Psikolojiİyi Yaşam

Uyku Yorgunluğu Çözümleri

“Gece uykumu alamadım. “Saatlerce uyusam da gün içinde kendimi hep yorgun hissediyorum.” ve bunun gibi yüzlerce cümle… Size de çok tanıdık geldi mi? Hayatınızda biraz da olsa stres, vücut ağısı ya da parlak mavi ekranlar varsa günlük önerilen 7-9 saatlik gece uykusunu uyusanız bile gününüz kurtulmuyor.

Fakat bilim sağ olsun, artık insanların en çok karşılaştığı uyku sorunlarını çözebilecek bazı yollar biliyoruz. Durun gitmeyin hemen, bahsettiğimiz şey melatonin takviyeleri ya da papatya çayı değil. Biraz daha temel bilgilerden bahsedeceğiz.

Öyleyse haydi gelin saatlerce uyusak da atamadığımız o yorgunluğa verilen çözüm yollarını hep birlikte inceleyelim.

uyku

Horlama Problemi

Sinüzit problemini var ise uyumadan önce sinüslerinizi temizleme suyu ile temizlemeyi unutmayın. Daha rahat nefes alabilmek için ise başınızı dik konumlandırın. Bunun için hafif yan dönük ve yüksek bir yastık ile uyumalısınız. Alkolden uzak durmaya özen gösterin.

Omuz Ağrıları

Eğer sabahları omzunuz ağrıyarak uyanıyorsanız yan dönerek uyuma alışkanlığınızı bırakmalısınız. Hissettiğiniz ağrı tek taraflı bir omuz ağrısı ise diğer tarafınıza yatmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca yastığa sarılmak sırt üstü uyumanızı kolaylaştıracaktır. Bir deneyin deriz.

Uyanamamak

Haftanın her günü aynı saatte uyanmaya çalışın. Bu günlere hafta sonları da dahil maalesef ki… Bu şekilde vücudunuz kendi alarmını kuracak ve hep aynı saatte uyanacaktır.

uyku

Sırt Ağrısı

Eğer sabahları sırtınız ağrıyarak uyanıyorsanız muhtemelen yüz üstü yatıyorsunuz demektir. Sırt ağrısı problemleriniz için; eğer yüz üstü yatıyorsanız baldırlarınızın altına, sırt üstü yatıyorsanız da dizlerinizin altına yastık koymalısınız. Bir deneyin, siz de işe yaradığını göreceksiniz.

Deliksiz Uyuyamamak

Deliksiz bir uyku çekmek belki de hepimizin en büyük hayallerinden biri… Bu uykuyu yakalamak için yapabileceğiniz birkaç şey de mevcut elbette. Uyumadan önce alkolden uzak durmalısınız. Çünkü alkol, uyuduğunuz süre boyunca REM uykunuzu azaltmaktadır. Aynı zamanda oda sıcaklığınızın 20-25 derece aralığında olduğundan emin olmalısınız.

Reflü

Reflü maalesef ki uykunuzu da etkileyen bir hastalık… Bu durumu en hafifi ile atlatmak ya da tümden çözmek için iki seçeneğimiz var. Bunlardan ilki yüksek yastıkları tercih etmek, diğeri ise sol tarafınıza dönerek uyumak… Biraz olsun hafifletebiliriz diye düşünüyoruz.

uyku

Boyun Ağrısı

Boyun ağrısı maalesef ki çok sinir bozucu olabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için sık sık yastıklarınızı değiştirebilirsiniz. Deforme olmuş yastıklar boyun ağrılarına yol açar. Lateks yastık kullanmaya özen göstermelisiniz.

Uykuya Dalamamak

Uyumadan birkaç saat önce kafeini bırakmalısınız ve uyumadan önce telefonunuzu yatağınızdan uzak bir noktaya koymalısınız. Gün içerisinde egzersiz yapmak, gece uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Aynı zamanda kitap okumak da rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olabilir.

Diz Krampları

Diz kramplarınızı rahatlatmak için uyumadan önce dizlerinizi gevşetin ve kasınızı masaj yoluyla ısıtın.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu