Saç BakımıManşet

Kuru ve Kabaran Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar söz konusu olduğunda sık sık karşılaşılan problemlerin başında kuruluk ve kabarmalar gelir. Kabarma saçın dokusu ile yakından ilişkilidir. Ancak protein seviyesi, bakım hataları ve çevresel etmenler gibi pek çok neden saçın gereksinim duyduğu nemi yok ederek kuruluğa ve doğrudan kabarmalara sebep olur.

Belli başlı uygulamalar dikkate alındığı taktirde saçlardaki kuruluk ve kabarmaların önüne geçilebilir. Kuru ve kabaran saçlar için bakım önerilerini sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

saç

Özellikle kış aylarında cildin yanı sıra saçlarda da kuruluk şikayetleri meydana gelir. Saçın nemini kaybetmesi sonucu elektriklenmeler ve buna bağlı olarak kabarmalar meydana gelebilir. Yüksek ısı, sağlıksız beslenme ve yaşadığınız çevre koşullarının etkisi ile birlikte saçlarınız sağlığını kaybedebilir. Fakat saçlarınızı beslemek, onarmak ve kabarma gibi problemleri en aza indirmek için çaba göstermek gerekir. Öyleyse kuru ve kabaran saçlar için bakım önerilerini birlikte inceleyelim.

saç

Aşırı Sıcak Sudan Kaçının

Saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak su; saç derisinin yanı sıra saç tellerine de zarar verir. Aynı zamanda kepeklenme, kuruluk ve matlık gibi problemlere sebep olur. Kullandığınız su ılık ya da soğuğa biraz daha yakın olmalıdır. Kış aylarında ılık su ile yıkanmak biraz zor olabilir. Bu durumda vücudunuz ve saçlarınız için su sıcaklığını farklı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

saç

Saç Kremi Kullanın

Saçlarınızın kuruluğu ve matlığı ile başa çıkmakta zorlanıyorsanız banyo esnasında saç kremi kullanmayı deneyebilirsiniz. Saç kremini sadece saç uçlarına uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı ağırlaştırmamak için şampuanı bir kez kullanmaya özen gösterin. Dairesel hareketler ile saç derinize masaj yaparak şampuanı uygulayın.

saç

Saç Serumu Uygulayın

Banyo sonrasında saçınıza serum uygulamak saçlarınızı kolay taramanıza yardımcı olur. Elektriklenen ve kabaran saçlarınız için kaliteli bir saç serumu kullanmak aynı zamanda saçlarınıza parlaklık ve yumuşaklık verir. Serum uygulamasını da tıpkı saç kremi gibi saç köklerine uygulamaktan kaçınmalısınız.

saç

Kuruturken Dikkatli Olun

Saçlarınızı sürekli olarak kurutmak saçlarınızın yapısına zarar verir ve nemini yok eder. Bu da saçlarınızın kurumasına, elektriklenmesine ve kabarmasına neden olur. Kurutma makinesi kullanmak sizin için bir alışkanlık haline gelmiş ise makinenin ucuna dağıtıcı uçlardan edinerek saçlarınızı dağıtmadan kurutabilirsiniz.

saç

Tarak Seçimi Önemli

Sık kıllı fırça taraklar saçlarınızın elektriklenmesine ve kabarmasına yol açar. Tarak ile sert uygulamalar da koparak dökülmelere sebep olabilir. Bu nedenle geniş dişli taraklar ile saçlarınızı nazik bir şekilde taramanız yararlı olacaktır.

saç

Saç Nemlendirici Maskeler Kullanın

Kabarık ve kuru saçlar için düzenli aralıklarla maske yapmak saç derisi ve saç tellerinin beslenmesine faydalı olur. Nemlendirmek, canlandırmak ve mat görünümden kurtulabilmek için yapabileceğiniz pek çok maske tarifine internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer isterseniz hazır maskeler de kullanabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu