Gurme

Ege Bölgesine Ait Keşkek Tarifiyle Geldik! Keşkek Nedir? Nasıl Yapılır?

Daha önce belki de hiç denemediğiniz keşkek tarifi ile sofralarınıza lezzet katmaya geldik. Her bölgede yapılan fakat özellikle de Ege bölgesinde oldukça ünlü olan Keşkek tarifine ne dersiniz? Sizler de lezzeti farklı tatlarla bir akşam yemeği yemek istiyorsanız keşkek tarifi tam da sizlere göre.

Tadını damağınızdan silemeyeceğiniz, lezzetli mi lezzetli keşkek tarifine bu akşam sofranızda yer vermek ister misiniz? Tadı ile sizi kendisine hayran bırakacak keşkek her bölgede yapılsa da özellikle de Ege’de ki ünüyle tanınmaktadır. Hem düğün hem de mevlüt yemeklerinde gelen insanlara ikam edilen keşkek toplu ev ziyaretlerinin de vazgeçilmezidir. Genelde koca koca kazanlarda yapılan bu yemek diğer hiçbir yemeğe benzemediği gibi yemeğe de benzemez. Bu cümlemiz aklınızı karıştırmasın. Keşkek tatlı sınıfına sokulmayacak kadar yemeğe benzese de tek yenildiğinde karın doyuracak bir yemek de değildir. Oldukça kendine has bir lezzeti olan keşkek tarifimize geçelim o halde…

Keşkek Tarifi İçin Malzemeler;

 • 1 kg aşurelik bütün buğday
 • 1 su bardağı nohut
 • 800 gram et (tavuk eti koyarsanız 3 adet but)
 • Tuz

Sosu İçin;

 • Tereyağı
 • Salça

Yapılışı;

 1. Çömleğin en altına eti yerleştirin.
 2. Üzerine yıkamış olduğunuz nohut, buğdayı ve 1 çorba kaşığı tuzu ekleyin.
 3. Hazırladığımız malzemenin üzerini 10-15 cm geçecek kadar suyu ekleyin.
 4. Çömleği odun fırınına akşamdan koyulur ve sabaha kadar fırında bekletilir.
 5. Fırından alınan keşkek büyük tahta kaşık yardımı ile iyice ezilir
 6. Tabaklara alındıktan sonra üzerine salçalı sos dökülerek servis yapılır. 

Severek tüketeceğiniz keşkek tarifinin yanına yahni, yaprak sarma gibi yemekler yapabilirsiniz. Genellikle tek başına yenilmeyen keşkek düğün ve mevlüt yemeklerinde yanında pilav, yoğurtlama gibi pek çok yemekle servis edilmektedir. Yapımı biraz zor gibi görünse de ilk yapışınızdan sonra eminiz ki bağımlılık yapacak olan bu lezzete sofranızda bir daha yer vermek isteyeceksiniz. Haşhaşlı çörek, baklalı sarma gibi yemekleri de yanında yaparak tüketebileceğiniz keşkek birçok yemekle uyum içinde sofrada servis edilebilir. Sadece akşam yemeği olarak düşünmenizi istemeyiz. Yöresine göre değişen keşkek tüketimi günün her saatinde yapılabilir. Tüketimi en çok tercih edilen saat ise genellikle öğle saatleridir.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu