kontrol edildi ve katılımcıların %50’sinden fazlası ortalama 5 kilo verdi.

2. Kalp Sağlığını İyileştirir

Yürüyüş kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. New York kırsalındaki yetişkin kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, yürüme ile kardiyovasküler sağlığın gelişmiş biyobelirteçleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösterdi.

Birçok çalışma ayrıca yürümenin kardiyovasküler olay riskini %31 oranında azalttığını göstermektedir. Amerikan Kalp Derneği/Amerikan Spor Hekimliği Koleji yönergelerine göre, her yetişkin haftada beş gün, günde en az 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmalıdır.

3. Kan Basıncını Düzenler

Yürüyüş ayrıca dolaşımı iyileştirerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Japonya’daki Wakayama Tıp Koleji’ndeki araştırmacılar, hafif hipertansiyonu olan bireyler üzerinde 83 katılımcının 12 hafta boyunca günde 10.000 adım attığı bir deney yaptı. 12 haftanın sonunda kan basıncında önemli bir düşüş gösterdiler ve dayanıklılıkları arttı

Günde 10.000 adımı tamamlayamıyorsanız, kan basıncı seviyenizi kontrol altında tutmak için her gün en az 30 dakika yürüyün.

4. Kan Glikoz Düzeylerini Düzenler

Düzenli olarak kısa yürüyüşler yapmak, açlık ve yemek sonrası kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bilim adamları, tip 2 diyabetin yönetilmesine yardımcı olmak için günde en az 5.000 adım ve bu adımların 3.000’den fazlası tempolu yürüyüş olmak üzere tavsiye ediyor.

5. Kemikleri Güçlendirir ve Eklem Hareketlerini Kolaylaştırır

Düzenli yürüyüş, eklemler arasındaki kayganlığı artırarak ve kaslarınızı güçlendirerek ve sıkılaştırarak kemikleri güçlendirir.

6. Akciğer Kapasitesini Artırır

Yürümek akciğer kapasitenizi de artırabilir. Yürürken, hareketsiz olduğunuz zamana kıyasla daha fazla oksijen solursunuz. Daha büyük bir hacimde bu oksijen ve karbondioksit değişimi, akciğer kapasitenizi artırmanıza yardımcı olabilir, böylece dayanıklılığınızı ve egzersiz performansınızı artırır.

7. Bağışıklık Fonksiyonlarını Artırır

Yürümek, sık görülen enfeksiyon saldırılarını azaltmaya yardımcı olur ve bağışıklığı artırır. Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, stabil romatoid artritli on iki sedanter yetişkin üzerinde bir araştırma yapıldı.

Katılımcılardan 10 hafta boyunca haftada üç kez 30 dakika koşu bandında yürümeleri istendi. Çalışmanın sonunda gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ve enfeksiyon riski gösterdiler.

8. Gastrointestinal Fonksiyonu İyileştirir

İyi beslenme alışkanlıklarını ve içme suyunu sürdürmenin yanı sıra, gastrointestinal fonksiyonu iyileştirmek için de yürümelisiniz.

Çalışmalar, düşük yoğunluklu egzersizin gastrointestinal bozukluklarda koruyucu bir rolü olduğunu göstermiştir. Gastrointestinal motiliteyi ve gastrointestinal kanaldaki kan akışını iyileştirir. Bununla birlikte, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve kabızlık üzerindeki etkisine dair sınırlı kanıt vardır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu