Ağız ve Diş BakımıGüzellik

Dişlerinizin Lekelenmesine Sebep Olan ve Yaygın Olarak Yapılan Hatalar

İnsanların size baktığında neredeyse ilk fark ettiği şey gülüşünüzdür. Ancak dişleriniz yeterince beyaz değilse çoğu zaman gülümsemekten kaçınırsınız. Dişlerinizi beyazlatmak için pek çok yol olsa da önlemi baştan alarak dişlerinizin lekelenmesini önleyecek şeyler yapabilirsiniz. Aşağıda anlatacağımız yaygın olarak yapılan bu hatalar dişlerinize en büyük zararı veriyor.

Soda

Soda ve tatlı maden sularını içmeyi bıraktığınızda, dişleriniz eğer elinde olsaydı sizlere teşekkür ederdi. Karbonatlı suya geçiş yapmanız bile bir fark yaratmayacak. Maden sularında bulunan karbonik asitler dişlerinize ciddi olarak bir zarar vermez. Fakat, su tatlandırılmışsa işte o zaman zarar verebilir. Çünkü içerisinde asidik seviyesini etkileyen katkı maddelerinin bulunma ihtimali daha fazladır.

Soya Sosu

Soya sosu çok lezzetli evet biz de katılıyoruz ve hatta suşiye çok yakışır. Fakat zamanla dişlerinizin de sararmasına neden oluyor. Tıpkı renkler bakımından zengin olan her besin gibi soya sosu da lekelenmesine yol açıyor. Eğer soya sosunu bolca tüketmeye devam ederseniz beyazlatıcı macununuzun da hiçbir etkisini görmeyeceksiniz.

Sıcak

Sabahları bir bardak sıcak suyu koyu kahveden daha iyi başka hiçbir şey bizi uyandıramıyor, bunun biz de farkındayız. Fakat her sabah sıcak su içiyorsanız dişleriniz bu durumu pek de hoş karşılamayacaktır. Çay, kahve ve koyu renkli sıcak her içecek lekelenmeye sebep olur. Bir de bunun üzerine sıcak suyu tercih ederseniz diş minenizi lekelere karşı daha duyarlı bir hale getirirsiniz.

Ağız Gargarası

Ağız gargarası yapmak nefesinizin daha uzun süre fresh kalmasını sağlar ancak içerisinde bulunan kimyasallara dikkat etmeniz gerekli. Örneğin diş eti için kullanılan ağız gargaralarında klorheksidin glukonat bulunur. Bu da lekelenmelere neden olur ve hatta o kadar fark etmesiniz ki diş dokturunuz sayesinde farkına varırsınız.

Fırçalamak

Dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi ile temizlemek diş sağlığınız için çok önemli olsa da daha fazlası için çabalamak pek de iyi sonuçlar vermeyebilir. Her gün dişlerinizi sert fırçalarsanız yavaşça diş minenizi eritmeye başlayabilirsiniz. Bu, dişlerinizi hassas bir hale getirir ve çürüklere karşı savunmasız bırakır.

Su

Su içmek sadece dişleriniz için değil tüm sağlığınız için önemlidir. Gün içinde yeterli su tüketimi, parlak dişlere sahip olmanıza yardımcı olur. Su, lekelerden kalan parçaları temizler ve dişlerinizin daha uzun süre beyaz kalmasını sağlar.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu