GüzellikSaç Bakımı

İlk Kez Saç Boyatacak Herkesin Bilmesi Gerekenler

Saçlarımız görümümüze etki eden en önemli faktörlerden biri. Bazen sıkılıp değişiklik yapmak isteyebiliriz. Bu da boyatma perilerini aklımıza getirebilir 🙂 Fakat ilk kez boyatmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı şeyler var. Eğer siz de saçınızı boyatmak istiyorsanız ancak nerden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız buyrun içeriğimizin devamına geçelim.

Dış görünümünde değişiklik yapmak isteyen herkes saç boyama fikrini en az bir kez aklından geçirmiştir. Saç boyama konusunda pek çok kişi deneyimli olsa da bu konuda ilk kez deneyim kazanacakların mutlaka bilmesi gereken bazı şeyler var. Peki ya neye dikkat edilmeli?

Kuaförden yardım alın.

Öncelikle belirtmemiz gereken bir şey var. İlk kez saç boyama deneyimi yaşayacaksanız mutlaka bir kuaförden yardım almalısınız. Evde tek başınıza bunu denemek sonradan pişman olacağınız durumlar yaşamanıza sebebiyet verebilir. Bu sebeple ilk kez saçınızı boyatacaksanız muhakkak kuaföre gidin.

Alerjiniz olup olmadığını test edin.

Eğer ilk kez boyatacaksanız saç boyasına alerjiniz olup olmadığını test etmeniz gerekli. Alerjisi olup ancak bunu bilmeden saçına boya uygulayan kişiler yüz ve gözde şişlikler ve kızarık bir ciltle karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden boya hazırlanır ve pamuk yardımıyla kolun dirsek kısmına çok az uygulanır. 45 dakika bekletilir.

45 dakikadan sonra yıkanan boyalı bölge 48 saat boyunca gözlemlenir. Kızarıklık veya şişlik olup olmadığına dikkat edilir. Eğer herhangi bir problem gözlenmediyse boya için hazırsınız demektir.

Renk seçimini ayarlamalısınız.

Teknik detayları geride bıraktığımıza göre şimdi de sırada renk seçimi var. Saç renginiz muhakkak göz ve ten renginiz dikkate alarak seçilmeli.

Saçınızın temiz olmaması önem taşıyor.

Saç boyası uygulanmadan önce saçınızın temiz olmaması daha iyi olacaktır. Eğer saçınızı boyamaya karar verdiyseniz birkaç gün önceden saçınızı yıkamamalısınız. Bu şekilde boya saça daha kolay tutunur. Aynı zamanda saçınızın sahip olduğu doğal yağ sayesinde saçınız zarar görmez.

Saçınızı 7-8 parçana bölün.

Eğer saç boyama işlemini kendiniz yapacaksanız boyanın daha homojen bir şekilde yayılabilmesi için saçınızı 7-8 parçaya bölmeniz daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Bu şekilde nereye ne kadar boya sürdüğünüzü anlayabilir ve boyayı daha rahat yayabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu