GüzellikCilt Bakımı

Kuru Cilt Tipine Sahip Kişiler İçin Makyaj Tavsiyeleri

Kuru bir cilt tipine sahip olmak makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok detay olduğu anlamına gelir. Kuru bir cildin ihtiyacı olan bakım rutinlerini doğru makyaj malzemeleri ile tamamlayarak doğru seçimler yapabilirsiniz. Cildinize yakışan ve doğal görünüme sahip bir makyaj ile kuru cildinizin dezavantajlarını geride bırakabilirsiniz. Peki ya cildinize tam uyum sağlayacak, pul pul dökülmeyecek ve sizi muhteşem gösterecek makyaj önerilerine geçelim mi? Haydi içeriğimizin devamına…

Hazırlık

Makyaja başlamadan önce cildinizi hazırlamalısınız. Her makyajın olmazsa olmazı makyaj yapmaya temiz bir cilt ile başlamaktır. Bu şekilde cildinizi makyaja hazırlayabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz düzenli olarak peeling, temizleme ve nemlendirme adımlarını uygulamanız gerekli. Özellikle gece yatmadan önce tüm günün yorgunluğunu taşıyan cildinizi temizlemeli ve sonrasında kendinizi nemlendirici bir krem ile ödüllendirmelisiniz. Düzenli cilt bakımına ek olarak makyajdan hemen önce de cildinizi temizlemelisiniz.

Fırçalar

Cildinize parmaklarınızla dokunmamalısınız. Bırakın bu işi fırçalarınız yapsın. Makyaj yaparken kullandığınız ürünler kadar makyaj fırçaları da önemlidir. Kuru cildinize fondötenden pudraya kadar tüm ürünleri parmaklarınız ile değil fırçalarınız ile uygulamalısınız. Eğer bunu yapmazsanız kuru cildinizin çektiği nem eksikliğini parmaklarınız iyice arttırabilir. Bunun nedeni ise ürünlerin nemini parmaklarınızın çekmesi olacak. Bunun önüne geçmek için ise tek yapmanız gereken şey doğru fırçalar tercih etmek olacak. Sonrasında ise ürünleri cildinize tampon hareketlerle uygulayarak güzel bir cilt makyajı yapabilirsiniz.

Makyaj Bazı

Doğru makyaj bazı seçerek makyajınızla cildiniz arasında sağlam bir köprü kurmalısınız. Doğru makyaj bazı kullanımı makyajınızın daha kalıcı olmasına yardımcı olur. Kuru bir cilt için doğru makyaj bazı seçmek bu sebepten çok daha önem taşıyor. Siz de nemlendirici özelliği bulunan makyaj bazlarını tercih ederek makyajınıza sağlam bir temel atabilirsiniz. Bu şekilde de makyajın cildinize daha doğru bir şekilde oturmasına yardımcı olabilirsiniz.

Nemlendiricili Fondöten

Kuru ciltlerin temel ihtiyacı olan nemlendiricili bir fondötendir. Pürüzsüz ve lekesiz görünen bir cilde sahip olmak için fondöten seçimini doğru yapmanız gerekli. Kuru bir cilde sahipseniz pudra bazlı ürünleri, yoğun kapatıcılığa sahip olanları ve mat yapıda bulunan fondötenleri tercih etmemelisiniz. Bu özellikteki fondötenler zaten kuru olan ciltte az bulunan nemi de emer ve ciltteki kırışıklık ile çizgilerin içine birikir. Bu tarz fondötenlerin yerine likit formlu, nemlendiricili ve aydınlatıcı özelliği olan fondötenleri seçebilirsiniz. Bu yapıdaki fondötenler kuru cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayacak ve daha pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmenizi sağlayacak.

Makyaj Sabitleyici

Sprey formunda bulunan makyaj sabitleyicileri tercih etmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Makyaj sabitleyicileri makyajın ana kahramanlarından biridir. Yapmış olduğunuz makyajın cildinizde bozulmadan uzun süre kalmasını istiyorsanız cilt tipinize uygun bir sabitleyici edinmelisiniz. Bunun için makyaj sabitleyici görevi gören pudradan kaçınmalısınız. Kuru bir cildi pudra daha da kuru gösterecektir. Bunun yerine nemlendirici özellikli sabitleyiciler kullanabilirsiniz. Daha kesin çözüm olarak ise sprey formu kullanabilirsiniz. Çünkü sprey formdaki ürünler cildinizi daha parlak gösterecek.

Allık ve Highlighter

Likit formda allık ve highlighter kullanmalısınız. Allık kullanımında toz allıkları tercih etmemelisiniz çünkü kremsi yapıda olan allıklar kuru cilt üzerinde daha güzel durur. Bunun yanında likit aydınlatıcılar da kuru cilde sahip kişiler için makyajı daha pürüzsüz ve güzel gösterir. Aydınlatıcıyı yüzünüzün daha üst kısımlarına uygulayarak daha nemli bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz. Farklı bir yol ile aydınlatıcıyla fondöteni hafifçe karıştırarak cildinize daha doğal bir parıltı ve görünüm katabilirsiniz.

Dudak

Dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmamanız gerekli. Kuru bir cildin en büyük problemlerinden biri de maalesef ki kuru dudaklardır. Çatlayan ve kuruyup pul pul dökülmeye başlayan dudaklarınızın özenerek yaptığınız makyajla uyum göstermesi üzgünüz ki olanaksız. Dolayısıyla kuru dudaklarınız için Hindistan cevizi yağı, vazelin, esmer şeker ya da zeytinyağı ile peeling uygulamanız gerekir. Düzenli bakım ile dudaklarınız sürekli nemli olabilir ve makyajınız daha güzel görünebilir. Piyasada bulunan dudak balmlarını kullanarak da bunu kolayca sağlayabilirsiniz. Dudağınızı daha canlı ve nemli göstermek için ise renkli dudak balmı ya da parlak renkli likit rujları tercih edebilirsiniz. Fakat renkli mat rujlardan da uzak durmalısınız.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu